Urządzenia VR są coraz bardziej popularne wśród miłośników gier i użytkowników telefonów. Okulary VR do telefonu pozwalają na symulowanie środowiska 3D oraz mogą być używane do oglądania filmów lub zdjęć w technologii 360 stopni. Jako urządzenia łatwo dostępne i stosunkowo niedrogie, okulary VR do smartfona miały za zadanie zainteresować użytkownikiem rynkiem VR i zachęcić ich do kupowania droższego i bardziej profesjonalnego sprzętu do konsoli czy komputera.
W odróżnieniu od profesjonalnych urządzeń używanych w salonach VR, okulary VR do telefonu są w większości pozbawione elementów elektrycznych lub są bardzo uproszczone. Najprostsze modele składają się jedynie z wyprofilowanej obudowy, dwóch soczewek i paska, pozwalającego na utrzymanie konstrukcji na oczach. Aby rozpocząć korzystanie z okularów VR do telefonu, należy uruchomić wybrany film lub aplikację i wsunąć smartfon w pozycji horyzontalnej w wyznaczone miejsce. Ponadto okulary VR pozwalają na sterowanie smartfonem za pomocą ruchów głowy, rzadziej przy użyciu pilotów trzymanych w dłoniach. Obraz wyświetlany jest podwójnie przez soczewki do prawego i lewego oka. W niektórych wersjach znajdują się też głośniki, pozwalające na odtwarzania dźwięku stereo.
Trójwymiarowy obraz i uproszczony sposób sterownia aplikacjami, pomagają wejść w świat wirtualnej rzeczywistości. Okulary VR do telefonu są bezsprzecznie bezpośrednio zależne od używanego smartfona. Im lepsza więc jakość obrazu wyświetlanego w telefonie i jego podzespołów, tym lepsze doznania zagwarantuje wirtualna rzeczywistość. Przed wyborem okularów VR do telefonu należy też sprawdzić wymiary luki na telefon i możliwości regulacji rozstawu soczewek, by zapewnić sobie pełny komfort i bezpieczeństwo podczas korzystania.
Największym utrudnieniem dla korzystania z okularów VR do telefonu są okulary korekcyjne. Niewiele marek uwzględniło w swoich produktach możliwość używania, zarówno okularów VR jak i korekcyjnych. Warto więc sprawdzić w opisie danego modelu, czy daje on możliwość używania okularów korekcyjnych w trakcie korzystania z okularów VR.
W naszym asortymencie znajdziesz szeroki wybór okularów VR do telefonu z różnymi funkcjami i dodatkami. Sprawdź, co dla ciebie przygotowaliśmy i wybierz urządzenie odpowiadające twoim potrzebom.
Okulary VR do telefonu – najczęściej zadawane pytania
Okulary VR do telefonów są projektowane w taki sposób, aby móc współpracować z większością smartfonów na rynku. W opisie poszczególnych gogli można znaleźć zakres przekątnych ekranów, z jakimi współpracują. W ten sposób można ocenić, czy dany telefon będzie pasował do okularów i czy jego ekran będzie kompatybilny z soczewkami.
Telefony powinny spełnić kilka warunków, aby móc współpracować z goglami VR. Przede wszystkim konieczna jest obecność żyroskopu na pokładzie telefonu. Ten komponent umożliwia poruszanie obrazu poprzez ruchy głową i bez niego nie będzie możliwa obsługa aplikacji i gier VR, czy oglądanie filmów i fotografii w 360 stopniach. W przypadku gogli posiadających magnetyczny przycisk istotnym elementem wyposażenia telefonu będzie wbudowany magnetometr. Jego brak znacząco utrudni korzystanie z okularów VR.
Ważny jest także ekran telefonu, który powinien oferować wysoką rozdzielczość na poziomie minimum Full HD. W ten sposób wzrok nie będzie się męczył, a obraz odda w pełni jakość materiałów przeznaczonych do VR. Przed zakupem gogli warto sprawdzić, czy telefon spełnia minimalne wymagania aplikacji VR, z których chce się korzystać.
Opłacalność zakupu okularów VR do telefonu jest w pełni zależna od potrzeb użytkownika. Gadżety tego typu pozwalają zakosztować gamingu w wirtualnej rzeczywistości, a także dają dostęp do specjalnie zrealizowanych materiałów filmowych. Niższa cena w porównaniu do zestawów VR przeznaczonych dla konsol i komputerów sprawia też, że jest to bardzo atrakcyjna opcja na sprawdzenie możliwości wirtualnej rzeczywistości.
Niezwykle ważne dla czerpania pełni radości z wirtualnej rzeczywistości będzie dobranie odpowiedniego dla swoich potrzeb modelu okularów VR i użycie wystarczająco wydajnego telefonu. W przeciwnym razie gogle mogą się okazać zbędnym gadżetem.
Oglądanie filmów VR na telefonie wymaga posiadania gogli i zainstalowanej aplikacji do wyświetlania materiałów w trybie VR. Jedną z popularniejszych platform jest YouTube posiadający w swojej bibliotece zarówno filmy w 360 stopniach, jak i pozwalający na uruchamianie wszystkich treści w trybie VR. Wystarczy po uruchomieniu filmu użyć przycisku opcji w odtwarzaczu i włączyć tryb oglądania VR.
W sklepie Play na Androidzie i Apple Store na iOS można znaleźć inne aplikacje oferujące biblioteki filmów VR lub umożliwiające odpalanie zapisanych plików wideo w podwójnym obrazie przystosowanym do okularów VR. W goglach można uruchomić także standardowy film, ale efekt nie będzie taki, jak w przypadku pracy urządzenia w trybie sklonowanego obrazu.
Po uruchomieniu filmu należy włożyć telefon do gogli VR i założyć je na głowę. Warto również wcześniej sparować z telefonem słuchawki i użyć ich do oglądania. W przeciwnym razie dźwięk płynący z telefonu zamkniętego w komorze gogli będzie zniekształcony, a w niektórych przypadkach wręcz drażniący.
Większość okularów VR do telefonów nie wymaga nawiązywania z nimi połączenia. Najszerszą grupę urządzeń tego typu stanowią gogle posiadające miejsce na zamontowanie telefonu, dwie soczewki i paski na głowę. Takie gadżety są pozbawione elektroniki, a za odtwarzanie treści odpowiada w pełni smartfon. Po zamontowaniu telefonu w okularach wystarczy włączyć wybraną aplikację VR i cieszyć się grą lub filmem. Aplikacje samodzielnie wykorzystują żyroskop telefonu i mogą działać także bez okularów VR. Wystarczy wtedy poruszać telefon dłońmi.
Na rynku znajdziemy jednak bardziej zaawansowane modele. Zazwyczaj takie urządzenia posiadają wbudowany zestaw słuchawkowy lub kontroler, które paruje się z telefonem poprzez moduł Bluetooth. Ewentualnie gogle mogą korzystać z dedykowanej aplikacji, którą należy pobrać, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami z uruchomionego programu. Dotyczy to głównie urządzeń powstałych z myślą o współpracy z komputerami, jak gogle Meta Quest.