Istnieją trzy poziomy porowatości, które determinują wygląd włosów, ich potrzeby, a także reakcje na określone składniki odżywcze, czynniki atmosferyczne i zabiegi pielęgnacyjne. Włosy średnioporowate plasują się w środku tej skali. Sprawiają znacznie mniej problemów, niż kręcone czy zniszczone, wysokoporowate kosmyki, ale więcej niż niskoporowate. Mogą mieć skłonności do splątywania się, puszenia się oraz elektryzowania. Zazwyczaj delikatnie falują, choć przy nieco większej ilości emolientów mogą się prostować. Jak o nie dbać?
Najlepsze odżywki do włosów średnioporowatych – TOP 5
Dobra odżywka to podstawa pielęgnacji każdego rodzaju włosów. Oto nasze propozycje!
1. Anwen, Proteinowa Magnolia, odżywka do włosów o średniej porowatości
Matowość i łamliwość to częsta przypadłość włosów średnioporowatych. Wzbogacony w proteiny produkt odżywi je i odbuduje ubytki w strukturze.
2. Anwen, Proteinowa Zielona Herbata, odżywka do włosów średnioporowatych
Kolejna odżywka marki Anwen przeznaczona do włosów średnioporowatych, odbudowująca ubytki w ich strukturze. Pomaga to uzyskać efekt błysku i miękkości. Zawiera proteiny z zielonego groszku i pszenicy, korespondujące z potrzebami średnioporowatych kosmyków. Wzbogacono ją również o ekstrakt z zielonej herbaty, który oczyszcza i nadaje piękny zapach.
3. Olaplex, Bond Maintenance, odżywka odbudowująca do włosów No. 5
Produkt do zadań specjalnych. Odbudowuje strukturę włosów, nawilża i regeneruje, jednocześnie ich nie obciążając. Świetna propozycja dla osób mających naturalnie proste i mocne włosy, które pod wpływem stylizacji i koloryzacji zwiększyły swoją porowatość.
4. Anwen Winogrona i Keratyna maska do włosów średnioporowatych
Maska do włosów z aloesem, gliceryną, keratyną i jedwabiem, która jednocześnie wzmacnia, odbudowuje, nawilża i zapobiega puszeniu. Wyważona ilość protein, emolientów i humektantów składzie dopełnia kompleksową pielęgnację.
5. Anwen, Emolientowy Irys, odżywka do włosów o średniej porowatości
Trzecia z polecanych przez nas odżywek Anwen zagwarantuje ci nieco inny efekt. Jej emolientowy skład sprawi, że świetnie sprawdzi się dla osób, którym zależy na maksymalnym wygładzeniu i ochronie kosmyków przed czynnikami zewnętrznymi. Emolienty w składzie dopasowano do potrzeb średnioporowatych włosów, ponieważ zostały tutaj wybrane oleje jednonienanasycone – macadamia, moringa, brokułowy, z pestek śliwki i tsubaki.
Najlepsze szampony do włosów średnioporowatych – TOP 5
1. Babuszka Agafia, Receptury Babuszki Agafii, szampon wzmacniający do wszystkich włosów
Uniwersalna formuła dla miłośników naturalnych składów. Moc ekstraktów i olejków eterycznych rodem z Syberii wzmocni twoje włosy, wygładzi je i nada im blasku.
2. Herbaria, Banfi, szampon do włosów
Uniwersalny szampon oczyszczający dla kobiet i mężczyzn, którego największą zaletą jest naturalny skład. Pomaga wzmocnić kosmyki i pobudza cebulki włosowe.
3. Fanola, No Yellow, szampon do włosów
Zmiana porowatości z niskiej na średnią często spowodowana jest regularną koloryzacją – a zwłaszcza rozjaśnianiem. Ten delikatny szampon pomoże ci je oczyścić bez dodatkowego przesuszania. Zawarte w nim fioletowe pigmenty pozwoli ci jednocześnie zneutralizować niechciane żółte refleksy, które często pojawiają się jakiś czas po farbowaniu.
4. Yope, Świeża Trawa, szampon do włosów przetłuszczających się
Propozycja dla tych, których średnioporowate włosy mają tendencje do przetłuszczania się. Ten delikatny oczyszczający szampon o lekkiej formule ma w składzie humektanty, roślinne ekstrakty, witaminę F i łagodzący pantenol.
5. Kerastase, Resistance, szampon wzmacniający do włosów osłabionych
Idealna propozycja dla osłabionych włosów średnioporowatych, które potrzebują odbudowy. Kompleks składników aktywnych przywróci im blask i miękkość.
Włosy średnioporowate – co poza szamponami i odżywkami?
Nie ma jednej formuły na piękne włosy – ich potrzeby mogą zmieniać się w zależności od sezonu, warunków atmosferycznych czy częstotliwości stylizacji, suszenia i koloryzacji. Kompletne zasady pielęgnacji włosów średnioporowatych to temat na dłuższy tekst. Można jednak wyszczególnić zbiór zasad, które pomogą ci uniknąć często spotykanych problemów.
Oto lista najczęstszych błędów:
- Stosowanie niewłaściwych olejów – każde włosy lubią olejowanie i kosmetyki ze składnikami emolientowymi. Emolienty gwarantują im ochronę, domykają substancje nawilżające w strukturze włosa i ułatwiają rozczesywanie. Musisz jednak właściwie je dobierać. Wybieraj oleje jednonasycone o średniej budowie cząsteczek. Należą do nich między innymi olej sezamowy, arachidowy, migdałowy, arganowy, rycynowy, macadamia czy oliwa z oliwek.
- Suszenie ciepłym powietrzem – włosy średnioporowate nie lubią suszenia, podobnie jak wysokoporowate. Nie musisz z niego rezygnować, ale przerzuć się na chłodny strumień powietrza. Większość suszarek dostępnych na rynku to umożliwia. Warto wybrać model z jonizacją, który pozwala uniknąć elektryzowania, częstego przy średnioporowatości.
- Rozczesywanie na sucho, szczotką z gęsto rozstawionymi igłami – nie wszyscy posiadacze włosów średnioporowatych mają problemy ze splątywaniem się pukli. Jeśli tobie zdarza się dość często, spróbuj znaleźć złoty środek. Czesanie włosów na mokro może uszkadzać ich strukturę, a na sucho – prowadzić do puszenia i problemów z rozczesywaniem. Najlepiej robić to, gdy kosmyki są lekko wilgotne i używać szczotek z większymi, szeroko rozstawionymi igłami lub też tzw. tangle teezerów, rozczesujących splątane kosmyki bez ciągnięcia.
Wybierz szampon z Empikiem:
- Szampony do włosów suchych
- Szampony oczyszczające (rypacze)
- Szampony do włosów średnioporowatych
- Szampony do włosów niskoporowatych
- Szampony do włosów wysokoporowatych
- Szampony do włosów przetłuszczających się
- Szampony do włosów puszących się
- Szampony do włosów farbowanych
- Szampony do suchej skóry głowy
- Szampony do wrażliwej skóry głowy
- Szampony do włosów wypadających
- Szampony do włosów po keratynowym prostowaniu
- Szampony do włosów przedłużanych
- Naturalne szampony do włosów
- Szampony do włosów blond
- Szampony do włosów siwych
Więcej porad dotyczących kosmetyków znajdziecie w dziale Dbam o urodę.
Zdjęcie okładkowe: Shutterstock
Komentarze (0)