Marka: mfh usuń
Śpiwory turystyczne kojarzone są głównie z nocowaniem pod namiotem, ale również sprawdzą się w innych sytuacjach. W naszej ofercie znajduje się wiele modeli znanych marek, m.in. McKinley, Victoria sport, Nils camp oraz Hi-Tec
Wybór śpiwora warto rozpocząć od przemyślenia gdzie będzie użytkowany i o jakiej porze roku. Dzięki temu łatwiej będzie zawęzić obszar poszukiwań i wybrać idealny model.
Podczas wakacyjnych wypraw warto postawić na lekkie śpiwory letnie, a podczas wypraw zimowych, kiedy potrzebna jest większa ochrona przed zimnem na ciepłe śpiwory puchowe. W naszej ofercie znajdują się także śpiwory ratunkowe, które sprawdzą się w sytuacjach awaryjnych.
Do wyboru są zarówno modele damskie, męskie, jak i te dopasowane do najmłodszych. Śpiwory dziecięce dostępne są w różnych barwach. W naszej ofercie dostępne są produkty jednokolorowe, jak i wzorzyste śpiwory dla maluchów.
Na szczególną uwagę zasługuje śpiwór dwuosobowy. Idealnie sprawdza się na różnego rodzaju festiwalach czy wyjazdach campingowych. Dodatkowym atutem wyboru tego typu śpiwora jest możliwość użytkowania go zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym. Wypełnienie śpiwora jest przytulne i wykonane z włókna Mono Hollow, które doskonale izoluje przed chłodem, a zarazem pozwala skórze oddychać..
W ofercie posiadamy również wkłady do śpiworów wykonane ze 100% bawełny. To idealne rozwiązanie zastępujące śpiwór w upalne dni lub stanowiące dodatkową izolację termiczną podczas zimowych wypraw.
W naszej ofercie dostępne są różnego rodzaju śpiwory, które są praktyczne, odporne i funkcjonalne. W ofercie posiadamy szeroki wybór modeli letnich, zimowych, a także różne typy m.in. śpiwór mumia, śpiwory karpiowe.
Ponadto nasza oferta bogata jest też w nietypowe modele np. śpiwory dwuosobowe czy ultralekkie śpiwory turystyczne.
Sprawdź bogatą ofertę śpiworów i wybierz model, który zabierzesz ze sobą na kamping.
najczęściej zadawane pytania
Śpiwór turystyczny powinien zapewniać przede wszystkim komfort termiczny podczas snu. Jego wybór warto uzależnić od pory roku i panujących warunków atmosferycznych. Dlatego też należy zwrócić uwagę na właściwości termoizolacyjne śpiwora. Kluczowymi parametrami jest temperatura komfortu oraz temperatura graniczna, które wskazują w jakiej najniższej temperaturze można spać w śpiworze bez odczuwania chłodu. Dobrze będzie również upewnić się, czy śpiwór zachowuje zdolności izolacyjne w warunkach wilgoci.
Ważna jest także waga śpiwora, która zależy głównie od przeznaczenia produktu. Śpiwory letnie mają najczęściej wypełnienie o wadze około 300 gramów, podczas gdy śpiwór zimowy zazwyczaj waży nie mniej niż 700 gramów. Lekki ciężar jest istotny zwłaszcza w przypadku osób transportujących śpiwór w plecaku, np. podczas uprawiania pieszej lub rowerowej turystyki. Zarazem niewielka objętość produktu ułatwi jego spakowanie.
Komfort snu w śpiworze będzie również zależał od jego rozmiaru i kształtu. Należy dopasować go do swojego wzrostu. Nie może być przesadnie duży, ponieważ z powodu wolnych przestrzeni nie spełni dobrze swojej funkcji termoizolacyjnej. Niektórzy producenci podają zakres wzrostu, co ułatwia właściwy dobór. Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje śpiworów ze względu na kształt. Śpiwór mumia jest zwężany w okolicach nóg, które są w sporym stopniu narażone na wyziębienie. Do zalet tego typu modelów można również zaliczyć ich mniejszy ciężar i objętość, dzięki czemu łatwiej zapakować je do plecaka. Na rynku można znaleźć ultralekkie śpiwory mumie, które są przeznaczone na lato. Jeżeli natomiast danej osobie zależy głównie na dużej swobodzie ruchów podczas snu, dobrym wyborem może się okazać prostokątny śpiwór koperta. Zapewnia on jednak gorsze właściwości termiczne i jest cięższy.
Innym ważnym kryterium wyboru śpiwora powinna być łatwość jego czyszczenia oraz suszenia, a także wytrzymałość i struktura materiału. Wskazane jest ponadto, aby śpiwór turystyczny miał solidny, łatwy w obsłudze zamek błyskawiczny.
Nie jest możliwe jednoznaczne stwierdzenie, który rodzaj śpiworów jest lepszy, gdyż zależy to od warunków, w jakich są używane. Śpiwory puchowe mają naturalne wypełnienie, które zapewnia lepszą termoizolację, jest lżejsze, bardziej sprężyste i umożliwia równomierne rozprowadzanie ciepła. Warto wybrać śpiwór z puchem, jeżeli przewidujemy nocleg w niskich temperaturach otoczenia. Ze względu na mniejszy ciężar i gabaryty, łatwiej można spakować taki produkt do plecaka. Naturalny puch zapewnia również właściwą wentylację, co jest istotne podczas używania śpiwora upalnym latem.
Śpiwór puchowy nie jest odporny na wilgoć i pod jej wpływem traci swoje właściwości termoizolacyjne. Dlatego śpiwory syntetyczne znacznie lepiej sprawdzają się w warunkach deszczu i dużej wilgotności powietrza. Łatwiej można je wyczyścić, wysuszyć i wymagają mniej miejsca w celu przechowywania. Ich przewagą jest zarazem niższa cena oraz brak właściwości uczulających. Dlatego syntetyczny śpiwór będzie dobrym wyborem dla osoby, która zmaga się z alergią na pierze.
Śpiwór turystyczny pod namiot należy dobrać zwłaszcza ze względu na przewidywaną pogodę oraz sposób dotarcia na miejsce rozłożenia namiotu. Wiosną i jesienią noce są zwykle na tyle zimne, że ze względu na lepsze właściwości termoizolacyjne warto wybrać śpiwór puchowy. Ma on także mniejszy ciężar, dlatego jego wybór będzie wskazany, gdy planujemy nocleg pod namiotem w trakcie wielodniowej wyprawy. Jeśli zamierzamy spać w jednym namiocie z parterem lub dzieckiem, dobrze mogą sprawdzić się szerokie śpiwory dwuosobowe. Jeżeli natomiast na czas biwaku prognozowane są opady deszczu, zdecydowanie lepszym wyborem będzie śpiwór syntetyczny. Jest on cięższy, dlatego lepiej zaplanować dojazd na miejsce samochodem.
Śpiwór trzysezonowy powinien zapewniać wygodny sen od wiosny do jesieni. Warto upewnić się, że granica komfortu termicznego wynosi w nim około -5 stopni Celsjusza. Zarazem nie może być zbyt ciepły, aby nie narażał na ryzyko przegrzania podczas letniego biwaku. Modele przeznaczone na trzy sezony to najczęściej śpiwory mumie sprzedawane w zestawie z pokrowcem. Nie zajmują wiele miejsca, dlatego można łatwo je spakować. Ważne jest, aby tego typu śpiwór turystyczny miał odpowiednie zabezpieczenia przed utratą ciepła chłodniejszą porą, w tym listwę termiczną wzdłuż zamka, kołnierz termiczny na wysokości szyi oraz kaptur ze ściągaczem, zapobiegający utracie ciepła przez głowę.