Co to jest norma din dla radia samochodowego?
Niemal każdy z nas podczas jazdy samochodem lubi korzystać z radia. Wiele współczesnych samochodowych radioodbiorników umożliwia także odtwarzanie muzyki, podcastów czy innych audycji z Internetu – np. poprzez połączenie Bluetooth ze smartfonem. Paradoksalnie, zastanawiając się nad zakupem radia zwykle nie bierzemy pod uwagę jednego podstawowego parametru, przez który może okazać się, że wymarzony produkt nie będzie pasował do naszego samochodu. Mamy tu na myśli normę din, czyli mówiąc w skrócie rozmiar radia.
Norma din to niemiecka norma określająca rozmiar wnęki w kokpicie samochodu, przeznaczonej do zamontowania radia. Radio samochodowe 1 din pasuje do wnęki o rozmiarach 180x50 mm. 2 din to rozmiar 180x100 mm. Jak łatwo zauważyć, wnęka na radio 2 din jest dwukrotnie wyższa.
Radio samochodowe 1 din vs radio 2 din – różnice
Radia samochodowe z innymi normami din różnią się od siebie rozmiarem. W większości starszych samochodów spotkamy radia samochodowe 1 din, ale są od tego wyjątki – np. kilkunastoletnie i starsze auta klasy premium. W samochodach nowych i kilkuletnich, o wiele częściej spotykane jest radio samochodowe 2 din, ale nadal bardzo często w bazowych wersjach wyposażeniowych (głównie modeli segmentów A, B i C) znajdziemy radia 1 din. W wielu przypadkach, we współczesnych autach budżetowych, producenci montują małe radio w miejscu dostosowanym do montażu większego. Słabiej wyposażone modele otrzymują specjalną ramkę z mniejszym radiem, a pusta przestrzeń wypełniona jest np. przez dodatkowy schowek. W droższej wersji wyposażeniowej tego samego auta dostępne jest za to większe radio 2 din, najczęściej z dużym ekranem dotykowym.
Kiedy można zamontować radio samochodowe 2 din?
Jak już wspomnieliśmy, obecność w samochodzie małego radia, umieszczonego we wnęce o rozmiarze 180x100 mm nie zawsze wyklucza możliwość montażu większego radia. Warto zatem upewnić się, czy nasz samochód dysponuje wnęką, która zmieści ramkę do radia 2 din. Zwykle jest to widoczne na pierwszy rzut oka (zaślepka lub dodatkowy schowek pod panelem radioodbiornika), ale warto upewnić się, korzystając z instrukcji producenta samochodu.
Jeżeli mamy możliwość zamiany fabrycznego radia 1 din na 2 din, musimy najpierw zdemontować to pierwsze. W tym celu powinniśmy posiadać specjalne klucze do demontażu radia. Często są one dodawane w opakowaniu razem z nowym radioodbiornikiem. Skutecznym rozwiązaniem będzie też wizyta w warsztacie, gdzie zapewne takie narzędzie znajduje się na liście wyposażenia. Klucze umieszczamy w odpowiednich miejscach danego radia (czasem uprzednio musimy zdjąć panel) i energicznie pociągamy. Kiedy uda nam się wyciągnąć radio, musimy odpiąć je od anteny oraz przewodów łączących je z głośnikami.
Kolejnym etapem w przypadku zamiany radia din 1 na din 2 jest demontaż ramki i zastąpienie jej nową – kompatybilną z większym radioodbiornikiem. W niektórych przypadkach nie będzie to konieczne, gdyż po demontażu radia 1 din oraz zaślepki czy schowka, fabryczna ramka będzie odpowiednia do montażu większego urządzenia.
Radio z ekranem i Androidem – jakie wybrać?
Obecnie wielu kierowców wymienia swoje stare radioodbiorniki na urządzenia wyposażone w system operacyjny Android, który pozwala na połączenie radia ze smartfonem i wyświetlanie na jego ekranie niektórych smartfonowych aplikacji. Co ciekawe, nawet jeżeli w naszym aucie mamy tylko małą kieszeń na radio, możemy zamontować w nim radio 1 din z większym wyświetlaczem. Na rynku są dostępne urządzenia z wysuwanym ekranem. W ten sposób mamy radio 1 din z wyświetlaczem wielkości 2 din i zazwyczaj całą paletą funkcji, dzięki systemowi Android.
Niestety w niektórych modelach samochodów montaż takiego radia nie będzie możliwy. Jest tak, jeżeli fabryczne radio znajduje się we wnęce, uniemożliwiającej wysuwanie się wyświetlacza pod lub nad radioodbiornik. W niektórych autach taki panel może być także niewygodny w korzystaniu, gdyż będzie zasłaniał np. panel obsługi nawiewów. Nawet wówczas nie musimy jednak od razu rezygnować z radia ze zintegrowanym ekranem. Istnieją radia 1 din z wyświetlaczem dotykowym, niewykraczającym poza ich powierzchnię. Co prawda jest on zwykle niewielki, jednak dysponuje zbliżoną funkcjonalnością do tego z większych urządzeń.
Jakie radio 2 din wybrać?
Kierowcy, którzy zastanawiają się nad zakupem radia 2 din zwykle kierują swoje poszukiwania w stronę marek Pioneer, JVC, czy Peiying. Są to znane i sprawdzone marki, gwarantujące dobrą jakość produktów i brak problemów z gwarancją. Nie warto jednak skreślać także produktów marek budżetowych, takich jak Vordon, Xblitz, Manta czy Blow, które starają się zapewnić klientom korzystny stosunek jakości do ceny.
Posiadając w pojeździe kieszeń o rozmiarze 2 din możemy tak naprawdę kupić zarówno tradycyjne radio, jak i prawdziwą stację multimedialną, która nie tylko pozwoli nam na łączność z innymi urządzeniami poprzez Bluetooth czy port USB, ale także np. na korzystanie ze zintegrowanej nawigacji GPS czy odbiór stacji telewizyjnych w standardzie DVBT. Niektóre urządzenia pozwalają także na podłączenie do nich kamery cofania lub uzyskanie łączności z komputerem centralnym pojazdu w celu wyświetlania informacji na temat parametrów jazdy (pokonywanego dystansu, średniego spalania itp.). W poszukiwaniu niezwykłych funkcji, które mogą posiadać radia samochodowe 2 din ograniczać nas może w zasadzie tylko własna fantazja oraz budżet, którym dysponujemy.
Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.
Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com
Komentarze (0)