Markery olejowe to uniwersalne artykuły piśmiennicze przeznaczone do stosowania na różnych powierzchniach. Są wodoodporne i nie tracą koloru pod wpływem działania promieni słonecznych. W zależności od potrzeb można wybrać jeden kolor markera, np. dużą popularnością cieszą się białe i czarne, samodzielnie dobrać wiele pisaków w innych barwach lub zdecydować się na gotowy zestaw. Dobrze kryjący tusz przyda się w wielu sytuacjach. Markery olejowe charakteryzują się długotrwałością i prostym użytkowaniem.
Nie wszystkie typy mazaków wyróżniają się tak dużą odpornością na niekorzystne czynniki zewnętrzne jak markery olejowe. Ich tusz nie blaknie ani nie rozmazuje się w wyniku wzrostu wilgotności. Takim artykułom nie są straszne żadne wahania temperatur czy opady. Do zmycia napisów lub obrazów wykonanych za pomocą markera olejnego potrzebny jest specjalny środek. O wysoką jakość swoich produktów dbają marki takie jak: Toma, Grand, Rawmark, Pilot czy Edding. W asortymencie znajduje się wiele propozycji.
Uniwersalne markery olejowe sprawdzają się na różnych powierzchniach – gładkich i szorstkich. Wykorzystuje się je w sztukach plastycznych, a także do codziennego użytku. W asortymencie dostępne są mazaki nadające się do renowacji liter na nagrobkach, podpisywania płyt czy popularnego scrapbookingu. Wybierając marker olejny dla siebie, warto zwrócić uwagę na grubość końcówki. Istnieje kilka możliwości – od 1,5 mm do 8,5 mm. Poza tym należy kierować się wskazówkami producenta, np. wstrząsnąć markerem przed użyciem.
Standardowe markery olejowe w kolorze białym i czarnym to popularne rozwiązania z uwagi na szerokie zastosowanie. Jednak w zależności od potrzeb można dobrać również inne barwy. Czerwone, złote czy srebrne napisy od razu rzucą się w oczy – podobnie będzie w przypadku tuszu w neonowych odcieniach. Kolorowe markery olejowe przydadzą się do kreatywnej zabawy, np. zdobienia wazonów, doniczek czy świeczników.
Zapoznaj się z różnymi markerami olejowymi. Skompletuj wielokolorowy zestaw z uniwersalnych artykułów piśmienniczych.
Markery, markery permanentne, markery suchościeralne, foliopisy, markery Sharpie, markery Toma, markery Posca, markery Kayet, markery Rawmark, markery artystyczne, markery alkoholowe, markery akrylowe, markery z farbą plakatową, markery olejowe, markery kredowe, markery akwarelowe, markery do szkła i ceramiki, promarkery, markery fluorescencyjne, markery dla dzieci
Markery olejowe – najczęściej zadawane pytania
Marker olejowy do działania wykorzystuje tusz na bazie oleju. Charakteryzuje się on wyjątkową trwałością, jest także odporny na działanie wody, ścieranie czy blaknięcie. Z uwagi na swoje właściwości markera olejowego używa się na powierzchniach, które ciężko byłoby pokryć innymi pisakami. Ta wersja radzi sobie z pisaniem po szkle, metalach, drewnie, sprawdza się również w przypadku większości tkanin.
Swoje możliwości markery olejowe zawdzięczają barwnikom, które zostały rozpuszczone w oleju. Dzięki temu ślady, które zostawia, są nie tylko trwałe, ale również nieprzezroczyste. Dzięki temu możliwe staje się pokrycie ciemnych powierzchni jaśniejszym kolorem. Tusz charakteryzuje się również szybkoschnącymi właściwościami. Markery olejowe są dostępne nie tylko w wielu kolorach, ale również odmiennych końcówkach, co pozwala na kreatywne pisanie, rysowanie czy znakowanie.
Choć używanie markerów olejowych nie jest szczególnie trudne, to podczas pracy z nimi warto przestrzegać następujących zasad:
przygotowanie powierzchni – zanim rozpocznie się pisanie, warto upewnić się, że powierzchnia, na której chce się to robić, jest czysta i sucha. Zabrudzenia lub tłuste plamy mogą sprawić, że tusz się rozmaże lub pisanie w niektórych miejscach nie będzie możliwe;
wstrząśnięcie markerem – przed rozpoczęciem pisania można wstrząsnąć pisakiem, aby „rozruszać” tusz. Markery olejowe często posiadają kulkę wewnątrz, która pomaga w mieszaniu barwników;
sprawdzenie końcówki – jeśli marker nie był wcześniej używany lub przez dłuższy czas nikt go nie potrzebował, to warto sprawdzić, czy końcówka jest dobrze nasączona tuszem. Jeśli nie jest, wystarczy przyłożyć pisak do kartki papieru i lekko go do niej przyciskać, aż tusz się na niej nie pojawi;
pisanie – marker olejowy działa na większości powierzchni, należy jedynie pamiętać o tym, aby nie naciskać go zbyt mocno. Może to prowadzić do uszkodzenia końcówki;
suszenie – po zakończonej pracy powinno się chwilę odczekać, aby tusz wysechł. Czas schnięcia będzie zależny od powierzchni, na jaką nakładało się tusz. W przypadku szkła może być to nawet 20 minut.
Usuwanie markera olejowego z niektórych powierzchni nie będzie łatwym zadaniem. Istnieją jednak metody, które mogą okazać się skuteczne. Warto wypróbować:
sodę oczyszczoną z wodą – należy zmieszać oba składniki w proporcji 1:2, a następnie namoczyć szmatkę lub gąbkę uzyskaną cieszą. Łagodne przecieranie powierzchni może być w stanie usunąć marker;
pasta do zębów – może sprawdzić się w przypadku czyszczenia delikatnych powierzchni. Należy nałożyć niewielką ilość pasty na ślad po markerze, a następnie to miejsce przecierać ściereczką lub szczoteczką;
alkohol – nasączenie ściereczki alkoholem i przecieranie zabrudzonego miejsca również może okazać się skuteczne;
aceton – ta substancja jest składnikiem wielu odplamiaczy. Nasączenie waciku acetonem i przetarcie śladu po markerze może być dobrym rozwiązaniem. Uwaga, to silna substancja, dlatego tę czynność powinno się wykonywać, mając założone grube gumowe rękawiczki.
Markery różnią się między sobą pod kątem składu tuszu, trwałości czy domyślnego zastosowania. Markery olejowe posiadają tusz bazujący na oleju, który jest bardzo trwały i odporny na blaknięcie, z tego powodu też ciężko go usunąć. W przypadku markerów wodnych ich tusz bazuje na wodzie, przez co może mieć problemy z przyleganiem do niektórych powierzchni.
Wersje olejowe mają też charakterystyczny, nieco chemiczny zapach. Inne pisaki są zazwyczaj bezzapachowe lub zdecydowanie mniej intensywne pod kątem wydzielanej woni. Różnica jest też widoczna w zastosowaniu. Markerów olejowych używa się do prac, w których ważna jest trwałość i działanie na nietypowych powierzchniach. Markerów wodnych używa się do pisania po tablicach, podkreślania notatek czy rysowania na kartce.