Producent: domowyświat usuń
Wideorejestratory - najczęściej zadawane pytania
Wideorejestrator najczęściej podłącza się w sposób przewodowy, co pozwala uzyskać wysoką rozdzielczość obrazu i niezakłócony sygnał. Odpowiednie kable zwykle znajdują się w zestawie z kamerą samochodową. Wideorejestratory można podłączać do instalacji 24V lub 12V. Po podłączeniu urządzenia warto ukryć przewody pod tapicerką czy w podsufitce. Niektóre rejestratory można podłączyć bezprzewodowo za pomocą Bluetooth czy Wi-Fi.
Najpopularniejszym, a zarazem najłatwiejszym sposobem podłączenia wideorejestratora jest skorzystanie z gniazda zapalniczki samochodowej. W tym celu należy wpiąć przewód kamery, przy użyciu szybkozłączek, do wiązki przewodów w pojeździe. Następny krok polega na przylutowaniu kabla do wtyczki zapalniczki. Trzeba przy tym pamiętać, że biegun ujemny znajduje się wewnątrz zapalniczki, a dodatni na zewnątrz. Wskazane jest również, aby zmierzyć natężenie prądu w gniazdku zapalniczki – można tego dokonać za pomocą odpowiedniego miernika. Przewody należy ukryć, np. w podsufitce lub pod uszczelkami.
Jeżeli kierowca chce uzyskać stałe zasilanie wideorejestratora, może posłużyć się w tym celu adapterem. Jest to niewielkich rozmiarów urządzenie, które umożliwia nagrywanie obrazu nawet podczas postoju pojazdu, kiedy silnik jest wyłączony. Adapter podłącza się do skrzyni z bezpiecznikami w samochodzie. Dzięki temu jest on w stanie na bieżąco zaopatrywać kamerę w odpowiednie napięcie elektryczne, wymagane do jej prawidłowego działania.
Jeszcze inną metodą na podłączenie rejestratora jest skorzystanie z powerbanku o natężeniu prądu co najmniej 1 A oraz mocy wyjściowej odpowiadającej mocy wyjściowej zasilacza. W pełni naładowany umożliwi nieprzerwaną pracę wideorejestratora przez około kilkanaście godzin, również w czasie postoju. Powerbank można podłączyć do gniazdka zapalniczki samochodowej, dzięki czemu będzie mógł się na bieżąco ładować.
Na rynku są również dostępne wideorejestratory z wbudowanym akumulatorem. Rozwiązanie to pozwala uniknąć konieczności podłączania kamery samochodowej do źródła zewnętrznego zasilania.
Wideorejestrator powinien zostać zamontowany na przedniej szybie w okolicach lusterka wstecznego. Taka jego lokalizacja pozwoli zachować optymalną widoczność podczas jazdy, a tym samym bezpieczeństwo. Urządzenie nie będzie w żaden sposób przeszkadzało kierowcy, a zarazem zyska on do niego szybki i łatwy dostęp.
Jednocześnie pozwoli to rejestrować obraz w możliwie jak najszerszym zakresie. Na nagraniu nie pojawią się żadne niepotrzebne elementy, np. deska rozdzielcza, maska czy boczne słupki. Niektóre wideorejestratory można również montować do lusterka. Nie jest natomiast wskazane ich zakładanie w środkowej ani dolnej części szyby, a także na desce rozdzielczej.
Prawidłowe ustawienie rejestratora będzie zależeć od wybranego modelu, ponieważ każde urządzenie może mieć różne funkcje i parametry. Kluczową kwestią jest ustawienie kamery samochodowej w taki sposób, aby obraz rejestrował około 60%-70% drogi i 30%-40% nieba – w tym celu należy odchylić obiektyw do góry. Prawidłowo ustawiony wideorejestrator nie powinien utrudniać obserwowania sygnalizatora świateł drogowych.
Można znaleźć na rynku urządzenia z funkcją zmiany wartości ekspozycji w przedziale od +2 do -2 – prawidłowe ustawienie może być różne w zależności od samochodu. W kamerze internetowej da się ponadto ustawić kalibrację obrazu, długość nagrywania, godzinę, datę czy język.
W zestawie z wideorejestratorem może znajdować się tylna kamera cofania. Najczęściej montuje się ją w ramce tablicy rejestracyjnej, a następnie łączy z wyświetlaczem rejestratora za pomocą przewodów lub technologii bezprzewodowej Bluetooth/Wi-Fi. Niektóre wideorejestratory z kamerą cofania montuje się do lampy światła wstecznego, za tylną szybą przy pomocy odpowiedniego uchwytu lub na klapie bagażnika.
Wybierając wideorejestrator, warto zwrócić uwagę, czy posiada łączność WiFi i/lub Bluetooth. Oba standardy łączności będą przydatne, by odbierać obraz i konfigurować ustawienia za pomocą smartfona. Niektóre urządzenia mają możliwość wykonywania zdjęć, posiadają wbudowany mikrofon i głośnik, mogą nanosić datę i godzinę na film czy też sygnalizować konieczność sformatowania karty pamięci przed rozpoczęciem pracy.
Wideorejestrator z GPS pozwala rejestrować trasę, jaką pokonuje pojazd w trakcie nagrywania wraz z kierunkiem i prędkością. Przy użyciu dodatkowego oprogramowania możliwe jest wówczas łatwe odtworzenie trasy przejazdu na mapie i na tej podstawie odnalezienie poszukiwanego fragmentu nagrania bądź ustalenie własnej prędkości w chwili danego zdarzenia. Odbiornik GPS może być wbudowany w urządzenie lub dostępny jako dodatek.
G-sensor, czyli czujnik wykrywający wstrząs, używany jest wówczas również do automatycznego zabezpieczenia tej części nagrania, w której mogło dojść do uderzenia w pojazd.