Jak działa szybkowar?

Bardzo wiele osób zastanawia się, co można gotować w szybkowarze, kojarząc jego funkcje wyłącznie z przygotowaniem mało skomplikowanych zup-kremów.

W istocie przy pomocy garnka ciśnieniowego można przyrządzać różnorodne zupy, jednak jego funkcjonalność pozwala również na przygotowywanie bardziej skomplikowanych dań – jak choćby aromatycznego bigosu. Sekret licznych możliwości tkwi w sposobie działania sprzętu – a konkretnie w jego szczelności.

 

Sprzęty kuchenne pełna oferta

 

Jak gotować w szybkowarze?

Po uruchomieniu urządzenia zaczyna ono nagrzewać się od wewnątrz. Wraz ze wzrastającą temperaturą zwiększa się również ciśnienie. Ono z kolei przyczynia się do przyspieszenia procesu gotowania potraw, znajdujących się w środku. Z tego też względu ich przygotowanie trwa o wiele krócej niż w przypadku wykorzystywania do tego celu tradycyjnych garnków. Tym, o czym musi pamiętać kucharz, jest jedynie odpowiedni poziom wody – wszystkie produkty znajdujące się wewnątrz powinny być nią zakryte.

 

Naczynia do gotowania pełna oferta

 

W trakcie gotowania para gromadząca się wewnątrz szybkowaru zostaje wypuszczona na zewnątrz za pośrednictwem zaworu bezpieczeństwa, zamontowanego na pokrywie urządzenia. Jego szczelność z kolei pozwala zatrzymać wysoką temperaturę w środku w trakcie całego procesu gotowania.

Po zakończonym gotowaniu warto chwilę odczekać z podnoszeniem pokrywy, by drastycznie nie zmniejszyć ciśnienia wewnątrz urządzenia – najlepiej poczekać, aż zawór na pokrywie wyrówna jego wartość. Wtedy też można powoli unieść wieko, pamiętając o ostrożności.

 

Gotowanie w szybkowarze - GERLACH 312P  pojemność: 6 l

 

Czas gotowania

Mierzenie czasu przyrządzania potrawy w dużej mierze zależne jest od wydobywającej się pary. To właśnie ona daje kucharzowi znać o tym, na jakim stadium przygotowania aktualnie znajduje się jego potrawa. Dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z garnkiem ciśnieniowym, niezwykle pomocna okaże się… instrukcja obsługi!

To właśnie w niej producenci zamieszczają przewidywany czas gotowania poszczególnych potraw w szybkowarze. Warto jednak pamiętać, iż podany tam czas nie powinien być liczony od momentu postawienia urządzenia na ogniu, tylko od chwili, gdy zawór bezpieczeństwa na pokrywie uniesie się i zacznie gwizdać. Intensywność podgrzewania jedzenia wewnątrz garnka powinna być zmniejszana wraz z nasilającym się odgłosem.

 

Szybkowar  garnek stalowy  na indukcję  PROFI  7l

 

Co można gotować w szybkowarze?

Niezaprzeczalnie dużą zaletą szybkowaru jest możliwość przygotowywania różnorodnych potraw. Do najczęstszych zalicza się ziemniaki oraz buraki. Osoby uwielbiające zdrową kuchnię chętnie sięgają także po możliwość przyrządzenia ryżu, kolb kukurydzy, a nawet… golonki! Każde z tych dań jest tworzone w wersji dietetycznej, bowiem działanie szybkowaru to nic innego, jak gotowanie na parze.

Jeżeli więc chodzi o możliwości, garnek ciśnieniowy nie ma sobie równych. Wszystko zależy tak naprawdę od preferencji i wyobraźni kucharza. Minusem tego urządzenia niewątpliwie jest jednak brak możliwości skosztowania potraw w trakcie procesu przygotowania. Niemniej bardzo łatwo dojść do wprawy w jego użytkowaniu, wynajdując najlepszy czas na przyrządzanie danych produktów.

 

Szybkowar elektryczny Perfect Cook SW500 ELDOM

 

Garnek ciśnieniowy – jaki wybrać?

Osoby decydujące się na zakup szybkowaru, mogą wybierać wśród licznych produktów, porównując ich cenę i parametry. Wybór jest bardzo szeroki, dzięki czemu łatwo trafić na urządzenie spełniające oczekiwania gospodarza. Co należy wziąć pod uwagę, podczas zakupu?

Metoda pracy

Podstawową różnicą w dostępnych na rynku modelach jest metoda pracy. Wyróżnia się szybkowar gazowy i elektryczny. Pierwszy z nich, aby móc rozpocząć proces gotowania, potrzebuje ustawienia na palniku – niekoniecznie jednak gazowym. Nazwa ta bowiem pochodzi z czasów, gdy prym w kuchni wiodły kuchenki gazowe. Obecne wersje szybkowarów dostosowane są jednak zarówno pod płyty gazowe, jak i ceramiczne czy indukcyjne.

Drugą wersją jest z kolei elektryczny garnek ciśnieniowy. Do swojego działania nie potrzebuje on źródła ognia, a źródła energii – czyli musi być podłączony do prądu. Koszty takiego urządzenia, jak i jego eksploatowania, są jednak dużo większe. Jednocześnie sprzęt ten bardzo często wyposażony jest w funkcje, których nie posiada jego gazowa alternatywa.

 

Szybkowar ciśnieniowy Starke  Pro Akame

 

Materiał wykonania

Niezmiernie ważnym elementem jest także materiał, z jakiego wykonany jest szybkowar. Najczęściej spotykane są modele wytworzone ze stali nierdzewnej lub aluminium. Dzięki temu sprzęt jest trwały i może posłużyć na długie lata. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, iż stal nierdzewna wolniej się nagrzewa.

 

Szybkowar BERLINGER HAUS  8 l

 

Rozmiar i wygląd

Dobierając urządzenie do swoich potrzeb, nie można zapominać również o jego walorach estetycznych, jak i rozmiarze. Mniejsze urządzenia przydadzą się osobom, które pragną wprowadzić do swojego życia zdrowe nawyki żywieniowe. Większe z kolei, sprawdzą się w trakcie przyrządzania obiadu dla wieloosobowej rodziny.

 

Szybkowar  Clipso Minut Perfect  6 l

 

Dajcie znam znać, jakie potrawy udało wam się przygotować z pomocą szybkowaru i bez jakiego sprzętu w kuchni nie wyobrażacie sobie swoich kulinarnych przygód. A jeśli chcecie dalej czytać o przepisach i polecanych urządzenia, koniecznie zajrzyjcie do działu Gotuję.