Producent: inny producent usuń
Marka: inna marka usuń
najczęściej zadawane pytania
Nagrzewnicą nazywa się urządzenie do ogrzewania powietrza w pomieszczeniach, głównie tych o dużej kubaturze takich, jak zakłady produkcyjne, magazyny, warsztaty, wielopoziomowe garaże, czy obiekty sportowe. Nagrzewnice są także wykorzystywane do osuszania świeżo wybudowanych budynków, co znacząco skraca czas oczekiwania na możliwość rozpoczęcia kolejnych etapów budowy. Nagrzewnica powietrza działa podobnie jak termowentylator, ale jest dużo bardziej wydajna. Doskonale radzi sobie z ogrzewaniem dużych powierzchni, cechuje się wytrzymałością i jest przystosowana do ciągłej pracy.
Dostępnych jest kilka rodzajów nagrzewnic, które różnią się między sobą źródłem energii. Jednym z najpopularniejszych typów urządzeń są nagrzewnice elektryczne. Cechują się one prostą budową, łatwą obsługą i stosunkowo niską ceną, ale też wysokimi kosztami eksploatacji. Zbudowane są z grzałek i wentylatora, który wydmuchuje nagrzane powietrze do pomieszczenia. By korzystać z funkcjonalności nagrzewnicy elektrycznej, wystarczy podłączyć ją do gniazdka elektrycznego. Sprzęty te uznawane są za najbezpieczniejszy typ nagrzewnic, ponieważ do ich uruchomienia nie jest potrzebne paliwo, ani płomień, co wiąże się również z brakiem ryzyka zatrucia dwutlenkiem węgla. Nagrzewnica elektryczna może być więc używana nawet w słabo wentylowanych pomieszczeniach.
Nagrzewnica gazowa, jak sama nazwa wskazuje, zasilana jest gazem. To bardzo ekonomiczne w eksploatacji urządzenie, które cechuje się także niewygórowaną ceną. Może być jednak stosowane wyłącznie w dobrze wentylowanych pomieszczeniach ze względu na obecność pary wodnej i ryzyko zatrucia dwutlenkiem węgla, który powstaje w efekcie spalania gazu. Nagrzewnica gazowa z termostatem umożliwia regulację temperatury, zapewniając wydajną i bezpieczną pracę urządzenia.
Nagrzewnica olejowa może być zasilana olejem opałowym lub napędowym. Dostępna jest w dwóch wariantach: z odprowadzaniem spalin i bez odprowadzania spalin. Pierwszy z wymienionych modeli jest droższy, ale gwarantuje lepsze bezpieczeństwo, dlatego polecany jest do użytku w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie.
Nagrzewnica wodna zasilana jest przez wodę z centralnego ogrzewania. Zbudowana jest z wentylatora i wymiennika ciepła, w którym powietrze jest ogrzewane i oddawane do pomieszczenia. Nagrzewnice wodne są bezpieczne i bardzo wydajne, nawet na dużych powierzchniach.
Wybierając nagrzewnicę na własne potrzeby, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę powierzchnię pomieszczenia. W przypadku przestrzeni o niewielkim metrażu sprawdzi się nagrzewnica elektryczna. Do większych zakładów i hal produkcyjnych lepiej wybrać nagrzewnicę gazową lub olejową, które są bardziej ekonomiczne w eksploatacji. Decydując się na zakup nagrzewnicy, konieczna jest także ocena systemu wentylacji. Jeśli w pomieszczeniu przebywają ludzie, a system wentylacji nie spełnia odpowiednio swojej funkcji, wtedy powinno się rozpatrzyć zakup nagrzewnicy elektrycznej, wodnej lub olejowej z odprowadzaniem spalin. Gdy w pomieszczeniu istnieje ryzyko wybuchu pożaru, wtedy też lepiej nie decydować się na zakup nagrzewnicy z otwartym płomieniem.
Aby korzystać z nagrzewnicy gazowej, nie ma konieczności podłączenia urządzenia do źródła zasilania. Urządzenia te są bardzo proste w obsłudze, wydajne, tanie w eksploatacji i doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach o dużej kubaturze. Nie wolno ich jednak stosować w pomieszczeniach o słabej wentylacji, gdyż może to grozić zatruciem dwutlenkiem węgla. Nagrzewnice elektryczne muszą być podłączone do prądu, co przekłada się na wyższe koszty eksploatacji. Tego typu sprzęty zdecydowanie lepiej radzą sobie w mniejszych pomieszczeniach. Ich wydajność jest dużo niższa, niż w przypadku nagrzewnic gazowych. Ich największą zaletą jest bezpieczeństwo użytkowania, gdyż nie generują szkodliwych spalin, a do pracy urządzenia nie jest potrzebny otwarty płomień.
W naszej ofercie dostępne są nagrzewnice do ogrzewania pomieszczeń o różnej powierzchni. Można znaleźć nagrzewnice gazowe, elektryczne, olejowe i wodne o rozmaitej mocy i wydajności oraz w różnych przedziałach cenowych.