W tej kategorii znajdują się reportaże, czyli książki zawierające relację z określonych wydarzeń. Nasz asortyment obejmuje publikacje wielu znanych autorów, w tym Ryszarda Kapuścińskiego, Mariusza Szczygła, Hanny Krall, Pawła Smoleńskiego, Wojciecha Jagielskiego czy noblistki Swietłany Aleksijewicz. Można znaleźć książki wchodzące w skład bestsellerowych serii wydawniczych, m.in. Sulina, Seria Reporterska, Poza serią, Linie frontu, Poruszyć świat, czy Reportaże Wydawnictwa Czarnego.
Książki reportaże to utwory posiadające cechy literatury faktu, publicystyki oraz literatury pięknej. Opisują rzeczywiste zdarzenia oraz okoliczności, które im towarzyszą. Reportażysta jest ich uczestnikiem, świadkiem lub posiłkuje się relacjami świadków, dokumentami, zdjęciami, filmami oraz innymi źródłami danych. Reportaż powinien być pisany w obiektywny sposób i przedstawiać fakty. Mogą w nim znajdować się cytaty, daty, nazwy miejsc zdarzeń, imiona lub pseudonimy osób, wywiady, dialogi czy opinie ekspertów.
Najlepsze reportaże często są pisane w czasie teraźniejszym, co pozwala czytelnikowi przyjąć perspektywę obserwatora przedstawianych wydarzeń. Publikacje tego typu nieraz zawierają także rozbudowane charakterystyki postaci, elementy mowy potocznej, satyrę czy poetyckie środki wyrazu.
Książka-reportaż może podejmować różnorodną tematykę. Wyróżnia się m.in. reportaże społeczno-obyczajowe, podróżnicze, historyczne, wojenne, sportowe i popularnonaukowe. Często przedstawiają one historie zwykłych ludzi, którym przyszło się zmierzyć z trudnymi okolicznościami, np. wojną, niesprawiedliwością społeczną, głodem, wyzyskiem, przemocą, prześladowaniem czy dyskryminacją. Książki te ukazują ich mentalność, tożsamość i próby dostosowania się do zastanej rzeczywistości społecznej.
Reportaże podróżnicze to emocjonujące relacje z wypraw w różne części świata. Autorzy ukazują m.in. zwyczaje miejscowej ludności, ich wartości, kulturę, rytuały, upodobania, sposoby zarobkowania czy spędzania wolnego czasu.
Sprawdź, jak wiele ciekawych reportaży znajduje się w naszej ofercie i wybierz książkę podejmującą interesującą cię tematykę.
44,90 zł - cena sugerowana przez wydawcę
Sprawdź te popularne książki:
Książki o himalaistach, Książki o psychopatach, Książki o Włoszech, Książki o Francji, Książki o Hiszpanii, Książki o Japonii, Książki o bieszczadach, Książki o kobietach, Książki o Czarnobylu, Książki o narkotykach, Książki o Tatrach, Książki o LGBT, Książki o Indianach, Książki o Korei, Książki o Policji, Książki o Chinach, Książki o Afryce, Książki o lesie, Książki feministyczne, Książki o UFO, Książki o zjawiskach paranormalnych, Książki o Kanadzie, Książki o Średniowieczu, Książki o Gruzji, Książki o samurajach, Książki o Syberii, Książki True Crime, Książki o PRL
Reportaż - najczęściej zadawane pytania
Reportaże przedstawiają opis prawdziwych wydarzeń czy problemów pisanych najczęściej na podstawie osobistych obserwacji oraz doświadczeń autora, jak i relacji świadków. Gatunek ten należy do literatury faktu, ale może też zawierać elementy beletrystyki czy publicystyki. Wynika to z tego, że dzieła reporterskie przedstawiają fakty, ale opowiadają wybrane historie w sposób przystępny i często bliski literaturze fabularnej.
Reportaż może opowiadać np. o ciemnych stronach życia w konkretnym kraju, trudach wykonywania danego zawodu, należenia do jakiejś grupy etnicznej, kulturowej, czy też może dotyczyć konkretnego regionu lub miasta – tematyka jest niemal dowolna.
Literatura reportażowa przez całe wieki istnienia zebrała mnóstwo tytułów, z którymi zdecydowanie warto się zapoznać. W tej współczesnej warto wyróżnić książkę Magdaleny Kostyszyn „Też tak mam” będącą opowieścią o tysiącach Polek, problemach, z którymi mierzą się każdego dnia, a które często są bagatelizowane. Ważny z punktu widzenia społecznego jest także reportaż Piotra Jaconia „My, trans” będący zbiorem słodko-gorzkich historii, które są świadectwem dziesiątek osób transpłciowych, a także wypowiedzi ich rodziców, psycholożki, aktywistki, adwokatki oraz księdza.
W polskiej literaturze reportażu warto również sięgnąć po „Więzienny świat. Korupcja, przemoc, seks” Janusza Szostaka, dzieło przedstawiające prawdziwe, absolutnie niekoloryzowane rozmowy ze skazanymi. Pozycją wyjątkową jest także „Nad życie. Czego uczą nas umierający?” Marii Mazurek i Wojciecha Harpula, która powstała na podstawie rozmów z osobami mającymi kontakt ze śmiercią każdego dnia: lekarzami, psychologami oraz księżmi, a także bliskimi tych, którzy już odeszli.
Ciekawe reportaże o Polsce to między innymi nagrodzony Literacką Nagrodą Nike reportaż „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” Zbigniewa Rokity, który przedstawia opowieść o tym regionie z punktu widzenia Ślązaka, który w śląskość niespecjalnie wierzył i sam ją odkrył, zbierając materiał do tego dzieła. Zdecydowanie godna polecenia jest także książka „Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma” Bernarda Newmana, angielskiego podróżnika, który na własne oczy zobaczył Polskę walczącą z Hitlerem i po prawie 90 latach podzielił się ze światem swoimi obserwacjami.
Ogromnym zainteresowaniem cieszą się reportaże podróżnicze zaglądające do tajemniczej Korei Północnej, kraju, na którego temat powstały tysiące mitów i legend, a którego słynny reżim budzi niepokój w ludziach na całym świecie. Niektórzy z nich postanowili przyjrzeć się mu bliżej; to między innymi Barbara Demick w książce „Światu nie mamy czego zazdrościć. Zwyczajne losy mieszkańców Korei Północnej”. Napisana na podstawie losów kilkorga uchodźców, opowiada o głodzie, życiu w strachu i braku przystosowania do funkcjonowania w świecie poza Koreą Północną.