Lato to okres wyjazdów – wraz z coraz większą ilością przyjaznych psom kwater, coraz więcej rodzin decyduje się na urlop z psem. To wspaniała przygoda dla całej rodziny! Jednak zanim wyjedziecie sprawdź, czy jesteście gotowi na wspólną podróż.

Jak przyzwyczaić psa do jazdy?

Najważniejsze, by przyzwyczajać psa do jazdy samochodem małymi krokami. Rozłóżcie to na kilka dni. Pierwszego wystarczy, by posiedział z wami w samochodzie i dostał kilka smacznych kąsków. W ten sposób zbudujecie pozytywne skojarzenie. Drugiego dnia włączcie silnik. Trzeciego - przejedźcie mały kawałek. Cokolwiek robicie, powinniście mieć zawsze na uwadze komfort i bezpieczeństwo waszego podopiecznego.

 

Przysmak dla psów CARNILOVE Sardines Enriched with Wild Garlic Soft Snack, 200 g

 

Przepisy

- Zgodnie z artykułem 60. prawa o ruchu drogowym, zabrania się używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim. Przewożenie psa luzem, bez żadnego zabezpieczenia, według interpretacji, zagraża osobie prowadzącej pojazd i współpasażerom - tłumaczy Paulina Grzybowska z bloga Biały Jack. Wiele osób nie widzi potrzeby zabezpieczania psów albo robi sobie zdjęcia, jak siedzą na kierowcy podczas jazdy po autostradzie (!) lub wyglądają przez okno z całym łbem na zewnątrz, co może skończyć się tragicznie dla czworonoga. Jeśli nawet telefon leżący luzem może podczas gwałtownego hamowania nas zabić, to co dopiero pies ważący 15 kg! Przy prędkości 50 km/h uderzy z masą ok. 450 kg - efekt jest do przewidzenia. Na Słowacji standardową procedurą jest kontrola zabezpieczenia psa w czasie jazdy - w razie braku, kierowca otrzymuje mandat.

Sposoby przewożenia psa w samochodzie

Jak więc wybrać bezpieczny sposób przewożenia psa w samochodzie? Na to złożą się nadwozia samochodu, wielkość psa i ilość pasażerów oraz potrzebnych im udogodnień- np. obecność fotelika dziecięcego. Najbezpieczniej jest przewozić psiaka w dedykowanym do tego celu kennelu, który montujemy w bagażniku. Z kolei najbardziej niebezpieczne jest pozwolenie psu na swobodne przechodzenie między siedzeniami - w razie nagłego hamowania skutki będą opłakane.

 

Transporter dla psa do samochodu, rozm.L,100x65x60 cm

 

Klatka w bagażniku

To najbezpieczniejszy sposób na przewożenie psa w samochodzie. Specjalna klatka jest umocniona tak, by zapobiec wgnieceniu w razie kolizji. Jej wadą jest duża wielkość - powinniśmy mieć do dyspozycji nadwozie typu combi i odpowiednio duży samochód, dostosowany do wielkości psa.

 

Transporter dla psa TRIXIE TX-39345

 

Na tylnym siedzeniu

Jeśli nie chcemy, by pies jechał w bagażniku lub nasz samochód nie ma odpowiedniego do tego celu nadwozia, możemy wybrać umieszczenie psa na tylnej kanapie.

 

Transporter dla Psa Mata na Siedzenie do Samochodu 15373

 

Mata samochodowa

Aby zwiększyć jego komfort jazdy i przestrzeń do wypoczynku, dobrze jest zamontować matę samochodową, zwaną też hamakiem do auta. Matę taką rozpinamy pomiędzy zagłówkami - zapobiegnie ona spadaniu psa z kanapy podczas hamowania czy ostrzejszych zakrętów. Maty różnią się między sobą wielkością i sposobem montażu - niektóre posiadają materiał po bokach, inne możemy rozpiąć w połowie dostosowując do obecności innego pasażera.

 

Trixie mata do samochodu 65 cm x 145 cm

 

Szelki i pas do auta

Niezbędnym wyposażeniem psiego podróżnika jest zestaw szelki i pas do auta. Szelki samochodowe powinny zapewniać swobodę ruchu przy jednoczesnej mocnej konstrukcji - do tego celu najczęściej wybierane są uniwersalne szelki typu guard, które sprawdzą się zarówno na spacerze, jak i w podróży, lub model przeznaczony do jazdy samochodem. Pas do auta z jednej strony jest zakończony karabińczykiem, z drugiej - końcówką, którą wpinamy do gniazda. Jego długość powinna pozwalać na zmianę pozycji podczas jazdy, ale zapobiegać przemieszczaniu się psa po całym samochodzie.

Pamiętajmy - nigdy nie zapinamy pasa bezpieczeństwa do obroży psa, ponieważ w razie wypadku, czy hamowania, może skończyć się to tragicznie - nawet skręceniem karku. Zawsze zakładamy psu szelki i dopiero do nich przypinamy pas.

 

Pasy bezpieczeństwa dla psa KARDIFF AIR 3D Smycz, rozmiar L

 

Transporter dla psa

Małe psy możemy przewozić w transporterze, podobnie jak koty - będzie to bezpieczne, wygodne miejsce, zwłaszcza, jeśli wymościmy je ulubionym kocykiem. Pamiętajmy, by zawsze transporter dla psa przyczepić pasami bezpieczeństwa.

 

Transporter Skudo 2 IATA, 55x36x35 cm

 

Fotelik samochodowy dla psa

Fotelik dla psa zdobył dużą popularność dzięki temu, że zapewnia psu pewną swobodę - zwierzę może wyglądać przez okno, a także możliwości obserwowania podopiecznego. Wewnątrz powinien znajdować się klips do przyczepienia szelek psa.

 

LEGOWISKO TRANSPORTER FOTELIK SAMOCHODOWY DLA PSA

 

Niezbędny ekwipunek psa

Niezależnie od tego dokąd wybieramy się na urlop z psem, powinniśmy mieć w zanadrzu miskę z wodą. Wakacje to okres wysokich temperatur - pies chłodzi się poprzez dyszenie, co wzmaga pragnienie. Warto robić postoje z psem, żeby rozprostował łapy, zrelaksował się i wypił trochę wody. Ponadto bardzo ważne jest, by pies był wyposażony w adresatkę z numerem telefonu opiekuna. Jeśli wybieramy się na urlop za granicę, warto przed numerem telefonu wygrawerować prefiks +48. Pies powinien być obowiązkowo zaszczepiony, a my posiadać przy sobie jego książeczkę zdrowia. Jeśli czeka nas podróż po Europie, nasz pies musi mieć wszczepiony mikroczip oraz paszport, który wyrobimy u weterynarza.

 

Butelka podróżna miska dla psa 350 ml różowa

 

A jeśli jeszcze nie wiesz, gdzie wybrać się razem z pasem - zajrzyj do artykułu 5 najciekawszych atrakcji w Polsce, które zwiedzisz psem po garść inspiracji.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Mam Zwierzęta

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com