Marka: usams usuń
Kolor: niebieski usuń
Słuchawki bezprzewodowe – najczęściej zadawane pytania
Słuchawki bezprzewodowe należy dobrać z uwzględnieniem sposobów, w jakich będą najczęściej używane. Ogólnie słuchawki dzielą się na modele nauszne, douszne i dokanałowe. Słuchawki bezprzewodowe nauszne dzielą się na otwarte, zamknięte i półotwarte. Modele o konstrukcji zamkniętej mocno przylegają do uszu, dzięki czemu dobrze tłumią hałasy z otoczenia, a odtwarzane dźwięki nie są słyszalne przez inne osoby. Słuchawki tego rodzaju zapewniają lepszą jakość dźwięku, w tym mocne basy. Modele otwarte gwarantują natomiast lepszą wentylację powietrza, dlatego są wygodniejsze do długiego użytkowania. Pozwalają wychwycić dźwięki z zewnątrz, co wpływa na wzrost bezpieczeństwa, np. podczas słuchania muzyki w pobliżu ruchliwej ulicy.
Bezprzewodowe słuchawki douszne są lekkie, nieduże i zapewniają swobodny przepływ powietrza. Ze względu na kompaktowe rozmiary nadają się dobrze sprawdzą się poza domem. Typowe modele douszne umieszcza się w małżowinie usznej, natomiast słuchawki dokanałowe bezprzewodowe należy włożyć bezpośrednio do kanału słuchowego.
Słuchawki bezprzewodowe do telewizora powinny zapewniać odpowiednio duży zasięg działania, aby można było ich używać z dala od odbiornika. Jeśli są to słuchawki Bluetooth, warto upewnić się czy obsługują tę samą technologię komunikacji co telewizor. Istotne jest także jak najmniejsze opóźnienie pomiędzy dźwiękiem a obrazem, najlepiej nieprzekraczające 50 ms.
Warto zwrócić uwagę na konstrukcję słuchawek, aby umożliwiały wygodne oglądanie seansów filmowych czy innych transmisji. Do tego sprawdzą się modele nauszne otwarte z miękkim i regulowanym pałąkiem, który można optymalnie dopasować do obwodu głowy. Nauszne bezprzewodowe słuchawki do telewizora odpowiednio wygłuszają dźwięki z otoczenia, dzięki czemu podczas oglądania nie przeszkadza dochodzący z zewnątrz hałas.
Słuchawki bezprzewodowe do komputera powinny zapobiegać rozproszeniom podczas pracy czy rozrywki. Najlepiej sprawdzą się pod tym względem słuchawki nauszne zamknięte, ale ze względu na większy komfort, do długotrwałego użytkowania lepsze będą modele nauszne otwarte lub douszne. Ważne jest, aby słuchawki Bluetooth obsługiwały ten sam standard komunikacji co komputer. Bezprzewodowe słuchawki gamingowe często mają charakterystyczny futurystyczny design czy podświetlenie ledowe. Do gier czy wideokonferencji najlepiej wybrać słuchawki Bluetooth z mikrofonem.
Do telefonu sprawdzą się słuchawki bezprzewodowe dokanałowe, które dobrze trzymają się uszu i nie wypadają, szczególnie podczas biegania czy innej aktywności sportowej. Dobre Słuchawki Bluetooth do rozmów mają wbudowany mikrofon z funkcją tłumienia hałasów, co umożliwia kontaktowanie się z bliskimi bez konieczności ręcznej obsługi smartfona. Bezprzewodowe słuchawki do telefonu powinny być również odporne na wstrząsy, deszcz i zachlapania, a także cechować się długim czasem pracy na jednym naładowaniu – najlepiej kilkanaście godzin. Warto zwrócić ponadto uwagę na możliwość wygodnej obsługi, np. za pomocą przycisków na słuchawkach czy poleceń głosowych.
Słuchawki bezprzewodowe Bluetooth cechują się wysoką jakością dźwięku, bez zakłóceń i szumów. W przypadku modeli wykorzystujących fale radiowe istnieje ryzyko zakłóceń powodowanych przez inne urządzenia, które działają na tej samej częstotliwości (2,4 GHz). Problem ten może rozwiązać wybór modelu z możliwością zmiany kanału na inny, mniej obciążony. Słabsza jakość sygnału czasami wynika również ze zbytniego oddalenia słuchawek od nadajnika.
Słuchawki radiowe cechują się mniejszymi opóźnieniami w porównaniu do modeli Bluetooth, dlatego mogą być lepszym wyborem do oglądania telewizji. Tym bardziej, że zapewniają większy zasięg działania – do 30 metrów, podczas gdy słuchawki Bluetooth do 10 metrów. Modele radiowe są również łatwiejsze w obsłudze, co może mieć znaczenie dla osób starszych.
Ładowanie słuchawek bezprzewodowych jest zależne od konkretnego modelu. Najczęściej odbywa się ono poprzez zasilanie za pomocą kabla USB z odpowiednią końcówką (microUSB, USB-C) lub ładowanie w specjalnej stacji dokującej. Część producentów sprzedaje swoje słuchawki ze specjalnymi dokami do ładowania. W przypadku małych słuchawek dousznych często ładowarka przyjmuje równocześnie rolę praktycznego etui. W wielu modelach do ładowania można wykorzystać posiadaną ładowarkę do telefonu.
Słuchawki bezprzewodowe odbierają sygnał nadawany przez urządzenie źródłowe, jak np. smartfon czy telefon. Następnie specjalny algorytm tłumaczy ten sygnał na fale dźwiękowe, które są odtwarzane przez przetworniki umieszczone w słuchawkach. Bezprzewodowe modele muszą zostać najpierw sparowane ze źródłem dźwięku obsługującym ten sam rodzaj łączności.
Słuchawki bezprzewodowe mające współpracować z telefonami z założenia powstają także z myślą o rozmowach telefonicznych. W efekcie większość modeli na rynku posiada wbudowane mikrofony, które dają możliwość prowadzenia rozmów. Inaczej ma się sprawa ze słuchawkami bezprzewodowymi przeznaczonymi głównie do słuchania muzyki w domu. W tym wypadku mikrofon nie jest potrzebny. W efekcie wybierając słuchawki należy zapoznać się z ich specyfikacją, aby dobrać model wyposażony we wszystkie wymagane funkcje.