Marka: madame tricote paris usuń
Robienie na drutach to zajęcie wymagające uwagi i skupienia, ale jednocześnie jest wciągające i angażujące. Robótki ręczne to dobry sposób na kreatywne spędzenie wolnego czasu. Można stworzyć oryginalne i wyjątkowe części garderoby dla samego siebie lub podarować ręcznie wykonane dzieła jako prezent dla bliskiej osoby. Posiadamy bogatą ofertę włóczek, zestawów i akcesoriów do robótek wielu marek, tj. Scheepjes, Dystrybutor Kufer czy Yarnart.
Do dziergania, czyli robienia na drutach, używa się tradycyjnych drutów lub takich połączonych żyłką. Są to długie "patyczki", na które nawleka się włóczkę. Mogą być m.in. metalowe, aluminiowe, drewniane czy plastikowe. Do szydełkowania niezbędne jest szydełko, czyli metalowe lub drewniane podłużne narzędzie zakończone haczykiem. Podstawową różnicą jest to, że do robienia na drutach potrzeba dwóch rąk, a do szydełkowania operuje się tylko jedną ręką. Szydełka, podobnie jak druty, mogą być m.in. metalowe czy plastikowe. Najważniejszy jest dobór wielkości końcówki do planowanego projektu. Na przykład do kordonków polecane są te najmniejsze rozmiary, np. 0,6 mm, a do grubych włóczek np. 3,5 mm.
Na pierwszy rzut oka dzierganie może okazać się trudne i skomplikowane. Do robótek na drutach można szybko się zrazić, szczególnie gdy początkowe wzory nie wychodzą idealnie. Dla osób nie posiadających doświadczenia w dzierganiu, m.in. marka KnitPro oferuje druty na żyłce, które pomogą w nauce pierwszych wzorów.
Profesjonaliści prawdopodobnie powiedzą, że na drutach da się zrobić wszystko, ale najczęściej wśród włóczkowych projektów spotykane są czapki, szaliki, swetry i skarpetki. Im bardziej skomplikowany projekt, tym więcej czasu trzeba zarezerwować do jego wykonania. Czasochłonne są dzieła składające się z drobnych oczek, a np. szalik zrobiony z włóczki Mashmallow marki YarnArt można robić nawet własnymi rękami!
Robienie na drutach rozwija zdolności manualne i myślenie przestrzenne. Trzeba nauczyć się sprawnie operować dwoma rękami, a także cierpliwie i konsekwentnie nawijać oczka na druty, aby powstał wzór.
Zobacz nasz bogaty asortyment produktów do robótek na drutach i wybierz coś dla siebie! Odkryj w sobie pasję i zacznij dziergać już dziś!
Robótki na drutach – najczęściej zadawane pytania
Do rozpoczęcia pracy trzeba przygotować włóczkę i druty. To w zupełności wystarczy. Z czasem, według potrzeb, będą dochodziły dodatkowe akcesoria, m.in. szydełko, igła dziewiarska czy druty pomocnicze. Dobrym pomysłem na początek przygody z dzierganiem jest wybór drutów z żyłką. W przeciwieństwie do tych zwykłych, łatwiej się ich używa i pomogą nauczyć się pierwszych ściegów.
Do robienia na drutach, inaczej dziergania, potrzebne są przede wszystkim chęci, cierpliwość i czas. Jeśli na początku nie wszystko będzie dobrze wychodzić nie trzeba się tym zrażać, to normalne. Dlatego cierpliwość, opanowanie i motywacja stanowią podstawę do stworzenia każdego projektu. Z czasem robienie na drutach wejdzie w krew i może przeobrazić się w wielką pasję!
Najmniejsze rozmiary szydełek (od 0,6 do 1,9 mm) sprawdzą się przy delikatnych, cienkich kordonkach i mulinach. Można z nich tworzyć serwetki, obrusy, poszewki na poduszki czy podkładki. Większe rozmiary szydełek (od 2 do 6,5 mm) dobrze sprawdzą się do grubych lub futrzanych włóczek, a także do włóczek typu mashmallows, z których łatwiej jest zrobić szalik, koc czy narzutę. Najwygodniej jest kupić cały zestaw do szydełkowania, w którym można znaleźć różne rozmiary szydełek, małe nożyczki, linijkę czy agrafki.
Włóczki można podzielić na te naturalne i syntetyczne. Do tej pierwszej kategorii zaliczają się bawełna, len, bambus i wełny (królicza, owcza czy z alpak). Do drugiej - akryl i poliester. Są jeszcze produkty mieszane, np. bawełna z akrylem lub mieszanki różnych rodzajów wełny. Informacja o tym, z czego składa się konkretny motek włóczki można znaleźć na oznaczeniu od producenta.
Każdy motek posiada etykietkę z oznaczeniem, na której można znaleźć najważniejsze informacje o włóczce. Są to m.in.: