Marka: tea tea usuń
Zobacz najpopularniejsze zestawy prezentowe:
Zestawy prezentowe, kosze prezentowe, boxy prezentowe, skrzynki prezentowe, zestaw herbat na prezent, zestaw prezentowy świąteczny, zestaw prezentowy dla nauczyciela, zestaw prezentowy dla babci, zestaw prezentowy dla taty, zestaw prezentowy dla noworodka, zestaw prezentowy z kubkiem, zestaw prezentowy domowe spa, zestaw prezentowy miody, zestaw prezentowy na rocznicę ślubu, zestaw prezentowy dla dziewczynki, zestaw prezentowy dla młodej pary, zestaw prezentowy dla rodziców, zestaw prezentowy dla dziadka, yankee candle zestaw prezentowy, yerba mate zestaw prezentowy, zestaw prezentowy dla teściowej, zestaw prezentowy dla seniora, zestaw prezentowy do kąpieli, zestaw prezentowy z filiżanką, zestaw prezentowy podziękowania, zestaw prezentowy dla brata, kinder zestaw prezentowy, milka zestaw prezentowy
Herbata czarna – najczęściej zadawane pytania
Aby prawidłowo zaparzyć czarną herbatę liściastą i wydobyć z niej cały smak i aromat, warto zaopatrzyć się w ceramiczny, porcelanowy lub żeliwny czajniczek, który będzie dobrze trzymał ciepło i nie wpłynie na smak napoju. Poleca się także użyć miękkiej, przefiltrowanej wcześniej wody, która jest pozbawiona minerałów.
Pierwszym krokiem podczas parzenia herbaty jest zagotowanie wody. W przypadku czarnych odmian, woda powinna być doprowadzona do wrzenia i podczas zalewania osiągać temperaturę 95-98 stopni Celsjusza.
Czajniczek do zaparzania można wcześniej trochę ogrzać. Zagotowana woda po zetknięciu z zimnymi ściankami naczynia obniży swoją temperaturę, co może spowodować, że herbata straci część swoich cennych właściwości, a jej smak nie będzie tak intensywny.
Do czajniczka należy wsypać susz herbaciany w ilości podanej przez producenta na opakowaniu. Generalna zasada sugeruje, żeby użyć od 1,5 do 2,5 grama suszu na każde 100 ml wody. Wrzącą wodą zalewa się susz kierując strumień bezpośrednio na listki. Napar należy pozostawić na kilka minut do naciągnięcia. Herbata czarna parzona przez 2-3 minuty będzie miała właściwości pobudzające i orzeźwiające. Jeśli parzenie będzie dłuższe, wtedy więcej garbników wiążących teinę przeniknie do napoju, a ten nabierze właściwości uspokajających i wyciszających. Następnie zaleca się odcedzić liście od naparu i przelać go do filiżanek lub kubków, by móc delektować się głębokim smakiem pobudzającego napoju.
Herbata czarna wykazuje wiele cennych właściwości zdrowotnych. Pozytywnie wpływa na układ nerwowy wykazując działanie pobudzające, zmniejszające senność oraz zmęczenie. Napój ten poprawia koncentrację oraz usprawnia procesy myślowe.
Dodatkowo herbata czarna wykazuje silne działanie antyoksydacyjne. Chroni komórki i tkanki organizmu przed działaniem wolnych rodników, wykazując tym samym działanie przeciwstarzeniowe.
Napój ten wspiera także prawidłowy proces trawienia. Poleca się wypijać filiżankę czarnej herbaty po ciężkostrawnych i tłustych posiłkach. Bogactwo garbników wpływa ochronnie na błonę śluzową żołądka i jelit i hamuje rozwój patogennych bakterii.
Katechiny zawarte w czarnej herbacie obniżają poziom złego cholesterolu, wpływają korzystnie na ciśnienie krwi i minimalizują ryzyko choroby miażdżycowej. Herbatę czarną, ze względu na obecność pobudzającej teiny, poleca się jednak pić w rozsądnych ilościach - w maksymalnej dawce od 4 do 5 filiżanek dziennie. Przedawkowanie tej substancji może bowiem skutkować osłabieniem organizmu, biegunką, częstomoczem, zwiększoną nerwowością i uczuciem niepokoju. Nie powinno się też spożywać czarnej herbaty tuż przed snem.
Poszczególne rodzaje herbat nie tylko różnią się od siebie kolorem uzyskanego naparu, ale także smakiem i właściwościami zdrowotnymi.
Herbata czarna produkowana jest z liści Camelli sinesis, które są poddawane kolejno procesom więdnięcia, kruszenia lub rolowania, a następnie fermentacji i sortowania. Odznacza się najwyższą zawartością teiny spośród wszystkich rodzajów herbat, dzięki czemu wykazuje też najsilniejszy efekt pobudzający. Napar z czarnej herbaty przybiera zwykle kolor brązowy lub bursztynowy i charakteryzuje się mocnym, wyrazistym, cierpkim smakiem.
Zieloną herbatę wytwarza się z tej samej rośliny, co herbatę czarną. Jednak nie jest ona poddawana procesom fermentacji, dlatego zachowuje większość cennych właściwości świeżych liści. Po zaparzeniu zielonej herbaty uzyskuje się napój o słomkowej, zielonkawej barwie i orzeźwiającym smaku. Herbatę zielona zawiera największą ilość antyoksydantów. Działa delikatnie pobudzająco i przyspiesza metabolizm, dzięki czemu sprzyja utrzymaniu prawidłowej wagi ciała.
Herbata biała powstaje z młodych pąków lub liści herbaty chińskiej. Swoją nazwę zawdzięcza biało-srebrnym włoskom pokrywającym pąki rośliny. Napar z białej herbaty ma jasnożółty kolor i cechuje się delikatnym, nieco słodkim, pozbawionym goryczy aromatem. Ze względu na dużą zawartość polifenoli nazywana jest eliksirem młodości. Ma delikatne działanie pobudzające i wspomagające koncentrację.