Wielkość zwierzęcia: rasy duże usuń
Zdrowie domowego pupila zależy w dużej mierze od tego, jaką dietę zapewni mu właściciel. Podstawą codziennego żywienia psów domowych są karmy: sucha i mokra. Jak wybrać suche pożywienie dla czworonoga, by codzienne posiłki były dobrze zbilansowane?
Na rynku artykułów żywieniowych dla psów znajduje się wiele produktów suchych – powszechnie dostępnych, uniwersalnych, weterynaryjnych, dla zwierząt z różnymi schorzeniami, a także czworonogów starszych i szczeniaków.
Tak naprawdę nie istnieje tylko jedna, uniwersalna karma sucha dla psa, ponieważ zwierzęta różnych ras mogą mieć nieco inne potrzeby żywieniowe. Inaczej należy żywić typowego „kanapowca”, który wychodzi tylko na krótkie spacery, a inaczej zwierzę aktywne, które jest w ciągłym ruchu, co powoduje, że ma on większe zapotrzebowanie kaloryczne. Posiłki, także te składające się z suchej karmy, powinny zapewnić odpowiednią dawkę poszczególnych składników odżywczych, witamin i mikroelementów.
Posiłek musi być także dostosowany do wieku i stanu zdrowia zwierzęcia. Należy dobrać odpowiedni skład i wielkość pożywienia do wymagań czworonoga. Małe lub starsze zwierzę może nie poradzić sobie z gryzieniem większych ziaren.
Do podstawowych czynników, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze suchej karmy dla psów, należą smak, wiek i wielkość zwierzęcia oraz producent pożywienia. Specjalistyczne produkty weterynaryjne mają w swojej ofercie nieliczne firmy, np. Royal Canin czy Purina.
Smak jedzenia jest kwestią wyboru i zależy od preferencji czworonoga. W sprzedaży dostępna jest żywność zawierająca jagnięcinę, ryby, drób, ryż i warzywa.
Inny rodzaj pożywienia trzeba wybrać dla dorosłego psa, a inny dla młodego szczeniaka, który szybko rośnie i rozwija się. W ofercie producentów są też produkty przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku. Mogą one być podzielone według wielkości zwierzęcia. Pod tym względem dostosowane są do ras małych, dużych, średnich, olbrzymich oraz miniaturowych. Każdy produkt może mieć inną wagę. Dostępne są suche karmy dla psów w opakowaniach zbiorczych po 12-15 kg, gdzie cena jednostkowa jest bardzo przystępna.
Twój pies potrzebuje karmy, która będzie wspierała jego zdrowy rozwój? A może jest po zabiegu chirurgicznym? Skorzystaj z oferty karm suchych dla psów i dobierz dla swojego pupila taką, która nie tylko będzie mu smakować, ale wpłynie korzystnie na jego zdrowie.
136,50 zł (-12%) - najniższa cena
136,50 zł (-12%) - cena regularna
najczęściej zadawane pytania
Karma sucha dla psa zawiera zdecydowanie mniej wody niż mokra, dlatego podaje się ją zwierzęciu w kilkukrotnie w mniejszych porcjach. Producenci umieszczają na opakowaniach swoich produktów tabele z sugerowanymi dawkami suchej karmy dla psów. Przykładowo dla dorosłego czworonoga o wadze 10 kilogramów zalecana dzienna porcja może wynosić około 100 gramów, a dla psa ważącego 50 kilogramów nawet 500 gramów.
Podane wartości stanowią jedynie punkt odniesienia, lecz właściwą wielkość porcji należy uzależnić od indywidualnych potrzeb swojego pupila. Zgodnie z ogólną zasadą, im pies więcej waży, tym więcej suchej karmy można mu podać. Istotna jest również rasa zwierzęcia, wiek, stan zdrowia, poziom aktywności fizycznej, a także temperatura w miejscu jego przebywania. Psom po sterylizacji podaje się mniej pokarmu z uwagi na wolniejszy metabolizm.
Dobierając dawki karmy suche dla szczeniaka, należy wziąć pod uwagę, że w okresie intensywnego wzrostu jego zapotrzebowanie na składniki pokarmowe może być spore. W związku z tym zalecana dzienna dawka pokarmu suchego jest stosunkowo wysoka i uzależniona od wagi docelowej zwierzęcia. Szczeniakom należy podawać suchą karmę częściej oraz w mniejszych porcjach. Dorosłym psom podaje się ją natomiast zwykle 2-3 razy w ciągu doby – w stałych porach i z zachowaniem godzinnego odstępu przed i po aktywności ruchowej, np. spacerze.
W celu odmierzenia odpowiedniej ilości suchej karmy dla psa, najlepiej posłużyć się kuchenną wagą. Niektórzy producenci dołączają do opakowania kubek z miarką, lecz jest on przeznaczony jedynie do konkretnego rodzaju karmy. Jeżeli pies będzie otrzymywał nieodpowiednią ilość pokarmu, może to skutkować niedowagą, nadwagą, wadami rozwojowymi czy dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.
Sucha karma dla psów powinna zawierać od 5% do 10% wody i cechować się zwartą formą, uzyskaną w procesie obróbki termicznej. Dzięki temu można przez długi czas ją przechowywać bez ryzyka rozwoju pleśni, grzybów czy bakterii. Produkt taki będzie trwały nawet bez użycia konserwantów.
Karma sucha dla psa powinna przede wszystkim spełniać jego zapotrzebowanie energetyczne oraz zawierać niezbędne dla prawidłowego rozwoju, zdrowia i kondycji składniki odżywcze. Przy wyborze suchej karmy należy zwrócić uwagę, aby w jej składzie znajdowało się jak najwięcej mięsa – najlepiej co najmniej 70%. Wskazane jest również, aby zawierała owoce i warzywa, co pozwoli dostarczyć czworonogowi potrzebnych witamin, minerałów, błonnika oraz przeciwutleniaczy. W składzie mogą się ponadto znaleźć oleje, zioła i probiotyki.
Sucha karma dla psów nie powinna natomiast cechować się zbyt dużą zawartością zbóż, ziemniaków ani ryżu, ponieważ ich nadmiar może wywołać u zwierzęcia problemy pokarmowe czy alergię. Warte uwagi są bezzbożowe karmy dla psa. Warto także zwrócić uwagę, aby karma była wolna od GMO, sztucznych barwników, konserwantów i wzmacniaczy smaku.
Istotny przy wyborze suchej karmy jest także jej smak, który powinien odpowiadać zwierzęciu. Psy lubią zwłaszcza mięso – producenci oferują więc karmy m.in. o smaku jagnięciny, wołowiny, ryby, wieprzowiny, drobiu, koniny czy królika.
Zarówno mokra, jak i sucha karma dla psa mają sporo zalet. Decyzję o wyborze warto uzależnić zwłaszcza od składu oraz upodobań czworonoga. Przewagą suchych produktów jest większa wygoda i precyzja ich dawkowania, a także mniej czasochłonne sprzątanie po jedzeniu. Karmę taką można również dłużej przechowywać – bez obaw o przedostanie się do niej bakterii, grzybów czy pleśni. Jej przyjmowanie przez psa wpływa pozytywnie na stan jego uzębienia, ponieważ podczas gryzienia twardego pokarmu zęby są oczyszczane z osadu.
Mokra karma dla psa zawiera natomiast więcej wody, dlatego nie powoduje wzmożonego pragnienia. Jej wybór jest zalecany zwłaszcza dla psów o dużej aktywności ruchowej. Przewaga takiej karmy wiąże się również z jej bardziej intensywnym smakiem oraz aromatem, dlatego zwykle smakuje psom bardziej niż sucha karma.
Sucha karma dla psa może być zdrowa tak samo jak mokra – pod warunkiem, że zawiera wszystkie potrzebne zwierzęciu składniki pokarmowe i pozwala spełniać jego zapotrzebowanie energetyczne. Warto upewnić się, że nie znajdują się w niej żadne produkty, które wywołują alergię. Zdrowa sucha karma dla psów zwiera sporą ilość pełnowartościowego białka zwierzęcego, a także kwasy tłuszczowe Omega-3, witaminy, minerały i antyoksydanty. W tego typu karmie nie powinno natomiast znajdować się zbyt wiele zbóż. Ważne jest także, aby nie zawierała konserwantów ani innych sztucznych dodatków.