Płeć: damskie usuń
Kolor: czarnyusuń
Wyposażenie roweru: dzwonek usuń
Rower szosowy należy dobrać w zależności od preferowanego stylu i szybkości jazdy oraz budowy swojego ciała. Pojazd tego typu powinien być przede wszystkim lekki, aby umożliwiał szybkie pokonywanie kilometrów na asfaltowej drodze – najlżejsze modele ważą jedynie około 5 kilogramów. Warto więc zwrócić uwagę na materiał, z jakiego została wykonana rama. Najczęściej powstaje ona z aluminium lub carbonu, czyli włókna węglowego. Rowery szosowe aluminiowe są tańsze, lecz carbon jest nieco lżejszy, sztywniejszy i lepiej tłumi drgania, co odgrywa istotne znaczenie podczas wyścigów kolarskich. Rowerzysta może uzyskać przewagę nad rywalami zwłaszcza podczas podjazdów pod strome wzniesienia.
Istotna jest także odpowiednia geometria ramy. Im dłuższa będzie górna rura, tym rowerzysta może przyjąć bardziej pochyloną, aerodynamiczną sylwetkę. Krótsza rama wymusza natomiast bardziej wyprostowaną pozycję ciała, co wpływa pozytywnie na komfort. Aby możliwa była jazda w różnej pozycji, należy wybrać rower z możliwością regulacji długości wspornika kierownicy. Waży jest również odpowiedni dobór rozmiaru ramy do wzrostu oraz wewnętrznej długości nogi – pomocne w tym celu są udostępniane przez producentów tabele.
Rowery szosowe powinny mieć przerzutki z jak największą liczbą przełożeń, aby umożliwiały szybką i wygodną jazdę bez względu na stopień nachylenia terenu. Najwygodniejszym rozwiązaniem są klamkomanetki, integrujące w tej samej dźwigni hamulce oraz przerzutki. Dzięki temu rowerzysta nie musi odrywać rąk od kierownicy, co zwiększa jego bezpieczeństwo. Kolarzówka może być wyposażona w hamulce szczękowe lub tarczowe, które skuteczniej hamują na mokrej nawierzchni.
Na rynku dostępne są różne rodzaje rowerów szosowych. Klasyczny rower kolarski race to pojazd wyścigowy, który jest dynamiczny w prowadzeniu i umożliwia osiąganie sporych prędkości. Jeździ się na nim w mocno pochylonej do przodu pozycji. Modele takie cechują się także prostą linią ramy. Rowery szosowe endurance, za sprawą odmiennej geometrii, zapewniają wygodniejszą jazdę z mniej pochyloną sylwetką. W związku z tym sprawdzają się dobrze na długich trasach. Są łatwiejsze w prowadzeniu i mają szersze opony, zwykle 28 mm, które lepiej tłumią drgania. Można także zdecydować się na rower szosowy aerodynamiczny, którego geometria została tak zaprojektowana, aby w maksymalnym stopniu zmniejszyć opory powietrza podczas jazdy. Pozycja ciała kolarza na takich jednośladach jest mocno pochylona.
Najlepiej, aby pierwsza kolarzówka była rowerem typu endurance, który umożliwia jazdę w komfortowej, bardziej wyprostowanej pozycji. Zarazem pojazd taki jest łatwiejszy w prowadzeniu. Dzięki temu rowerzysta ogranicza ryzyko kontuzji, bólu barków, bioder czy pleców. Tego typu rower szosowy miejski nie pozwala osiągać zawrotnych prędkości, jednak dla początkującego kolarza nie będzie to istotne. Nie ma również konieczności wybierania ramy z włókna węglowego. Aluminiowa rama waży tylko nieznacznie więcej, a jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne. Będzie to ważne ze względu na to, że początkującym rowerzystom częściej zdarza się upadać podczas agresywnej jazdy. Należy jednak upewnić się, że rower nie jest zbyt ciężki – optymalna waga to około 10 kilogramów.
Początkująca osoba powinna wybrać dosyć szerokie i amortyzowane siodełko – najlepiej z otworami wentylacyjnymi. Rower szosowy damski często ma poprowadzoną pod kątem górną rurę, co ułatwia wsiadanie i zsiadanie z pojazdu.
Najpopularniejszym i najłatwiejszym sposobem ustawienia siodełka w rowerze szosowym jest zastosowanie metody „pięta na pedale”. Polega ona na tym, aby ubrać buty rowerowe i spodnie do jazdy, a następnie usiąść na siodełku i położyć piętę na pedale ustawionym w najniższym punkcie. Noga powinna być wtedy wyprostowana w kolanie, przy wyproście niesprawiającym dyskomfortu.
Najczęściej zmiana przerzutek w rowerze szosowym polega na odpychaniu klamkomanetek, czyli dźwigni do jednoczesnej obsługi hamulców i biegów. Przełożenia należy zmieniać jedynie podczas pedałowania z umiarkowaną siłą. Nie należy redukować biegów na postoju ani w trakcie podjazdów pod wzniesienia. Nie jest także wskazane zmienianie obu dźwigni w tym samym czasie ani długotrwała jazda na tym samym przełożeniu. Najlepiej dobierać biegi z odpowiednim wyprzedzeniem, aby zachować płynność jazdy.