Kultura geekowska w ciągu ostatniej dekady na dobre zadomowiła się w mainstreamie. Fantastyka dumnie okupuje półki w księgarniach, rynek gier wideo przegonił pod względem zysków Hollywood, a najpopularniejsze filmy ostatnich kilku lat to kino superbohaterskie. Nawet stare, dobre papierowe RPG przeżywają renesans! Żyjemy w pięknych czasach dla fanów popkultury.
Przy tym wszystkim warto pamiętać, że równie ciekawe jak przyjmowanie popkultury jest samo rozmawianie o popkulturze. Poniżej przedstawiamy listę TOP 10 książek, które na pewno spodobają się wszystkim miłośnikom geekowskich rozrywek. Wśród nich coś dla siebie znają zarówno gracze, fani seriali, jak i weterani rodzimej fantastyki.
„Czysty wymysł. Jak japońska popkultura podbiła świat” – Matt Alt
Zacznijmy od nowości, która już za kilka dni trafi do sprzedaży. W „Czystym wymyśle” autor zastanawia się nad pytaniem, jak to się stało, że japońskie dzieła kultury zdobyły tak ogromną popularność? Co jest takiego w Czarodziejce z Księżyca i Pokemonach, że znajdują uwielbienie fanów na całym świecie? I przede wszystkim – jak nasza (pop)kultura zmieniła się pod wpływem japońskich dzieł?
Książka Matta Alta to przede wszystkim bogate i świetnie napisane kompendium wiedzy na temat popkultury w Japonii. Dowiemy się m.in. co właściwie znaczy Kawaii, poznamy zaskakująco fascynującą historię Hello Kity oraz zanurkujemy w kontrowersyjne meandry japońskiego internetu. Ta książka trafi do wszystkich, nie tylko Otaku.
„Seriale. Do następnego odcinka” – Katarzyna Czajka-Kominiarczuk
Od kilkunastu lat nieprzerwanie trwa prawdziwy boom na seriale telewizyjne. Sam gatunek przeszedł przez ten czas niesamowicie długą drogę, a takie terminy jak „binge-watching” na dobre weszły do naszego słownictwa.
Nowa książka Katarzyny Czajki-Kominiarczuk to błyskotliwe spojrzenie na seriale jako zjawisko popkulturowe. Autorka bloga „Zwierz Popkulturalny”nie tylko pochyla się nad gatunkiem i w przmyślany sposób analizuje jego wpływ na kulturę jako taką, ale też jednocześnie wprowadza nas za kulisy najsłynniejszych produkcji. Ten tytuł spodoba się zarówno serialowym fanatykom, którzy nie mogą przepuścić żadnej premiery, jak i tym nieco mniej zaangażowanym widzom siadającym wieczorami do kolejnych odcinków ukochanej serii.
„George Lucas. Gwiezdne Wojny i inne historie” – Brian Jay Jones
Trudno wyobrazić sobie większy popkulturowy fenomen niż „Gwiezdne Wojny”. Skromny film science-fiction z 1977 roku dał początek prawdziwej lawinie kontynuacji, książek, gier i komiksów, które razem stworzyły jedną z największych franczyz w historii.
Brian Jay Jones postanowił w swojej książce przyjrzeć się jednemu z ojców tego sukcesu. Biografia George’a Lucasa to pozycja wyjątkowo przemyślana i wciągająca, wypełniona anegdotami z planów filmowych, ale teraz intymnymi momentami i doświadczeniami znanego reżysera. Ten tytuł nie tylko pozwoli fanom poznać kilka ciekawostek o „Star Wars” ale też umożliwi lepsze poznanie człowieka stojącego za nimi – co jest o tyle wartościowe, że dla wielu fanów George Lucas wciąż pozostaje postacią całkiem kontrowersyjną.
„Stan Lee. Człowiek-Marvel” – Bob Batchelor
Stan Lee to bez wątpienia jedno z największych nazwisk w panteonie autorów komiksów. Twórca takich postaci jak Spider-man, Thor czy Iron Man cieszył się wyjątkowym uwielbieniem wśród fanów i sam stał się jedną z największych ikon amerykańskiej popkultury – na równi ze swoimi kreacjami. Bez Stana Lee nie byłoby amerykańskiego komiksu, jaki znamy dzisiaj.
Biografia tego niezwykłego twórcy to prawdziwa gratka dla wszystkich komiksiarzy i fanów kinowych superprodukcji ze stajni Marvela. Bob Batchelor nie tylko pokazuje drogę, jaką Stan przeszedł przez swoje niezwykle długie i barwne życie, ale też pokazuje, jak amerykański komiks ewoluował i wpływał na inne dziedziny sztuki. Warto przeczytać, nawet jeżeli rzadko sięgamy po obrazkowe historie.
„Wojny konsolowe. SEGA, Nintendo i batalia, która zdefiniowała pokolenie” – Blake J. Harris
Wszyscy fani gier retro dobrze wiedzą o wielkiej wojnie, jaką toczyło ze sobą Sega i Nintendo w latach 90. ubiegłego wieku. Dwie wielkie marki wraz z dwoma nowymi konsolami do gier (Sega Mega Drive i Super Nintendo Entertainment System) stanęły do pojedynku o serca i portfele graczy. I choć Polskę ominęła ta batalia, nie jest to temat dla nas obcy. Nie da się spojrzeć na współczesny rynek gier i pozycje jakie zajmują konkretne firmy, bez zrozumienia tego, co działo się kiedyś.
„Wojny konsolowe” nie są książką przeznaczoną tylko i wyłącznie dla hardkorowych miłośników gier. Blake J. Harris pokazuje, jak rozwijał się ten konflikt i jakie ruchy wykonywali rywale, by na dobre pogrzebać przeciwnika. Całość czyta się niczym najbardziej emocjonującą powieść akcji.
„Mordobicie. Wojna superbohaterów. Marvel kontra DC” – Reed Tucker
Wielkie bitwy o dusze fanów toczą się nie tylko w krainie gier wideo. Również w świecie komiksu od lat możemy obserwować nieustające starcie dwóch największych wydawnictw, czyli Marvela i DC Comics. Batman kontra Spider-Man, Avengers kontra Liga Sprawiedliwych – każdy z producentów ma swojego asa w rękawie i nikt nie może czuć się bezpieczny, nawet gdy akurat znalazł się na prowadzeniu.
„Mordobicie” pozwala nam w pełni zrozumieć, jak konflikt wydawnictw eskalował przez lata i co dokładnie działo się za kulisami. Nie brakuje tu historii dotyczących np. podbierania sobie konkretnych pomysłów czy podkupywania autorów. A wszystko to przyozdobione dowcipnym i lekkim stylem autora, który sprawia, że od tej pozycji trudno się oderwać!
„Historie fandomowe” – Tomasz Pindel
Wróćmy na chwilę na rodzime podwórko – tutaj też nie brakuje emocjonujących historii z popkulturą w tle. W końcu wszyscy dobrze znamy takie nazwiska jak Lem, Sapkowski, Grzędowicz czy Brzezińska. Tomasz Pindel w „Historiach fandomowych” kreśli przed nami obraz polskiego fandomu fantastyki. Dowiadujemy się, co musieli robić fani w czasach PRL-u, by znaleźć kontakt z osobami o podobnych zainteresowaniach i jak polska fantastyka dotarła do momentu, w którym jesteśmy dzisiaj.
„Historie fandomowe” to spojrzenie człowieka z zewnątrz, kogoś kto nie był nigdy zaangażowany w życie fandomu, ale jednocześnie obdarza go sentymentem. Ta perspektywa sprawia, że tytuł świetnie nadaje się dla osób, które nie znają dobrze polskiej fantastyki – sam autor pisze, że kieruje swoją książkę właśnie do takiego czytelnika. Do tego Pindel pokazuje nie tylko przeszłość, ale też stan obecny – jak fandom przerodził się fandomy, a małe konwenty w imprezy o międzynarodowym zasięgu. Jeżeli kiedykolwiek polska fantastyka was pociągała – warto przeczytać!
„Jak stworzyć kostium. Zbroja i rekwizyty do cosplayu” - Svetlana Quindt
Cosplay już na dobre stał się pełnoprawnym elementem geekowskiej kultury. Wystarczy wybrać się na jakikolwiek konwent, żeby zobaczyć dziesiątki osób przebranych za ukochane postaci z gier, książek czy komiksów. Jednak cosplay to nie tylko fanowska zabawa, ale pełnoprawna dziedzina sztuki, która łączy w sobie kostiumografię, charakteryzację i elementy aktorstwa.
„Jak stworzyć kostium” to podręcznik, którzy przeprowadzi początkujących cosplayerów przez metody tworzenia własnego stroju od zupełnych podstaw. Nie zabraknie tutaj fachowych rad i trików ułatwiających życie. Jednak po podręcznik Svetlany Quindt warto sięgnąć nawet jeżeli nie planujemy budować zbroi Iron Mana – ta pozycja pozwala docenić kunszt i zaangażowanie, jakich wymaga cosplay.
„Oni migają tymi kolorami w sposób profesjonalny” Piotr Marecki, Tomasz Cieślewicz
Wywiad-rzeka Piotra Mareckiego i Tomasza Cieślewicza to wyjątkowa propozycja dla wszystkich fanów, którzy chcą zobaczyć, jak kształtowała się polska branża gier. Autorzy książki sięgają do samych początków, gdy rozwijała się demoscena, nowych tytułów szukało się na giełdzie, a w domach królowały 8-bitowe sprzęty. „Oni migają…” to wyjątkowa, nostalgiczna podróż wypełniona ciekawostkami i mniej znanymi faktami. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich pasjonatów elektronicznej rozrywki.
"Niezwykle entuzjastyczny wywiad. Rozmowa wciąga nas – wręcz porywa – w magiczny i na bieżąco odkrywany świat czasów ośmiobitowego komputera Atari oraz przedstawia niesamowitych ludzi, którzy ten świat tworzyli z pasją, łamiąc wszelkie ograniczenia stawiane przez sprzęt." – mówi o książce Kuba Husak, muzyk, projektant gier, programista dem i gier
„Dungeons & Dragons: Podręcznik Mistrza Podziemi”
Na sam koniec propozycja zupełnie inna niż wszystkie – nie jest to literatura w ścisłym tego słowa znaczeniu, ale podręcznik do grania w piątą edycję Dungeons & Dragons. „Dungeon Master's Guide” zawiera wszystko, co niezbędne, by przygotować dla przyjaciół sesję RPG, której nie zapomną na długo. Znajdziemy tu masę wartościowych rzeczy: od porad do tworzenia własnych scenariuszy kampanii, przez pomniejsze dodatki w stylu map, aż po dla Mistrza Gry.
Jednak po „Podręcznik Mistrza Podziemi” powinni sięgnąć nie tylko gracze, ale też wszystkie osoby interesujące się popkulturą. Papierowe RPG-i już od samych swoich początków miały gigantyczny wpływ na masę naszych ukochanych dzieł. Podręcznik do D&D pozwoli nam wejść za kulisy tworzenia fantastycznych światów, zobaczyć mechaniki, które rządzą grą oraz odkryć na czym właściwie polega tworzenie przygody dla innych uczestników. To wzbogacające doświadczenie, nawet jeżeli nie planujemy w najbliższym czasie uczestniczyć w sesji. A może lektura sprawi, że zmienimy zdanie?
Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje. Magazyn Online. Szukasz kolejnych popkulturowych doznań? Sprawdź koniecznie podcast Fandomówka dostępny w aplikacji Empik Go.
Komentarze (0)