Marka: inna marka usuń
Wanna to bardzo ważny element wyposażenia i wystroju łazienki. Jest synonimem luksusu i komfortu pozwalając stworzyć w domowym zaciszu strefę prywatnego SPA. Kąpiel w wannie może być bowiem niezwykle relaksująca i sprzyjająca regeneracji. Możliwość położenia się po intensywnym i pracowitym dniu w wygodnej wannie wypełnionej ciepłą wodą z dodatkiem płynu, soli do kąpieli lub olejków eterycznych sprawia, że z ciało rozluźnia się i odpręża.
Na rynku dostępnych jest wiele modeli wanien, które różnią się od siebie kształtem, wielkością, głębokością i materiałem, z której są wykonane. Wybierając wannę do domu należy więc wziąć pod uwagę wiele czynników takich, jak indywidualne potrzeby użytkowników, wymiary pomieszczenia, aranżację strefy kąpielowej oraz oczywiście budżet.
Producenci oferują wanny wolnostojące lub do zabudowy. Mogą mieć kształt owalny, prostokątny, kwadratowy lub niesymetryczny. Dostępne są mniejsze, jak i większe modele, co pozwala dopasować wannę do wymiarów pomieszczenia.
Standardowo wanny wykonuje się z akrylu, który jest materiałem lekkim, trwałym, ciepłym w dotyku, łatwym do czyszczenia i odpornym na działanie środków chemicznych. Spotyka się też wanny z konglomeratu lub kamienia, które doskonale prezentują się w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach, ale za to są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Modele metalowe i żeliwne pasują z kolei do wnętrz urządzonych w stylu retro lub glamour. Są ciężkie, ale bardzo wytrzymałe i stanowią ciekawy element aranżacji.
Niektóre wanny wyposażone są w dodatkowe funkcje umożliwiając wykonanie rozmaitych zabiegów pielęgnacyjnych i relaksacyjnych. Wanny z hydromasażem, podświetleniem, jonizatorem wody, czy wbudowanym systemem do aromaterapii pozwalają stworzyć w domu prawdziwą strefę spa.
Zapoznaj się z naszym asortymentem wanien i wybierz model dostosowany do swoich potrzeb oraz możliwości aranżacyjnych twojej łazienki.
Wybierając wannę do łazienki, należy uwzględnić kilka istotnych czynników tak, aby zakup okazał się trafiony, spełniał potrzeby użytkowników, a korzystanie z armatury było dla nich wygodne i komfortowe. Przede wszystkim trzeba ocenić wielkość pomieszczenia, w którym wanna ma być zamontowana. Wanny wolnostojące sprawdzą się w łazienkach o większej powierzchni, natomiast te do zabudowy to zdecydowanie lepszy wybór do mniejszych pomieszczeń.
Kształt wanny powinien uwzględniać miejsce montażu. Wanny narożne są doskonałym rozwiązaniem na małych metrażach, gdyż umożliwiają optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Wanna powinna być także wygodna i funkcjonalna, a jej wielkość nie powinna powodować ograniczenia powierzchni potrzebnej na inne czynności wykonywane w łazience.
Ważny jest również rodzaj materiału, z którego wyprodukowana jest wanna. Najpopularniejsze to wanny akrylowe, cenione ze względu na swą trwałość, estetyczny wygląd oraz łatwość utrzymania w czystości. Amatorzy oryginalnych rozwiązań i niebanalnych aranżacji mają do wyboru także wanny stalowe, żeliwne lub z konglomeratu, które potrafią stworzyć wyjątkowy klimat pokoju kąpielowego.
Montaż wanny na właściwej wysokości od podłogi to bardzo ważny element konstrukcyjny, który ma ogromny wpływ na komfort i wygodę użytkowania z armatury. Standardowo przyjmuje się, że wanna powinna znajdować się na wysokości ok. 60 cm od podłogi. Należy jednak wziąć pod uwagę takie czynniki, jak to, kto będzie na co dzień korzystał z wanny. Jeżeli w domu mieszkają małe dzieci, osoby starsze lub z niepełnosprawnościami, wtedy warto rozważyć montaż wanny na niższej wysokości. ok. 50 cm. Z kolei jeśli wszyscy domownicy są wysocy, to wannę można osadzić na wysokości nawet ok. 70 lub 80 cm.
Aby zachować wannę w doskonałym stanie przez wiele lat, należy ją regularnie czyścić i pielęgnować. W przypadku wanny akrylowej utrzymanie jej w dobrej kondycji nie jest trudnym zadaniem. Do czyszczenia wystarczy używać delikatnych detergentów nie zawierających amoniaku, alkoholu czy acetonu oraz miękkich szmatek lub gąbek pozbawionych warstwy ściernej. Świetnie sprawdzi się mycie wanny wodą z mydłem lub płynem do mycia naczyń, a także używanie naturalnych, ekologicznych środków czystości.
Żółte osady z kamienia można z kolei usuwać za pomocą mieszanki wody i sody oczyszczonej, octem lub sokiem z cytryny. Jeśli na powierzchni wanny zauważalne są uszkodzenia w postaci rys, można użyć specjalnego preparatu polerskiego przeznaczonego do akrylu, który zniweluje niedoskonałości.
Regularne czyszczenie wanny mniej więcej 1 raz na tydzień gwarantuje, że armatura zachowa swoją świetność przez długi czas.
Na wannie, która nie jest regularnie czyszczona z czasem może pojawić się niepożądany i trudny do usunięcia żółty osad w postaci kamienia. Aby przywrócić armaturze dawny blask i sprawić, by kąpiel znów stała się higieniczna i komfortowa, warto zastosować się do kilku sprawdzonych metod usuwania żółtego osadu.
Można użyć środków chemicznych takich, jak popularne mleczka do czyszczenia, płyny lub spraye. Istnieje jednak cała masa bardziej naturalnych, ekologicznych i skutecznych sposobów na wyczyszczenie wanny, które z pewnością nie uszkodzą jej delikatnej powierzchni. Jeden z nich polega na wykorzystaniu soku z cytryny. Wystarczy wycisnąć sok z kilku owoców, przelać go do butelki ze spryskiwaczem, spryskać nim wannę w miejscach wystąpienia osadu i pozostawić na około 2 godziny. Po tym czasie należy spłukać powierzchnię wodą i przetrzeć czystą szmatką.
Osad z wanny można usunąć także za pomocą sody oczyszczonej. W tym celu powinno się zmieszać sodę z wodą w proporcji 3:1 i wymieszać na pastę, którą nakłada się na gąbkę i czyści wannę w miejscach zabrudzeń.
Ostatnia metoda zakłada użycie octu. Do wanny z zatkanym odpływem trzeba wlać ocet, a następnie rozprowadzić po całej powierzchni armatury i pozostawić na około 1 godzinę. Po upływie tego czasu spłukuje się wannę czystą wodą, a kamień zostaje usunięty. Podobny efekt można uzyskać z Coca Colą.