Autorka: Justyna Aleksandrzak

Historia tej niepozornej zabawki sięga kilkuset lat przed naszą erą i początkowo wcale nie była związana z rozrywką. Ojczyzną latawców są Chiny, gdzie cesarzowie wykorzystywali je do celów wojennych – przeraźliwe wizerunki smoków w jaskrawych kolorach potrafiły skutecznie odstraszyć wroga. Z biegiem czasu, wraz z kupcami latawce zawędrowały w inne części świata, aż w XIV wieku trafiły do Europy. Powoli zaczęły też zmieniać swoje pierwotne przeznaczenie, coraz częściej służąc rozrywce.

Ale to nie jedyne zastosowanie latawców! Z pewnością każdy kojarzy słynny eksperyment przeprowadzony w 1752 roku przez Benjamina Franklina, który w czasie burzy wypuścił w powietrze latawiec z przymocowanym do niego metalowym kluczem i w ten sposób dokonał pomiaru ładunków elektrostatycznych, co zaowocowało wynalezieniem piorunochronu. Z kolei w kulturze japońskiej latawiec do dzisiaj jest nie tylko popularną zabawką, ale też ważnym symbolem.

Dziś latawce głównie służą do celów rozrywkowych i sportowych. Każdy może je puszczać, ciesząc się przyjemną zabawą i aktywnie spędzając czas.

Jaki latawiec kupić?

Latawce różnią się pod wieloma względami. Dawniej tworzono je z bambusa, jedwabiu i papieru. Dziś to nie tylko proste zabawki, ale też zaawansowane technologicznie modele sportowe, które projektuje się na komputerze i buduje ze specjalnych tkanin oraz z ultralekkich rurek i prętów z włókien szklanych lub węglowych. Mimo tego, że latawce są bardzo lekkie, są też niezwykle wytrzymałe. Co wybrać ze sklepowej półki?

  • Latawce-zabawki dla dzieci

To najpopularniejsze i najprostsze rodzaje latawców, które są płaskie lub półpłaskie (lekko wygięte, aby lepiej je stabilizować na wietrze) i mają różne kształty: delty, rombu, a nawet zwierzęcia, często z dołączonym kolorowym ogonem. Proste latawce jednolinkowe można jedynie wznieść w powietrze i tam utrzymywać, bez wykonywania jakichkolwiek akrobacji, więc z ich obsługą poradzi sobie nawet kilkuletnie dziecko. Latawce dwulinkowe wymagają już trochę nauki, aby poprawnie je puszczać i robić drobne podniebne ewolucje.

 

Latawiec dwulinkowy

 

Alternatywą dla klasycznych latawców są styropianowe samoloty, które mogą szybować w linii prostej lub zachwycać niewielkimi akrobacjami – to doskonała zabawa dla najmłodszych, która nie wymaga wprawy.

  • Latawce komorowe

Jest to typ latawców sportowych o charakterystycznej budowie. Jak sama nazwa wskazuje, taki latawiec ma komory, które napełniają się powietrzem i przez to staje się niczym żagiel na wietrze. Kształtem przypomina niewielką paralotnię. Dość łatwo się nimi steruje za pomocą dwóch linek zakończonych uchwytami np. na nadgarstki. Niewielkie latawce komorowe bez stelaża z dwiema linkami obsłużą nawet kilkunastoletnie dzieci z niewielką pomocą dorosłych. Natomiast latawiec komorowy o dużym rozmiarze będzie idealny dla fanów takich sportów jak powerkiteing czy landkiteing.

 

Latawiec komorowy

 

  • Latawce akrobacyjne

To kolejny rodzaj sportowych latawców. Swoim kształtem przypominają trójkąt równoramienny, do którego zamocowane są dwie linki. Szybko startują i wznoszą się w powietrze, a sterowanie nimi wcale nie jest trudne. Wystarczy niewielki trening, aby opanować latawiec akrobacyjny i wykonywać nim efektowne triki.

 

Latawiec sportowy akrobacyjny

 

Puszczanie latawca krok po kroku

Na puszczanie latawca wybierz wietrzny dzień oraz odpowiednie miejsce. Najlepiej, aby był to płaski teren bez drzew, zabudowań i linii pod napięciem, w które latawiec mógłby się zaplątać, oraz bez przypadkowych osób. Świetnym wyborem jest pusta plaża, na której zazwyczaj wieje wiatr. Gdy już znajdziesz dogodne miejsce, ustaw się tyłem do wiatru, latawiec ustaw „na plecach” i rozwiń linki. Jak będziesz gotowy, równocześnie pociągnij linki i zrób kilka kroków w tył. Przy odpowiednim wietrze latawiec powinien bez przeszkód wzbić się w powietrze. Teraz Twoim zadaniem jest utrzymanie go w górze. W tym celu trzeba poruszać się zgodnie z kierunkiem wiatru, który może odrobinę się zmieniać.

Teraz kolei na lądowanie. Na początku może wydawać się dość trudne, ale po kilku razach staje się zdecydowanie łatwiejsze. Aby to zrobić, skieruj latawiec w bok i postaraj utrzymać się go dziobem do góry. To wystarczy, aby latawiec zaczął łagodnie obniżać swój lot.

Puszczanie latawca może być łatwiejsze z pomocą drugiej osoby. Ty możesz trzymać linki i stać tyłem do wiatru, podczas gdy Twój pomocnik z latawcem w ręku będzie ostrożnie cofał się do momentu, w którym linki całkowicie się rozwiną. Gdy tak się stanie, latawiec powinien skierować dziobem do góry  i zaczekać na podmuch wiatru, aby wypuścić go w powietrze.

 

Prosty kolorowy latawiec

 

Sporty z udziałem latawca

Oprócz tego, że puszczanie latawca to świetna rozrywka dla całej rodziny, może to być też pomysł na dyscyplinę sportową:

  • kitesurfing i windsurfing – to popularne sporty wodne, polegające na pływaniu na desce, gdzie latawiec służy jako siła napędowa,
  • buggykiting – to „żeglowanie” po piasku lub zamarzniętym jeziorze, do którego niezbędny jest specjalny wózek (ang. buggy) oraz latawiec w roli żagla,
  • powerkiting – to rekreacyjne puszczanie latawca, podczas którego osoba sterująca nim podskakuje kilka, a nawet kilkanaście metrów nad ziemią i w ten sposób może „przelecieć” krótki odcinek,
  • landboarding – polega na jeździe m.in. na rolkach, nartach czy deskach z wykorzystaniem latawca jako siły napędowej.

Oczywiście każdy rodzaj sportu wymaga użycia konkretnego modelu latawca. Czasem konieczny jest też trening pod okiem fachowca, aby móc bezpiecznie i efektywnie uprawiać wybraną dyscyplinę.

Dlaczego warto puszczać latawce?

Bez względu na rodzaj latawca, jaki wybierzesz, puszczanie go to świetna okazja do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Możesz to robić samodzielnie, ćwicząc swoje umiejętności lub uprawiając wybrany sport, albo postawić na wspólny czas z najbliższymi. Niezwykle przyjemne jest puszczanie latawca razem ze swoim dzieckiem. Maluchy z podziwem obserwują dorosłych, którzy sprawnie manewrują latawcami w powietrzu i w ten sposób mogą uczyć się tej trudnej dla nich sztuki. Nic tak nie buduje pozytywnych relacji, jak wspólna zabawa i zdrowa, sportowa rywalizacja.

Jeśli do tej wydawało Ci się, że puszczanie latawca to skomplikowane zadanie albo przeciwnie – że to zabawa wyłącznie dla najmłodszych, teraz możesz zmienić zdanie. Zaplanuj aktywny wypoczynek na łonie natury, który z pewnością przyniesie Ci wiele radości. Być może szybko okaże się, że masz dryg do sterowania tymi podniebnymi przyrządami latającymi. Sprawdź, które jeszcze pasje dziecka mogą się okazać również pasjami dorosłych.