Rangi w CS:GO/CS2 są swoistym systemem ocen pozwalającym graczom śledzić swój rozwój na podstawie umiejętności i wyników w meczach. Jego głównym zastosowaniem jest jednak możliwość sprawniejszego dobierania graczy do potyczek sieciowych. Dzięki rangom system dobiera graczy w sposób zbalansowany i zapewniający równe szanse wszystkim uczestnikom potyczek. Przyjrzyjmy się bliżej systemowi rankingowemu Counter-Strike’a.
Czym są rangi w CS:GO i jak działają?
Valve w Counter-Strike 2 zaimplementowało dwa oddzielne systemy rang. Pierwszy bazuje na rangach z CS:GO i obejmuje trzy oddzielne rankingi dla trybów: Turniejowego, Skrzydłowego i Danger Zone. Drugi system dotyczy trybu Premiere. Ranga gracza jest zależna od jego poczynań w grach. Wraz ze zwycięstwami wskaźnik punktowy rośnie i pozwala zdobywać nowe rangi, a z porażkami w meczach wynik spada, co może zaowocować obniżeniem rangi gracza.
Punktacja przekładająca się na rangi nosi nazwę Matchmaking Rating (MMR). Zastosowanie takiego systemu pozwala na sprawiedliwe dopasowanie grających do danego meczu rankingowego. W ten sposób minimalizuje się sytuacje, w których początkujący gracze muszą się mierzyć z profesjonalistami. Podczas pierwszych rozgrywek gracze w CS:GO/CS2 nie posiadają rangi. Ta jest przyznawana dopiero po rozegraniu pierwszych 10 meczów, co pozwala na uzyskanie wstępnych wyników gracza.
Rangi w CS:GO/CS2 dla trybu Turniejowego i Skrzydłowego
W zależności od trybu rozgrywki rangi są przyznawane oddzielnie, co oznacza że gracze w każdym rodzaju meczów walczą o osobną ocenę. W przypadku trybu Turniejowego i trybu Skrzydłowego (Wingman) w CS2 wykorzystano system rankingowy z poprzedniczki. Oznacza to 18 rang znanych z CS:GO podzielonych na cztery grupy: Silver, Gold, Master Guardian i Elite.
Rangi w CS2/CS:GO:
- Srebro 1 – Silver 1
- Srebro 2 – Silver 2
- Srebro 3 – Silver 3
- Srebro 4 – Silver 4
- Elitarne srebro – Silver Elite
- Mistrzowskie elitarne srebro – Silver Elite Master
- Złoty laur I – Gold Nova
- Złoty laur II – Gold Nova
- Złoty laur III – Gold Nova
- Mistrzowski złoty laur – Gold Nova Master
- Mistrzowski obrońca I – Master Guardian
- Mistrzowski obrońca II – Master Guardian
- Elitarny mistrzowski obrońca – Master Guardian Elite
- Wybitny mistrzowski obrońca – Distinguished Master Guardian
- Legendarny orzeł – Legendary Eagle
- Mistrzowski legendarny orzeł – Legendary Eagle Master
- Mistrzowska pierwsza klasa – Supreme Master First Class
- Elita światowa – Global Elite
Jakie rangi są w CS GO?
Rangi w CS:GO/CS2 dla trybu Danger Zone
Tryb Danger Zone, czyli Strefa Zagrożenia była odpowiedzią na rosnącą popularność rozgrywek w stylu battle royale i pojawiła się w CS:GO w 2018 roku. Tryb wprowadził do gry nową formę rozgrywki, a co za tym idzie otrzymał oddzielną klasyfikację rankingową obejmującą 15 rang. System został przeszczepiony do CS2.
Rangi w trybie Danger Zone CS:GO/CS2:
- Szczur Laboratoryjny I (Lab Rat I)
- Szczur Laboratoryjny II (Lab Rat II)
- Biegnący Zając I (Sprinting Hare I)
- Biegnący Zając II (Sprinting Hare II)
- Dziki Zwiadowca I (Wild Scout I)
- Dziki Zwiadowca II (Wild Scout II)
- Elitarny Dziki Zwiadowca (Wild Scout Elite)
- Lisi Łowca I (Hunter Fox I)
- Lisi Łowca II (Hunter Fox II)
- Lisi Łowca III (Hunter Fox III)
- Elitarny Lisi Łowca (Hunter Fox Elite)
- Leśny Wilk (Timber Wolf)
- Żarzący Wilk (Ember Wolf)
- Płonący Wilk (Wildfire Wolf)
- Wyjący Alfa (The Howling Alfa)
Rangi w CS2 dla trybu Premiere
Na potrzeby trybu Premiere opracowano specjalny system oceniania graczy. Rangi podzielono na 7 kolorów, którym odpowiadają przedziały punktowe w skali od 0 do 35000. Gracze nieposiadający rangi otrzymują ją po rozegraniu 10 meczów. Podział rang w trybie Premiere wygląda następująco:
- Jasno szary – 0-4999
- Jasno niebieski – 5000-9999
- Niebieski – 10000-14999
- Ciemno niebieski – 15000-19999
- Fioletowy – 20000-24999
- Czerwony – 25000-29999
- Żółty – 30000-35000
Co warto wiedzieć o rangach w CS:GO/CS2?
Gracze uczestniczący w rankingowych rozgrywkach online w CS2 mogą w dwóch sytuacjach nie posiadać rangi. Pierwszą jest rozpoczęcie zabawy i brak rozegrania 10 meczów w danym trybie. Drugą jest przerwa 30 dniowa. Po takim czasie braku aktywności w rozgrywkach ranga zostaje zawieszona.
Gracz nie musi od nowa budować swojej pozycji. Wystarczy rozegrać mecz, aby system przyznał nową rangę, a w przypadku zwycięstwa może przywrócić tę sprzed przerwy. Wiele osób zastanawia się, czy w przypadku zostania wyrzuconym z meczu, zostanie on uznany za przegrany i ranga automatycznie zostanie obniżona. W przypadku takiej sytuacji mecz nie zostaje uznany przez system rankingowy za przegrany, ale jeżeli zakończy się zwycięstwem drużyny wyrzuconego gracza to MMR uzna potyczkę za wygraną.
Jak wbić wyższą rangę?
To pytanie dręczy graczy, ale nie ma jednego przepisu na rozgrywkę pod wykręcanie rangi. Po prostu trzeba grać dobrze i współpracować z kompanami, aby wygrywać jak najwięcej meczów. System ocenia umiejętności i efekty. Pomocne może być uzyskanie tytułu Most Valuable Player w potyczkach za ponadprzeciętną inicjatywę.
Czym są rangi w CS:GO? Podsumowanie informacji
Rangi w CS:GO i CS2 mają wiele zastosowań. Stanowią motywację dla graczy chcących uzyskiwać jak najlepsze wyniki, świadczą o statusie w społeczności, a w końcu pomagają w dobieraniu graczy według umiejętności do meczów. System opracowany przez Valve sprawdza się bardzo dobrze i nie licząc graczy umyślnie grających na nowych kontach z niską rangą, aby potrenować na noobach, naprawdę dba o sprawiedliwe starcia.
Teraz już wiecie jakie rangi w CS:GO/CS2 są najlepsze i czemu służą! Dajcie znać, czy macie zamiar powalczyć o najwyższe odznaczenia. A po więcej podobnych treści zaglądajcie do działu Gram.
Komentarze (0)