Audiobooki to dla wielu z nas jedyna forma kontaktu z książką, na jaką możemy sobie pozwolić w trakcie wypełnionego zadaniami, zabieganego dnia. Ale kto powiedział, że odpoczywając w domu nie możemy również sięgnąć po taką formę relaksu? Książki mówione cenimy ze względu na lektorów, których mistrzowskie interpretacje nadają tekstom dodatkową wartość. Z kolei podcasty skutecznie zastępują czasopisma, recenzje pisane oraz artykuły w sieci. Możemy słuchać o kulturze, ekonomii, a nawet… seksie. Poniższe propozycje dostępne są w aplikacji Empik Go.
Podcasty w Empik Go - poszerzają horyzonty!
„Słucham, recenzuję”
Zanim sięgniemy po nową książkę, czy to w formie audiobooka czy papierowej, ciekawi jesteśmy opinii innych na jej temat. Recenzje są niezwykle ważnym aspektem naszego życia, ponieważ bez nich tracilibyśmy czas na czytanie/słuchanie książek złych lub kompletnie niepasujących do naszego gustu. Cenimy więc wysiłek innych, którzy poświęcają swój czas na badanie jakości literatury. Jedną z takich postaci jest Rafał Hetman, autor bloga czytamrecenzuje.pl, kanału na YouTube, a od niedawna także podcastu „Słucham, recenzuję”. W kolejnych odcinkach Rafał Hetman zajmuje się nie tylko konkretnymi tytułami, ale też pytaniami czytelników/słuchaczy. Jakimi? Podpowiada na przykład, w jakiej kolejności zacząć czytać książki Olgi Tokarczuk. Autor pomaga nam wejść w świat noblistki tak, abyśmy wynieśli z niego jak najwięcej.
„Magazyn z książkami”
Podpowiadanie, co czytać to również misja Jerzego Bandla i Macieja Januchowskiego, czyli twórców podcastu „Magazyn z książkami”, którzy właśnie wystartowali ze swoim podcastem. Rozmawiają o tym, po jaki tytuł warto sięgnąć, zarówno w wydaniu tekstowym, jak i audio. Jest o nowościach, ale też uznanych tytułach, które warto nadrobić. Niewątpliwym plusem tego podcastu będą rozmowy z autorami oraz szerokie dyskusje literackie prowadzących i ich gości. Zatem jeśli chcemy być na bieżąco z rynkiem wydawniczym w Polsce, trzeba słuchać regularnie „Magazynu z książkami”.
„Ducholożka na tropie”
Każdy z nas spotkał się z osobliwymi, czasem śmiesznymi, a czasem przerażającymi historiami, miejskimi legendami, które przytrafiły się „znajomej znajomego”. Docierają do nas w formie anegdot, memów lub tabloidowych skandali. Historie o Czarnej Wołdze, grze w słoneczko, czy studenckiej misji na Marsa do dziś podawane są dalej i mutują składając się na współczesny folklor. Nie ma osoby, która opowiada o nich lepiej niż Olga Drenda. W podcaście „Ducholożka na tropie” Drenda dzieli się śmiesznymi historiami o miejskich legendach, przenoszonych drogą ustną podaniach czy krążących po internecie, które są przedmiotem badań współczesnej folklorystyki. Tym, co wyróżnia autorkę „Duchologii polskiej” jest bardzo przystępne naukowo-humorystyczne podejście do omawianych tematów. Z jednej strony wybrzmiewa skrupulatny research i naprawdę spora wiedza, a z drugiej sposób opowiadania jest bardzo lekki i łatwy w odbiorze.
„Pod kołdrą z Jędrusik”
Jak rozmawiać o seksie, żeby nie mieć poczucia obciachu? Joanna Jędrusik – autorka podcastu „Pod kołdrą z Jędrusik” udowadnia, że o seksie, ciele, erotyce i intymności można dyskutować swobodnie, merytorycznie i bez wypieków na policzkach. Jędrusik wraz ze swoimi gośćmi rozmawia bez pruderii o takich tematach tabu, jak wykorzystanie gadżetów erotycznych, preferencjach seksualnych, oglądaniu porno czy ciałopozytywności i ruchu #metoo.
„Fandomówka”
Każdy z nas jest fanem czegoś lub kogoś. Nie zastanawiamy się zbytnio nad swoim wpływem na ulubione dzieło, po prostu je lubimy. Nawet jeśli mamy świadomość, że podobnych nam osób jest więcej, nie zawsze wiemy, jak dzielić się swoją pasją, jakie mamy narzędzia, by docierać do tych ludzi. A okazuje się, że możemy robić to na wiele sposobów.
Czy w osiem odcinków można omówić wszystkie aspekty bycia fanem? Oczywiście, że nie. Dlatego w „Fandomówce” poznacie tylko te, które autorka podcastu uznała za najbardziej esencjonalne, podstawowe. W lepszym zrozumieniu pojęcia fanizmu i istoty bycia miłośnikiem jakiegoś uniwersum czy twórcy, pomogli aktywni uczestnicy i badacze fandomów. Każda fantastyczna domówka to odwiedziny w innym fantastycznym świecie: od „Harry’ego Pottera”, przez „Wiedźmina”, po „Gwiezdne Wojny”. Jeśli zastanawialiście się kiedyś, jak pisać fanfiction, stworzyć cosplay lub pojechać na larpa, posłuchajcie co na ten temat mają do powiedzenia najwięksi pasjonaci.
Audiobooki w Empik Go - po co warto sięgnąć?
„Sex/Love”
Pozostając w tematyce seksu, przegląd najciekawszych audiobooków na Empik Go rozpoczynamy od BB Easton i jej bestsellerowej powieści „Sex/Love”, gdzie niemałą rolę odgrywa pewien sekretny dziennik, w którym autorka zapisuje swoje erotyczne podboje. Ten trafia w ręce osoby, która nigdy nie powinna była go przeczytać. Efekt jest dość… zabawny. Easton w lekki sposób podchodzi do wielu wstydliwych tematów, czym zyskała uznanie nie tylko czytelników, ale też… producentów Netfliksa, którzy postanowili zekranizować twórczość pisarki. Lektorem „Sex/Love” jest Ewa Abart, której charakterystyczny głos idealnie pasuje do stylu pisania Easton, a także osobowości głównej bohaterki audiobooka. My tymczasem czekamy na wersję audio pozostałych dzieł autorki „Sex/Skin”, które mają pojawić się jeszcze w tym roku.
„Głosy z zaświatów”
Audiobook „Listy zza grobu” Remigiusza Mroza czytany przez Marcina Dorocińskiego okazał się prawdziwym hitem. Pełna niedopowiedzeń historia Seweryna Zaorskiego opowiedziana przez jednego z topowych polskich aktorów, wpłynęła na olbrzymią popularność zarówno książki w papierze, jak i audiobooka. Zatem przed kontynuacją perypetii Seweryna i Kai, czyli „Głosami z zaświatów” poprzeczka została wysoko postawiona. Na szczęście zarówno sama powieść, jak i Andrzej Chyra w roli lektora sprostali zadaniu. Fabuła wciąga równie mocno, a aktor znany m.in. z filmu „Carte Blanche” tworzy znany fanom Mroza, tajemniczy klimat. Do tego mistrzowsko operuje tempem akcji powieści, co jeszcze bardziej wpływa na odbiór przez słuchaczy.
„Ulga”
„Ulga” to jeden z najbardziej trafnych portretów pokolenia dzisiejszych trzydziestolatków – niespełnionych, obciążonych obowiązkami i kredytem, z rodziną przeżywającą wzloty i upadki. Natalia Fiedorczuk ukazuje nam rzeczywistość z całym jej słodko-gorzkim inwentarzem. Czasami jest więc zabawnie, kolorowo, a nawet namiętnie, by nie wiadomo kiedy wrócić do szarości przygnębiającej codzienności. Sami nie wiemy też, w którym momencie głęboko zanurkowaliśmy w świecie autorki, przeżywając losy bohaterów „Ulgi”. W audiobooku w tej podróży towarzyszy nam Joanna Domańska – właścicielka dobrze znanego w świecie dubbingu głosu. Domańska oprócz ról aktorskich, użyczała głosu jako lektorka, ale też dubbingowała filmy oraz gry komputerowe.
„Zgodnie z planem”
Postać Jacka Reachera jest już kultowa, podobnie jak autor dziesiątek powieści kryminalnych z tym bohaterem w roli głównej, czyli Lee Child. Za sprawą światowej sławy oraz ekranizacji z Tomem Cruisem, przed audiobookiem najnowszej odsłony przygód byłego majora, zatytułowanym „Zgodnie z planem”, stawiano niemałe oczekiwania. Przed zadaniem oddania klimatu wszystkich sensacyjnych wątków zawartych w powieści stanął Janusz Zadura. Na szczęście ten doświadczony aktor i lektor sprostał wyzwaniu, dzięki czemu audiobooka słucha się z zapartym tchem.
„Spod kozetki”
Audiobooki to nie tylko czytane przez aktorów powieści sensacyjne. W tej formie nagrywane są też pozycje literatury faktu. Jednym z najlepszych przykładów jest „Spod kozetki” Gary’ego Smalla – psychiatry, który postanowił opisać najbardziej osobliwe przypadki, z którymi spotkał się przez trzydzieści lat kariery zawodowej. Całość okraszona jest błyskotliwymi spostrzeżeniami autora na temat ludzkich zachowań oraz tego, w jaki sposób funkcjonują nasze mózgi. Do tego nie brakuje humorystycznych komentarzy, dzięki którym lektura jest przystępna dla każdego. Podobnie jak wersja audio, zrealizowana przez Leszka Filipowicza, znanego chociażby jako lektor powieści Stephena Kinga.
„Chłopiec z latawcem”
Ostatnim tytułem, na który chcemy zwrócić waszą uwagę, jest audiobook „Chłopiec z latawcem” autorstwa Khaleda Hosseiniego. Ten światowy bestseller poświęcony sytuacji w Afganistanie został przełożony na czterdzieści języków i sprzedał się w milionach egzemplarzy. Główny bohater Amir co rusz staje przed trudnymi dylematami, a jego głowę zaprzątają ciągłe wątpliwości i wyrzuty sumienia, dotyczące ojczyzny, rodziny oraz bliskich. Czy naprawdę jest zdrajcą? A może tchórzem? Co powinien zrobić, żeby odkupić swoje winy? Odpowiedzi na te i inne pytania możemy poszukać z Filipem Kosiorem, czołowym polskim lektorem.
Jak widać jest w czym wybierać, dlatego warto sprawdzić ofertę Empik Go, żeby poznać wszystkie tytuły audiobooków, podcastów, a także e-booków dostępnych w serwisie. Dzięki Empik Go możemy być na bieżąco z najnowszymi tytułami i cieszyć się nimi w dowolnym momencie dnia!
Komentarze (0)