• „Catherine, księżna Walii”, Robert Jobson

Życie Kate Middleton wydaje się być bajką porównywaną do historii Kopciuszka. Ambitna dziewczyna poznaje księcia Williama – następcę brytyjskiego tronu. Ich ślub w 2011 roku tylko przypieczętowuje awans społeczny Catherine, która dzisiaj jest pierwsza w kolejce do korony. Jednak Kate nie ma nadprzyrodzonych mocy i tak jak miliony kobiet na całym świecie boryka się z problemami zdrowotnymi, które w ostatnim czasie przybrały na sile, mierzy z kryzysami w związku i trudami macierzyństwa. Do tego dochodzi odpowiedzialność i presja związane z życiem w rodzinie królewskiej i pełnieniem związanych z tym obowiązków. Jednak wizerunek księżnej Walii wydaje się nie mieć skazy. Jest ona uwielbiana nie tylko przez Brytyjczyków. Jak to się stało, że w krótkim czasie Kate Middleton stała się ikoną i zaskarbiła sobie serca ludzi z całego świata? Odpowiedź na to pytanie zawiera biografia księżnej autorstwa Roberta Jobsona. Możemy mieć nadzieję na rzetelną relację, ponieważ Jobson jest brytyjskim dziennikarzem i ekspertem od relacjonowania spraw rodziny królewskiej.

 

Catherine, księżna Walii pasje-baner Catherine, księżna Walii Robert Jobson sprawdź  

 

  • „Pierwsza dama. Jolanta Kwaśniewska w rozmowie z Emilią Padoł”, Emilia Padoł

Jolanta Kwaśniewska słynie z tego, że jest doskonałą rozmówczynią. Od snutych przez nią opowieści trudno się oderwać: są dowcipne, poruszające, ciepłe i mądre. Tak samo jest z jej biografią pełną ciekawych anegdot i wzruszających wspomnień, w których wraca do czasów swojego dzieciństwa, młodości, a potem życia u boku prezydenta RP jako wyjątkowo aktywna pierwsza dama. Nie tylko zbudowała sobie i Polsce swietną pozycję na scenie międzynarodowej, ale też poprowadziła wiele inicjatyw dla dzieci czy chorych w kraju. Czytelnik znajdzie tu dużo prywaty, pozna polityczne kulisy i niekiedy zaskakujące fakty z niezwykle barwnego życia, jakie do dziś prowadzi Jolanta Kwaśniewska.

 

Pierwsza dama. Jolanta Kwaśniewska w rozmowie z Emilią Padoł pasje-baner Pierwsza dama. Jolanta Kwaśniewska w rozmowie z Emilią Padoł Emilia Padoł sprawdź  

 

  • „Jadwiga. Biografia Stańczakowej”, Justyna Sobolewska

Jadwiga Stańczakowa często była określana tylko jako przyjaciółka Białoszewskiego. Jednak jej biografiia pokazuje, że była to postać nietuzinkowa, szczególnie w kontekście czasów, w których przyszło jej żyć. A żyła po swojemu, na przekór wszystkiemu. Ta utalentowana artystka przeżyła trudy II wojny światowej i koszmar getta warszawskiego. Jako młoda kobieta straciła wzrok.

Jej historię – niełatwą, zagmatwaną, ale jednocześnie pełną siły, opowiada wnuczka artystki, Justyna Sobolewska, znana krytyczka literacka. Robi to w bezkompromisowy sposób, czerpiąc wiedzę z pozostawionych przez Stańczakową zapisków i listów. Wnuczka odnajduje je na Hożej w słynnym mieszkaniu babki. W tym mieszkaniu, w którym w latach 80. pomieszkiwał Miron Białoszewski. Justyna Sobolewska pokazuje ich relację, ale też wyraźnie wyciąga Stańczakową z cienia słynnego przyjaciela.

 

Jadwiga. Biografia Stańczakowej pasje-baner Jadwiga. Biografia Stańczakowej Justyna Sobolewska sprawdź  

 

  • „Julia Keilowa. Metaloplastyczka na nowe czasy”, Małgorzata Czyńska

Biografia autorstwa Małgorzaty Czyńskiej to należyty hołd oddany genialnej artystce tworzącej w dwudziestoleciu międzywojennym. Julia Keilowa udowodniła, że sztuka może być użytkowa, projektując naczynia odznaczające się wyrafinowaną formą. O współpracę z nią zabiegali najwięksi wytwórcy wyrobów platerowanych tamtych czasów: Fraget, Norblin, Bracia Henneberg. Pozycja obowiązkowa dla miłośników sztuki, ale nie tylko.

 

Julia Keilowa. Metaloplastyczka na nowe czasy pasje-baner Julia Keilowa. Metaloplastyczka na nowe czasy Małgorzata Czyńska sprawdź  

 

  • „Dlaczego warto rozmawiać o Sinéad O'Connor”, Allyson McCabe

Sinéad O'Connor znana była z tego, że w show-biznesie, który rządzi się swoimi prawami, płynęła pod prąd, ale w zgodzie ze sobą. Nie była jedną z wielu popowych gwiazdek, a artystyczny wizerunek był jej daleki, jeśli nie powiedzieć, że zupełnie obcy. Jednak swoim talentem i charyzmą podbiła serca fanów na całym świecie, stając się niekwestionowaną gwiazdą wielkiego formatu. „Dlaczego warto rozmawiać o Sinéad O'Connor” to nie zwykła biografia, ale rzetelny reportaż opowiadający o świadomej artystce, która nie poddała się showbiznesowym regułom gry i która je demaskowała, a swoją sławę wykorzystywała do poruszania ważnych społęcznie kwestii, które często wyprzedzały swój czas.

 

Dlaczego warto rozmawiać o Sinéad O'Connor pasje-baner Dlaczego warto rozmawiać o Sinéad O'Connor Allyson McCabe sprawdź  

 

  • „Irena Santor. Tych lat nie odda nikt”, Jan Osiecki

Ikona polskiej sceny muzycznej – Irena Santor, bo o niej mowa, to gwiazda, z którą niewielu może się równać. Na swoim koncie ma występy m.in. przed Królową Matką (matką Elżbiety II) i Janem Pawłem II. Jej historia jest zaskakująca. Pomimo braku perspektyw młoda dziewczyna sięga po swoje marzenia i odważnie wkracza do wielkiego świata. Portretowi artystki bliżej można się przyjrzeć na kartach biografii „Irena Santor. Tych lat nie odda mi nikt”.

 

Irena Santor. Tych lat nie odda nikt pasje-baner Irena Santor. Tych lat nie odda nikt Jan Osiecki sprawdź  

 

  •  „Madonna. A rebel life. Biografia”, Mary Gabriel

Królowa popu jest tylko jedna. To Madonna, która od początku swojej kariery konsekwentnie udowadnia, że granice są po to, by je przekraczać. Szybko okazało się, że nie jest kolejną sezonową gwiazdką słynącą z urody i seksapilu, ale artystką, która sama pisze reguły gry na scenie muzycznej. Od lat prowokuje, intryguje i zaskakuje. Jej biografia autorstwa Mary Gabriel to fascynujący portret jednej z najsłynniejszych i najbardziej wpływowych kobiet świata.

 

Madonna. A rebel life. Biografia pasje-baner Madonna. A rebel life. Biografia Mary Gabriel sprawdź  

 

  • „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak”, Anna Kamińska

Ta książka nie jest wydawniczą nowością, ale może zainteresować czytelników ze względu na film – dramat biograficzny o Simonie Kossak, który polską premierę będzie miał tej jesieni. A zainteresować się warto, bo Simona to kobieta nietuzinkowa. Była naukowcem, ekologiem, miłośniczką życia blisko natury, propagatorką nauk biologicznych. Żyła w leśniczówce bez wody i prądu. Przyjaźniła się z krukiem, mieszkała z dzikiem. Była buntowniczką i pasjonatką. Ale była też córką Jerzego Kossaka, wnuczką Wojciecha i prawnuczką Juliusza – słynnych malarzy, bratanicą pisarek Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec. Co dla Simony oznaczało takie pochodzenie? Dlaczego wybrała życie w puszczy i jak ono wyglądało? O tym wszystkim można się dowiedzieć z opowieści o Simonie Anny Kamińskiej.

 

Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak pasje-baner Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak Anna Kamińska sprawdź  

 

  • „Astrid Lindgren”, Susanne Lieder

Matka Pipi Pończoszanki i dzieci z Bullerbyn dała się poznać jako niezwykle pogodna i bystra kobieta. Ale nie każdy wie, że życie nie szczędziło jej problemów. Jak to się stało, że pomimo przeciwności losu jej opowieści ujrzały światło dzienne? Ba! Podbiły serca nie tylko młodych czytelników na cały świecie! Portret Astrid Lindgren stworzony przez Susanne Lieder to zaskakujący, ale prawdziwy obraz pisarki.

 

Astrid Lindgren pasje-baner Astrid Lindgren Susanne Lieder sprawdź  

 

  • „Era Tylor Swift”, Karolina Sulej

Fenomen Tylor Swift to dla wielu wciąż zagadka, ale dla swifties, czyli rzeszy jej wiernych fanów, nie ma w tym niczego dziwnego. Najpopularniejsza na świecie gwiazda pop jest rekordzistką list przebojów, wielokrotną zdobywczynią nagród Grammy i bilionerką w wieku zaledwie 35 lat. A to nie wszystkie osiągnięcia z listy tej niezwykle utalentowanej artystki, bo talentu nie sposób jej odmówić. I jest coś jeszcze – Tylor Swift to nie tylko gwiazdka pop, jak niektórzy zdają się o niej myśleć. To silna kobieta, ikona na miarę naszych czasów, która ma własne zdanie i bardzo zaradnie kieruje stworzonym przez siebie imperium w trudnej branży. „Era Tylor Swift” to wciągająca lektura nie tylko dla swifties.

 

Era Tylor Swift pasje-baner Era Tylor Swift Karolina Sulej sprawdź  

 

Masz już swoją listę lektur na jesień? Któraś pozycja z naszego zestawienia szczególnie cię zainteresowała? Daj znać w komentarzu!

Więcej artykułów o książkach znajdziesz w pasji Czytam.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.