Spis treści:
- Opracuj schemat, by mieć ładny zeszyt!
- Jak ładnie prowadzić zeszyt? Z kolorami!
- Ładny zeszyt – wykorzystaj naklejki, rysunki i piktogramy
Jeśli szukasz pomysłów na ładne prowadzenie zeszytu, które pozwolą ci cieszyć się estetycznym zeszytem nie tylko we wrześniu, ale aż do kolejnych wakacji, jesteś w dobrym miejscu. Przedstawimy 3 najważniejsze zasady pięknego zeszytu. Przeczytaj i zadbaj o estetyczne prowadzenie zeszytu do każdego przedmiotu!
Opracuj schemat, by mieć ładny zeszyt!
Zasada pierwsza: najważniejszy jest schemat. Stwórz go, zaplanuj i trzymaj się go przynajmniej przez semestr. Jeśli w twoim schemacie coś się nie sprawdzi, będziesz wiedzieć, jak zrobić to lepiej i w kolejnym semestrze lub roku szkolnym opracujesz kolejny, lepszy.
O co chodzi w schemacie? Jak ładnie prowadzić zeszyt przedmiotowy dzięki tej zasadzie? To bardzo proste: już przed pierwszą lekcją zaplanuj, gdzie i w jaki sposób będziesz zapisywać temat lekcji, datę zajęć. Pomyśl też, jak będziesz oznaczać zadanie domowe, czy będziesz korzystać z marginesów – a jeśli tak, to w jaki sposób.
Co konkretnie wziąć pod uwagę, tworząc ładny?
- czy pisząc nagłówki, będziesz używać małych czy wielkich liter,
- czy nagłówki będziesz umieszczać przy lewej stronie kartki, czy na środku strony,
- czy planujesz zapisywać obie strony, czy wyłącznie prawą stronę zeszytu,
- co będziesz oznaczać kolorami, co podkreślać cienkopisem, a co wyróżniać zakreślaczem,
- czy notatki z nowej lekcji będziesz zaczynać od nowej strony, czy od razu pod poprzednią lekcją,
- co zrobisz w przypadku pomyłki w zapisie.
Przynajmniej tyle. Wymyśl swój schemat i trzymaj się go przez najbliższe miesiące.
Jak ładnie prowadzić zeszyt? Z kolorami!
Zasada druga: nie bój się kolorów. Ale używaj ich rozsądnie! Najlepiej wybierz paletę kolorystyczną już na początku roku szkolnego. Możesz trzymać się jednej palety we wszystkich zeszytach, lub opracować osobne palety kolorystyczne dla każdego przedmiotu. Wszystko zależy od tego, jak dużo cienkopisów i zakreślaczy chcesz nosić ze sobą do szkoły. Zaplanujmy to na przykładzie!
Jesteś jesieniarą i mogłabyś otulać się barwami spadających liści, a twoim ulubionym przedmiotem szkolnym jest język polski? Wybierz jesienną paletę kolorystyczną i prowadź ładny zeszyt do polskiego:
- Wszystkie notatki sporządzaj swoim ulubionym czarnym długopisem.
- Temat zapisuj pomarańczowym cienkopisem.
- Najważniejsze informacje wyróżniaj beżowym zakreślaczem.
- Pracę domową zapisuj w ramce narysowanej brązowym cienkopisem.
Tylko tyle! Zaledwie cztery przybory piśmiennicze, by mieć estetycznie prowadzony zeszyt do ulubionego przedmiotu.
Ładny zeszyt - wykorzystaj naklejki, rysunki i piktogramy
Zasada trzecia: ozdoby i oznaczenia są bardzo ważne. A przynajmniej bardzo… ładne! Nie bój się ozdób. Jak korzystać z nich mądrze, by pomagały, a nie szpeciły zeszytu przez brak umiaru? Najłatwiej będzie wytłumaczyć to na przykładzie. Wróćmy do naszego jesiennego zeszytu do języka polskiego.
Znajdź idealne jesienne naklejki – najlepiej nieduże. Może jakiś zestaw małych naklejek z kolorowymi liśćmi, uroczymi grzybkami i przyjaznymi jeżami? Zaplanuj wcześniej, co będziesz wyróżniać takimi naklejkami w swoim zeszycie. Może przykleisz listek na marginesie wszędzie tam, gdzie pojawi się szczególnie ważna informacja? Albo termin sprawdzianu? A może mały jeżyk zastąpi słowo „temat” w zeszycie i będzie czytelnym oznaczeniem każdej nowej lekcji? Możliwości jest sporo – najważniejsza jest bez wątpienia konsekwencja.
Chcesz mieć czytelne i piękne notatki, ale nie wiesz, jak ładnie prowadzić zeszyt? Spróbuj skorzystać z naszych rad i trzymać się trzech powyższych zasad. Stwórz schemat notatek, zaplanuj kolory przewodnie zeszytu i używaj swoich ulubionych naklejek. Wierzymy, że tym razem nie porzucisz marzenia o estetycznie prowadzonym zeszycie pod koniec września. Trzymamy kciuki za cały nadchodzący rok szkolny! Po więcej inspiracji zapraszamy do działu DIY.
Komentarze (0)