Urządzenia rozruchowe do samochodów - najczęściej zadawane pytania
Większość dostępnych urządzeń rozruchowych może być używana zarówno do silników benzynowych, jak i Diesla. Silniki Diesla są jednak trochę bardziej wymagające. Boostery przeznaczone do tego typu silników powinny mieć więc odpowiednią pojemność magazynu energii i siłę, by przepchnąć tłok przez fazę sprężenia. Przed zakupem urządzenia rozruchowego warto sprawdzić, jakie natężenie dla danego silnika przewidział producent. Im wyższa pojemność silnika, tym wyższe natężenie powinien oferować booster. Silniki Diesla z reguły potrzebują do uruchomienia prąd rozruchowy o wartości 500–600 A, ale czasem także i 800 A.
Samochody z silnikiem Diesla o dużej pojemności i mocy będą najlepiej współpracować z klasycznym boosterem rozruchowym. Dostępne są także modele powerbanków o parametrach umożliwiających awaryjne uruchomienie pojazdu z tego typu silnikiem.
Aby podłączyć booster do akumulatora, w pierwszej kolejności należy upewnić się, że wszystkie odbiorniki prądu zostały wyłączone. Mowa tutaj o radiu, oświetleniu wewnętrznym i zewnętrznym oraz nawiewie i klimatyzacji. Na czas rozruchu pojazdu warto bowiem ograniczyć wszystkie źródła zużycia energii.
W dalszym kroku można zacząć podłączanie boostera do akumulatora poprzez podpięcie zacisków przewodów urządzenia rozruchowego do zacisków akumulatora. Należy przy tym pamiętać, aby czerwony zacisk oznaczony symbolem "+" połączyć się z czerwonym biegunem, a czarny zacisk z symbolem "-" z czarnym.
Następnie podłącza się przewody do gniazda w boosterze. Na tym etapie można spróbować uruchomić samochód poprzez wciśnięcie sprzęgła i przekręcenie kluczyka w stacyjce. Jeśli silnik nie zareagował w ciągu 2-3 sekund, należy podjąć drugą próbę uruchomienia silnika. Zaleca się, aby w tym przypadku odczekać ok. 30 sekund, aby nie doprowadzić do przegrzania akumulatora rozruchowego i jego przewodów. Jeżeli udało się odpalić silnik, należy jak najszybciej odpiąć przewody boostera od akumulatora, po czym można ruszyć w trasę.