Marka: kotarbau usuń

Szpadle, łopaty i szufle

Zaczynając pracę w ogrodzie, warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia dopasowane do rodzaju wykonywanej czynności. Łopaty, szpadle i szufle – wszystkie mają stosunkowo podobny kształt, składają się z wyprofilowanej odpowiednio części roboczej oraz pozornie identycznej rączki. Jednak zbliżony wygląd nie świadczy o podobnej funkcjonalności. Użycie narzędzi zamiennie sprawdziłoby się w awaryjnej sytuacji, jednak aby praca nie była trudna, warto dopasować je do swoich potrzeb

Szpadle

Używane są podczas kopania, spulchniania i przenoszenia ziemi. Stanowią niezbędny element w trakcie wykonywania wielu prac ogrodowych. Szpadle proste przeznaczone do pracy z twardymi ciężkimi glebami zwykle mają większą krzywiznę, a te dedykowane do ziem lekkich bardziej wyprostowaną. Z kolei zaostrzone krawędzie narzędzia umożliwią przecinanie korzeni znajdujących się na przekopywanej powierzchni.

Szpadle ostre ułatwią wszelkie prace związane z kopaniem, usuwaniem kępy traw czy kamieni. Tylna część ich główki często wyposażona jest w zagięty rant, który usztywnia główkę i zapobiega jej odkształceniu podczas pracy, a także pozwala użytkownikowi na pomaganie sobie w kopaniu przez dociśnięcie szpadla nogą.

Szpadle drenarskie wykorzystywane do wykonywania otworów lub rowków w glebie, są zazwyczaj stosunkowo lekkie. Przydają się szczególnie podczas sadzenia drzew i krzewów, kopania rowów odpływowych, osadzania rur drenażowych oraz słupków ogrodzenia.

Łopaty

Łopata to narzędzie używane do przesypywania materiałów. Składa się z rączki i dość szerokiej główki. Jest ona zwykle płaska i ma równy rant. Boki główki są zwykle podniesione w górę, w wielu przypadkach także dodatkowo wyprofilowane, aby sypkie materiały nie wysypywały się podczas transportu.

Zimą warto zaopatrzyć się w łopaty do odśnieżania. W zależności od tego, jak duża jest powierzchnia, z której użytkownik pragnie usunąć zalegający opad, może skorzystać z różnej wielkości narzędzi. Do odśnieżenia dużego terenu przy użyciu minimalnej siły można użyć łopaty do odśnieżania z kółkami. Dodatkowa funkcjonalność sprzętu sprawi, że użytkownik nie będzie zmuszony przenosić ciężkiego śniegu, a jedynie go przesunąć. Łopaty podwójne z kolei sprawdzą się w przypadku szerokiego, płaskiego terenu.

Łopaty piaskowe wykorzystywane są do przerzucania piasku, żwiru oraz innych, luźno występujących materiałów sypkich. Mogą być pomocne przy srogich zimach, kiedy chodniki przysypywane są piachem, lub solą, aby zmniejszyć ślizganie się na powierzchni.

Dokonując wyboru narzędzia, warto zastanowić się nad materiałem, z którego wytworzona jest główka. Łopaty aluminiowe, będą stosunkowo cięższe niż łopaty plastikowe, jednak ich wytrzymałość będzie zdecydowanie większa.

Szufle

Podobnie jak łopaty, szufle używane są do przenoszenia sypkich materiałów. Narzędzia różnią się jednak wielkością główki, gdyż w przypadku szufli jest ona nieco większa. Wykorzystywane są najczęściej do obsługi węgla. Szufle do węgla charakteryzują się wygiętymi bocznymi krawędziami, które sprawiają, że materiał nie rozsypuje się w trakcie pracy.

Podczas silnych opadów przydatne okażą się szufle do śniegu. Te, produkowane specjalnie w tym celu, posiadają dodatkowe wzmocnienia, aby poradzić sobie nawet z ciężkim, lepkim śniegiem.

Zimą posiadacze samochodów często borykają się z zaśnieżonym dachem pojazdu. Do usunięcia opadu można wykorzystać w tym wypadku szufle samochodowe do śniegu. Jeśli auto jest wysokie, pomocne mogą okazać się szufle teleskopowe. Dzięki regulowanej rączce można dopasować je do swoich potrzeb.

Sprawdź naszą ofertę szpadli, łopat oraz szufli i wybierz model dla siebie.

więcej