Książki pisane na podstawie faktycznych historii, reportaże dotyczące świata rzeczywistego mają bardzo ważną zaletę, jaką jest autentyczność. Czytelnicy mogą zapoznać się z takimi pozycjami w wersji elektronicznej. Dzięki temu można je zabrać ze sobą wszędzie, bez nadmiernego obciążania swojego bagażu.
Pod nazwą kategorii literackiej, jaką są książki opierające się na prawdziwych wydarzeniach, kryją się wszystkie pozycje dotyczące dokumentarnego piśmiennictwa. Wśród nich są reportaże, czy publikowane wspomnienia z określonego okresu np. wojny. Gatunek dopełniają felietony i ich zbiory.
Ebooki oparte na faktach pozwalają przenieść w czasie i poznać prawdziwe wydarzenia, często z nieco innej perspektywy niż tylko podręcznik do historii. Bardzo często autorami książek elektronicznych tego gatunku są politycy czy dziennikarze oraz specjaliści z wielu różnych dziedzin.
Niektóre ebooki reportaże są szokujące, otwierają oczy na problemy codzienności i pozwalają poznać modele życia z różnych stron świata. Dzięki ebookom opartym na faktach mamy okazję przekonać się, jak wygląda życie osób z wielu różych zakątków świata. Możemy dowiedzieć się, co jest prawdą, a co mitem oraz mamy możliwość wyrobienia sobie zdania na nurtujące nas tematy.
Sprawdź naszą aplikację do ebooków Empik Go - dzięki której, za niewielką opłatą abonamentową, otrzymasz dostęp do setek tytułów - bestsellerów, jak i nowości.
Chcesz dowiedzieć się, z czego rodzą się konflikty zbrojne? Jak pracują najwięksi politycy na świecie? A może interesują cię tajemnice dawnych czasów? To wszystko znajdziesz w ebookach z zakresu literatury faktu. Dodatkowo sprawdź nasz asortyment czytników ebooków, ułatwiających korzystanie z e-książek!
Ebooki: reportaże - najczęściej zadawane pytania
Literatura faktu jest niezwykle obszerną kategorią literacką, co dotyczy zarówno książek w formie tradycyjnej, jak i e-booków. Nazwa ta obejmuje bowiem wszystkie dzieła napisane na podstawie prawdziwych zdarzeń, zarówno beletryzowanych, jak i w pełni dokumentalnych. Do jej grupy należą zatem biografie, reportaże, wywiady, a także dzienniki i pamiętniki. W związku z tym e-booki literatury faktu mogą poruszać dosłownie każdy temat.
To między innymi opowieści przedstawiające klimat lub najważniejsze wydarzenia minionych czasów, np. konkretnej dekady lub roku wyjątkowo istotnego dla światowej bądź lokalnej historii. Zwierzenia osób obracających się w konkretnej grupie zawodowej, które zdradzają jej największe wady i zalety, a także związane z nią koszmary. Opowieści anonimowych albo podpisujących się własnym nazwiskiem kobiet i mężczyzn, którzy doznali w swoim życiu ogromnej krzywdy, odrzucenia czy problemów natury psychicznej. Streszczenia życia polityków, aktorów, muzyków, dziennikarzy, podróżników – ale też zbrodniarzy wojennych, seryjnych morderców i innych oprawców. To również e-booki przybliżające czytelnikowi obcą kulturę i te elementy świata, których prawdopodobnie nie miał okazji wcześniej poznać.
Tytułem, z którym powinien zapoznać się każdy, kto chętnie spędza wolny czas w górach, jest „Wołanie w górach” Michała Jagiełło, alpinisty, ratownika TOPR-u oraz przewodnika tatrzańskiego. Jego notatki zostały uzupełnione przez córkę autora, Dominikę Jagiełło, jej ojciec bowiem zmarł, nim zdążył dokończyć swoją opowieść. To publikacja niezwykła, stanowi bowiem zapiski pozostawiane przez Michała Jagiełło przez 40 lat i wydane już po jego śmierci. Co ciekawe, autor pierwszą historię pod tym samym tytułem opublikował przed 4 dekadami, po czym pieczołowicie ją uzupełniał, czego efektem jest wskazane dzieło.
Osobom interesującym się wydarzeniami mającymi miejsce podczas II Wojny Światowej polecamy między innymi e-book „Gułag” Anne Applebaum. W sposób niezwykle przejmujący i dosadny przedstawia życie w sowieckich obozach pracy, zarówno jego ofiar, jak i oprawców.
Osobom zainteresowanym tematyką seksuologii polecamy publikacje Andrzeja Depko. W ich gronie można znaleźć zarówno zapiski historii osób odkrywających swoją seksualność, jak i przerażające opowieści o przestępcach seksualnych. Jeden z e-booków autora, „Zbrodnia i seks. Kim są i jak działają przestępcy seksualni” może przypaść do gustu również miłośnikom książek oraz podcastów true-crime. Im proponujemy dodatkowo „Polskie morderczynie” Katarzyny Bondy, a także e-booki Marianny Fijewskiej, wśród których można znaleźć między innymi historie polskich policjantek.
Z kolei poszukiwacze najpiękniejszych i najbardziej niezwykłych miejsc na świecie powinni przyjrzeć się bliżej książkom Beaty Pawlikowskiej, jednej z najbardziej znanych polskich pisarek-podróżniczek. E-booki-reportaże z serii „Blondynka” opowiadają o odważnych samotnych wyprawach zarówno w popularne, jak i bardziej tajemnicze zakątki naszej planety. Godne uwagi są też opowieści Daniela Tudora przedstawiające życie w tajemniczej Korei Północnej.