Spis treści:

  1. Wysokość siodełka w rowerze – jaka jest prawidłowa?
  2. Ustawienie siodełka w rowerze – jak to zrobić?
  3. Prawidłowa pozycja na rowerze

Wysokość siodełka w rowerze – jaka jest prawidłowa?

Na to, jak ustawić wysokość siodełka mają wpływ takie czynniki jak wzrost, długość wewnętrzna nogi, długość korby czy rodzaj roweru i styl jazdy. Choć sprawa ta może wydawać się skomplikowana, w praktyce jest dosyć prosta do wykonania. Stosując jedną z kilku najpopularniejszych metod, każdy samodzielnie może ustawić odpowiednią wysokość siodełka w domu.

  1. Metoda na piętę

Pierwszym sposobem jest tzw. metoda na piętę. Polega ona na takim ustawieniu wysokości siodełka, aby siedząc na rowerze, pięta opierała się na pedale w jego najniższym położeniu. Istotne w tym wypadku jest to, aby kolano było wyprostowane, a nasza miednica spoczywała równo na siodełku.

  1. Metoda LeMonda

Drugim sposobem jest tzw. metoda LeMonda. Aby z niej skorzystać, należy zmierzyć wewnętrzną długość nogi, a następnie otrzymaną wartość pomnożyć przez 0,883. Otrzymany wynik będzie stanowił odległość pomiędzy środkiem osi suportu a górną częścią siodełka.

  1. Metoda 109

Kolejnym domowym sposobem na ustawienie wysokości siodełka w rowerze jest metoda „109”. W tym wypadku długość wewnętrzną nogi należy zmierzyć z uwzględnieniem wysokości butów, w których mamy zamiar jeździć, a następnie otrzymaną wartość przemnożyć przez 109%. Wynik, który otrzymamy, będzie stanowił odległość pomiędzy górną częścią siodełka a pedałem ustawionym w najniższej pozycji.

Warto nadmienić, że każda z opisanych metod jest skuteczna, o ile przyjmiemy, że uzyskana w ten sposób wysokość siodełka w rowerze jest naszą wartością wyjściową, która na późniejszym etapie będzie wymagała ewentualnej, niewielkiej korekty. Trzeba być świadomym, że opisane sposoby nie są na tyle precyzyjne, aby zagwarantować 100% skuteczność. Tego typu ustawieniami zawodowo zajmują się bikefitterzy, którzy z wykorzystaniem specjalistycznych narzędzi są w stanie spersonalizować ustawienie roweru zarówno w zakresie regulacji siodełka, jak i kierownicy, mostka, pedałów czy każdego innego elementu, mającego wpływ na naszą pozycję na rowerze.

Ustawienie siodełka w rowerze – jak to zrobić?

Jak ustawić siodełko w rowerze? Bardzo łatwo! Czynność ta od strony technicznej ogranicza się do regulacji w trzech zakresach: wysokości, kąta nachylenia oraz płaszczyzny przód-tył. Co ważne, sposób ustawienia siodełka może się różnić w zależności od rodzaju roweru, a także konstrukcji samej ramy, przekroju sztycy podsiodłowej czy budowy siodełka. Wynika to zarówno ze sposobu jego mocowania, jak i materiałów, z których zostały wykonane wspomniane komponenty.

Krok 1: Ustawienie siodełka w rowerze rozpocznij od przygotowania niezbędnych do tego celu narzędzi – klucza imbusowego i/lub klucza dynamometrycznego

Dzięki temu cały proces przebiegnie szybko i bezproblemowo. Aby odkręcić zacisk sztycy podsiodłowej oraz elementy mocujące siodełko, zazwyczaj wystarczy klucz imbusowy (ampulowy). Jego wielkość musi być dopasowana do zastosowanych w rowerze śrub. Może się jednak zdarzyć, że do wykonania regulacji będą nam potrzebne dodatkowe narzędzia. Dlatego przed rozpoczęciem czynności, o ile jest taka możliwość, warto zapoznać się z zaleceniami producenta w tym zakresie. Dobrym przykładem mogą być elementy wykonane z włókna węglowego, które nie tylko wymagają precyzyjnego dokręcenia wskazaną siłą, do czego niezbędny jest klucz dynamometryczny, ale również powinny być posmarowane specjalną pastą do karbonu, która ogranicza luzowanie się połączeń, minimalizuje trzeszczenie i chroni włókno węglowe przed uszkodzeniami.

Krok 2: Do prawidłowego ustawienia wysokości siodełka w rowerze użyj miarki lub centymetra oraz poziomicy lub przyrządu, dzięki któremu będzie można określić kąt nachylenia siodełka

Warto pamiętać, że zarówno w przypadku ustawienia wysokości, jak i odległości czy kąta nachylenia, istotna jest precyzja. Nawet niewielka różnica pomiędzy poszczególnymi ustawieniami może mieć wpływ na pozycję na rowerze, a tym samym na komfort jazdy. Dlatego dobrą praktyką jest wykonanie kilku jazd testowych po każdorazowej korekcie, czy to wysokości, czy kąta nachylenia siodełka.

Prawidłowa pozycja na rowerze

Ustawienie siodełka w rowerze ma kluczowe znaczenie również ze względu na komfort, który jest niezwykle ważny podczas jazdy. Wysokość siodełka w rowerze, ustawienie siodełka przód-tył, a także kąt nachylenia bezpośrednio wpływają na naszą pozycję za kierownicą. Podobna zasada dotyczy również innych komponentów jednośladu. Ogromne znaczenie ma także ustawienie wysokości kierownicy, długość mostka, długość ramion korby czy profil i szerokość samego siodełka, które musi nie tylko odpowiadać rozstawowi kości miednicy, ale również w swojej przedniej części nie może powodować bolesnych otarć pachwin. Jak widać, prawidłowa pozycja na rowerze to wypadowa wielu czynników, na które dodatkowo mają wpływ takie elementy jak chociażby rodzaj samego roweru czy styl jazdy. Inną pozycję bowiem przyjmujemy na rowerze turystycznym czy miejskim, a jeszcze inną na szosie, gravelu lub MTB.

Pojawienie się dyskomfortu czy bólu podczas jazdy jest wyraźnym sygnałem naszego organizmu, że coś wymaga poprawy. Ból kolan czy przeciążenie ścięgien może świadczyć o złej wysokości siodełka lub nieprawidłowo ustawionych blokach w butach, o ile z nich korzystamy. Ból pleców, łokci czy szyi natomiast, to najczęściej objawy nieprawidłowej wysokości kierownicy czy źle dobranej długości mostka. Ucisk krocza, pojawiające się w tym miejscu drętwienie czy otarcia to najpewniej źle dobrany model siodełka, lub nieodpowiedni kąt nachylenia.

Oczywiście generalizowanie objawów i przypisywanie ich konkretnym ustawieniom, z uwagi na stopień złożoności zagadnienia, nie jest właściwym postępowaniem. Niemniej pamiętajmy, że na rowerze powinniśmy się czuć komfortowo. Nasza pozycja nie może ograniczać swobody ruchów czy pełnej kontroli nad rowerem. Dlatego tak ważne jest, żeby szczególną uwagę przywiązać nie tylko do ustawienia siodełka, ale również pozostałych komponentów jednośladu. Dzięki temu nawet podczas długich wycieczek czy treningów, będziemy mogli czerpać przyjemność z jazdy.

Więcej rowerowych poradników znajdziesz w dziale Rowery i akcesoria.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock