- Czyszczenie basenu ogrodowego - sprzęt
- Jak wyczyścić basen pompą filtrującą?
- Jak wyczyścić basen szczotką lub odkurzaczem?
- Jak wyczyścić basen chemią basenową?
- Jak oczyścić wodę w basenie?
- Akcesoria do czyszczenia wody w basenie
Czyszczenie basenu ogrodowego - sprzęt
Jednymi z podstawowych sprzętów, umożliwiających usuwanie powierzchownych zabrudzeń, są:
- Szczotka na kiju teleskopowym (warto kupić je w zestawie);
- Skimmer – rodzaj filtra, który zbiera z powierzchni wody większe zanieczyszczenia (liście, gałązki, owady);
- Siatka do wyławiania zanieczyszczeń pływających na wodzie;
- Odkurzacz do basenu – zasysa i filtruje zanieczyszczoną wodę.
Szczotka do czyszczenia dna i ścian basenu
Odkurzacz do dna basenu to bardzo przydatne urządzenie z kategorii akcesoria do basenu, które umożliwia łatwe wyłapanie zanieczyszczeń. Do niewielkich basenów rozporowych czy stelażowych możesz wykorzystać małe modele ręczne. Przeciąga się je po dnie basenu, odsysając wodę przez końcówkę zakończoną szczotką. Woda przepływa przez rurę i jest oczyszczana za pomocą filtra. Automatyczne odkurzacze działają na podobnej zasadzie, jednak nie wymagają manualnej obsługi. Możesz ustawić je w taki sposób, aby wyczyściły kompleksowo cały basen.
Jak wyczyścić basen pompą filtrującą?
Korzystanie z pompy filtrującej pozwala na regularne usuwanie różnej wielkości zanieczyszczeń z wody. To najlepszy sposób na pozbywanie się nawet mikroskopijnego brudu. Pompa automatycznie przefiltrowuje wodę – wystarczy ją uruchomić. Samo jej zastosowanie nie usunie jednak wszystkich zabrudzeń, ale z pewnością spowolni tempo ich nagromadzania.
Krok 1 – Podłącz pompę do basenu zgodnie z instrukcją.
Krok 2 – Sprawdź, czy wąż doprowadzający bo pompy zanieczyszczoną wodę, nie jest zapowietrzony. Jeśli jest to koniecznie odpowietrz go.
Krok 3 – Pamiętaj o regularnym czyszczeniu i wymianie filtra.
Sama filtracja rzadko jednak wystarcza. Na ściankach i dnie basenu mogą namnażać się glony i osad, których usunięcie wymaga przynajmniej zastosowania szczotki. Do tego w wodzie mogą gromadzić się niewidoczne dla oka zanieczyszczenia i drobnoustroje, a także niebezpieczne dla zdrowia bakterie. W ich usuwaniu pomoże ci zastosowanie chemii basenowej.
Szczotka do czyszczenia basenu z wężem + teleskopową rączką MWGROUP
Jak wyczyścić basen szczotką lub odkurzaczem?
Czyszczenie basenu i jego dna w sposób mechaniczny – za pomocą szczotki czy odkurzacza – to podstawa. Można to robić nawet w trakcie trwania sezonu, gdy basen jest wypełniony wodą i w grę nie wchodzi jej spuszczanie. Szczotką na teleskopowym kiju ręcznie wyszorujesz ścianki i dno niecki. Natomiast odkurzacz basenowy to game changer. Podłącza się go do pompy filtrującej. Jedną rurą zasysa brudną wodę i przepuszcza ją przez filtr. Wszystkie zanieczyszczenia zatrzymują się w nim i przefiltrowana woda trafia drugą rurą wprost do basenu.
Jednak czyszczenie basenu odkurzaczem i szczotką jest skuteczne na krótką metę, ponieważ kolejne wykwity mogą pojawić się dość szybko. Dlatego warto dodatkowo zastosować środek dezynfekujący, który zapobiegnie ich namnażaniu.
Jak wyczyścić basen chemią basenową?
Chemia basenowa unicestwia obecne w wodzie drobnoustroje, zarodniki grzybów, bakterie i bardzo powszechne glony.
Krok 1 – Wybierz odpowiedni rodzaj chemii basenowej. Chlor to podstawowy środek, który dezynfekuje wodę w basenie. Na glony polecane są specjalne preparaty przeznaczone do ich usuwania. Natomiast tabletki multifunkcje i rozprawią się z glonami, i zdezynfekują wodę.
Krok 2 – Przed dodaniem chemii basenowej, sprawdź za pomocą testerów pH wody oraz zawartość chloru, żeby określić potrzebną dawkę.
Krok 3 – Odpowiednio zaaplikuj chemię basenową. Najłatwiej użyć precyzyjnych dozowników, nazywanych grzybkami albo pływakami, czy skimmera.
Krok 4 – Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać testerami stan wody i by dodawać kolejne dawki chemii basenowej.
Do usuwania osadu w basenie sprawdzą się środki zawierające kwas askorbinowy i obniżające pH wody. W zasadowym środowisku glony rozwijają się zdecydowanie szybciej. Zmiana pH na bardziej kwasowe spowolni, a nawet zatrzyma ich rozwój. Warto oczywiście zmierzyć uprzednio pH wody za pomocą testerów.
W niektórych przypadkach woda wymaga nie obniżenia, a podwyższenia pH, w czym również mogą pomóc odpowiednio dobrane detergenty.
Chemia basenowa jest przystępna cenowo i skuteczna, jednak nie w każdym przypadku się sprawdzi. Często zdarza się, że chlor – najczęstszy składnik dezynfekujący – uczula i podrażnia skórę, oczy i błony śluzowe. W chlorowanej wodzie nie powinny kąpać się na przykład osoby z atopowym zapaleniem skóry. Na rynku można znaleźć jednak urządzenia filtrujące, które usuwają zanieczyszczenia bardzo skutecznie bez użycia chemikaliów, na przykład pompy piaskowe. Wykorzystuje się w nich piasek krzemionkowy, który skutecznie wchłania cząsteczki brudu.
Chemię basenową możesz dawkować samodzielnie, lub skorzystać z automatycznych systemów dozowania. Do jej aplikacji przyda się na przykład wspomniany już skimmer czy dozownik typu pływak.
Jak oczyścić wodę w basenie?
Dbanie o czystość wody basenowej jest ważne nie tylko ze względu na estetykę, ale również higienę i zdrowie osób korzystających z takiego udogodnienia. W niewłaściwie oczyszczonym basenie mogą rozwijać się glony, drobnoustroje i grzyby szkodliwe dla zdrowia. Brak regularnego czyszczenia może prowadzić również do powstawania nieprzyjemnego zapachu.
- Przeczytaj również artykuł jak dbać o wodę w basenie ogrodowym.
Akcesoria do czyszczenia wody w basenie
- Pokrywa do basenu rozporowego
Stosowanie pokrywy pozwala zapobiec przedostawaniu się do wody różnego rodzaju zanieczyszczeń, od liści i piasku, po mniejsze lub większe insekty. Dzięki szczelnemu zakrywaniu basenu po każdorazowym użyciu można zmniejszyć tempo gromadzenia się zabrudzeń na powierzchni wody i osadzania się brudu na dnie zbiornika.
Pamiętaj również, że zastosowanie pokrywy to świetny sposób na utrzymanie podwyższonej temperatury wody w wyniku ekspozycji na słońce. Możesz też zastosować specjalną pokrywę solarną, która pozwoli ci cieszyć się ciepłą wodą w basenie na dłużej.
Czyszczenie basenu może być proste i przyjemne! Warto zadbać o regularne odfiltrowywanie wody, co znacząco ograniczy częstotliwość gruntownego sprzątania. Z dobrze dobranymi akcesoriami do czyszczenia basenów będzie to znacznie łatwiejsze.
Więcej artykułów znajdziesz w dziale Dom i ogród.
Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.
Komentarze (0)