Marka: kaszmirowysen usuń
Wymiary materaca: 70x140 cm usuń
Funkcje materaca: lato/zima usuń
Dorosły człowiek przesypia mniej więcej 1/3 swojego życia, dlatego powinien zadbać o komfort wypoczynku i skuteczną regenerację swojego organizmu podczas snu. Sprzyja temu odpowiednio wybrany materac. W naszym asortymencie znajdują się materace wielu producentów, m.in. Sweetsen, KaszmirowySen, Goodnight, Moom Nature, Atos, Janpol czy Hilding. Do wyboru są modele w różnych rozmiarach, m.in. 90x200, 160x200, 140x200, 120x200 czy 80x200. Warto także dopasować do swoich potrzeb grubość materaca – może ona wynosić od kilku do nawet przeszło 30 cm. Oferta obejmuje zarówno materace do łóżek pojedynczych, jak i podwójnych, w tym małżeńskich.
Do wyboru są materace do łóżka dziecięcego oraz sypialni. Produkty te zwiększają komfort snu, zwłaszcza dzięki odpowiedniej twardości, sprężystości, wentylacji oraz właściwościom termoregulacyjnym.
Niektóre materace do spania mają zdolność dopasowywania się do naturalnego kształtu kręgosłupa użytkownika – zwykle pod wpływem nacisku i temperatury ciała. Dzięki temu zapewniają prawidłowe podparcie. Można zdecydować się także na model, który wchłania pot oraz zapobiega rozwojowi pleśni, alergenów, grzybów, roztoczy czy bakterii.
Nasz asortyment zawiera również materace z funkcją masowania. Modele takie nie tylko zapewniają przyjemny relaks, lecz także pomagają zapobiegać powstawaniu odleżyn. Odpowiednio dobrany materac do spania zapewnia ciepło chłodną porą i niweluje ryzyko przegrzania upalnym latem. Materace mogą być ponadto pomocne w profilaktyce schorzeń kręgosłupa, a nawet ich leczeniu.
Wysokiej jakości materac to produkt, który posłuży przez wiele lat. Ważna jest jego elastyczność, aby nie odkształcał się i nie pękał. Producenci podają również maksymalne obciążenie materaca – w przypadku niektórych modeli może ono wynosić nawet przeszło 200 kg. Aby uchronić produkt przed uszkodzeniami, warto używać pokrowca – często znajduje się on w zestawie. Poszycie z zamkiem błyskawicznym można łatwo zdjąć, a następnie wyprać.
Wypełnienie materaca do łóżka decyduje o jego właściwościach. Obecnie zdecydowanie najwięcej takich produktów ma wypełnienie z pianki – FDM, poliuretanowej, termoelastycznej, wysokoelastycznej czy lateksowej. W opozycji stoją materace sprężynowe, ze sprężynami kieszeniowymi lub bonellowymi. Sprężyny kieszeniowe umieszczone są w specjalnych woreczkach i dobrze dostosowują się do kształtu ciała. Im jest ich więcej, tym większy komfort snu można uzyskać. Materace lateksowe mają wysoką twardość i elastyczność punktową, przez co łatwo dopasowują się do kształtów ciała. Najczęściej posiadają dodatkowo właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne, a przy tym pozwalają skórze oddychać.
Materace piankowe mogą być wykonane z pianki, różniącej się między innymi elastycznością i zdolnością powrotu do pierwotnego kształtu po skorzystaniu z nich.
Dla wyższej wygody użytkowania materaca sypialnianego można dobrać do niego materac nawierzchniowy, np. wykonany z pianki lateksowej. Ma on niewielką grubość i zwiększa higienę korzystania z produktu, bo można go bez problemu prać w pralce.
Sen działa dobroczynnie na organizm każdego człowieka, dlatego ważne jest, by spać w optymalnych warunkach. Znalezienie odpowiedniego materaca to podstawa. Powinien on dopasowywać się do kształtu ciała i gwarantować właściwe ułożenie kręgosłupa. Ważne jest, aby kupić materac do spania o prawidłowej twardości.
Niezależnie od tego, czy zakupimy materac sprężynowy czy piankowy, powinien on niezmiennie zapewniać odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, stąd też konieczność jego doboru względem wzrostu i wagi ciała użytkownika. Można wybrać też materac kokosowy, który od innych modeli różni się obecnością maty kokosowej w środku. Dzięki temu materace kokosowe są sztywniejsze i twardsze niż pozostałe modele. Zbyt twardy produkt będzie jednak powodował dolegliwości bólowe, ale i zbyt miękki również się nie sprawdzi. Właściwie dobrany materac nie powinien być więc ani za twardy, ani za miękki. Dobrze by było również, gdyby dostosowywał się do naturalnych krzywizn kręgosłupa.
Najczęściej materace do spania są klasyfikowane w trzech różnych grupach ze względu na twardość: miękkie, średniotwarde i twarde. Zbyt miękki nie będzie dobry, bo mięśnie pleców, zamiast wypoczywać, będą cały czas spięte w poszukiwaniu najlepszego ułożenia. Zbyt twardy powoduje ograniczenie przepływu krwi w miejscach nacisku, co utrudnia wysypianie się. Radzimy, aby dobrać twardość materaca do indywidualnych wymagań, dlatego ważna jest masa osób, które mają na nim spać. Dla użytkowników o wadze do 80 kg zazwyczaj polecane są materace średniotwarde (H2), a dla nieco cięższych – twarde (H3).
Możesz zdecydować się na materac lateksowy, piankowy czy sprężynowy – bonellowy lub tradycyjny. Każdy ma nieco inne właściwości, dlatego zapoznaj się z ich specyfiką, zanim kupisz dany produkt. Konieczne będzie też dopasowanie materaca do wymiaru łóżka.
Innym parametrem, na który zwracają uwagę kupujący materace do spania jest wielkość takiego produktu. Na łóżko małżeńskie pasują materace 140x200 cm, 160x200 cm czy 180x200 cm. Są również i większe modele, ale istnieje także możliwość połączenia ze sobą na jednym stelażu łóżka małżeńskiego dwóch takich rozwiązań, np. 90x200 cm, dzięki czemu każda osoba ma do dyspozycji własne. Pozwala to na dopasowanie ich do potrzeb wynikających z wagi użytkownika i jego preferencji związanych np. ze stopniem twardości materaca.
Porównaj materace do spania dostępne w naszym asortymencie. Wybierz spośród nich model, który będzie pasował do twojego łóżka i zapewni ci wysoki komfort podczas snu.
Materace - najczęściej zadawane pytania
W naszej ofercie można znaleźć różnego rodzaju materace do łóżek o twardości z zakresu H1-H5 i H25 oraz o różnorodnych wymiarach. Dostępne są m.in. modele antyalergiczne, ortopedyczne, z możliwością złożenia, z funkcją spania, czy takie odpowiednie zarówno latem, jak i zimą.
Można wybierać spośród wariantów nadających się do łóżek pojedynczych lub podwójnych, w tym małżeńskich. Do tych największych polecamy materace 140x200, 160x200 lub 180x200 i większe. Ale oprócz tego oferujemy też materace dziecięce, które bez problemu można dopasować zarówno do wzrostu pociechy, jak i rozmiaru jej łóżka. Dostępne są także materace 120x180, 120x195, czy 120x200. Poza tym można znaleźć też krótsze warianty, jak 65x180, 80x140, czy 90x160.
W naszym asortymencie znajdują się materace kieszeniowe, sprężynowe, czy piankowe. Można wybierać spośród modeli wykonanych z pianki termoplastycznej, poliuretanowej lub wysokoelastycznej. Dzięki temu można bez problemu wybrać wariant dla siebie lub swoich najbliższych. Oprócz tego dostępne są też ekologiczne i naturalne materace kokosowe, lateksowe, z gryką, czy te ze sprężynami bonell.
Jednymi cieszących się największą popularnością materacy, są klasyczne materace sprężynowe. To właśnie one przez lata były najczęściej wybierane przez użytkowników. Nic dziwnego bowiem ich zaletą jest odporność na odkształcenia, przy jednoczesnej wysokiej elastyczności powierzchniowej oraz progresywności, które to odpowiadają za wzrost oporu sprężyn rosnący wraz z siłą nacisku.
W naszej ofercie dostępne są m.in. materace ze sprężynami bonell. To najbardziej tradycyjny rodzaj modeli tego typu. Ich atutem jest wytrzymałość, która rośnie wraz ze wzrostem wagi, jakim są obciążane. Materace bonellowe charakteryzują się sprężynami w kształcie klepsydry, połączonymi drutem i tworzącymi solidną siatkę. Dzięki temu obciążenie jest rozłożone na sprężynach równomiernie, co zaś sprawia, że powierzchnia się nie odkształca i nie zapada. Taki rodzaj materacy jest najlepszy w przypadku łóżek pojedynczych, czy dziecięcych. Również z racji braku zmiany kształtu i gwarancji prawidłowego podporu ciała, warianty te są bezpieczne dla kręgosłupa, szczególnie tego ciągle rozwijającego się.
Innym często wybieranym rodzajem są materace kieszeniowe. Te warianty również zawierają sprężyny, jednakże ukryte w specjalnych, osobnych kieszonkach (stąd ich nazwa). Dzięki wysokiej elastyczności punktowej, która to sprawia, że sprężyny podpierają wyłącznie miejsca nacisku, modele te dopasowują się do kształtu ciała osoby, która obecnie na nich leży. Z tego względu materace kieszonkowe polecane są szczególnie dla osób borykających się z problemami ortopedycznymi.
Materace piankowe to nowoczesny rodzaj materacy, który stanowi konkurencję dla sprężynowych wariantów. W zależności od typu wypełnienia wyróżniają się innymi cechami.
Materace z pianki poliuretanowej charakteryzują się dużą elastycznością i wytrzymałością, przy jednoczesnej odpowiedniej twardości. Dzięki temu z łatwością dopasowują się do kształtu ciała użytkownika. Ponadto dzięki temu, że materiał, z jakiego są wykonywane, zapewnia odpowiedni przepływ powietrza wewnątrz materaca, to modele wykonane z niego są odpowiednie dla alergików. Nie sprzyjają bowiem rozwojowi bakterii, roztoczy i zarazków
Innym rodzajem materacy piankowych są materace piankowe termoelastyczne (visco lub memory). Ich niezwykłą cechą i jednocześnie zaletą jest dopasowywanie się do kształtu ciała użytkownika pod wpływem ciepła. Ten nietuzinkowy atut sprawia, że materace te maksymalnie zwiększają komfort snu i wypoczynku, a także zmniejszają ucisk naczyń krwionośnych. Dzięki zapewnieniu podparcia i szybkiego dopasowania się do ciała w trakcie leżenia pianka memory zapobiega powstawaniu odleżyn, wspomaga prawidłowe krążenie krwi oraz wspomaga kręgosłup.
Materace piankowe wysokoelastyczne przypominają nieco modele sprężynowe, jednakże są od nich bardziej sprężyste i wytrzymałe. Zapewniają też lepszą elastyczność punktową. Ponadto wspierają one regenerację kręgosłupa i nie powodują napięć mięśniowych. Są więc polecane szczególnie dla dzieci i nastolatków, ponieważ dzięki zapewnianiu odpowiedniego podparcia, wspomagają rozwój układu kostno-szkieletowego i nie pogłębiają wad kręgosłupa.
Jaki materac do spania więc wybrać, piankowy czy sprężynowy? Materace najlepiej dopasować indywidualnie do użytkownika. Warianty sprężynowe są bardziej budżetowe i sprawdzą się w przypadku osób preferujących modele nieodkształcające i niezapadające się. Materace sprężynowe bonellowe sprawdzą się szczególnie w przypadku pojedynczych łóżek, ponieważ podczas korzystania z nich większej liczby osób może dojść do niedużych drgań. Te zaś nie powstają w przypadku materacy kieszonkowych, które z powodzeniem można umieścić na łóżku podwójnym. Sprawdzą się one także jako materace ortopedyczne.
Osobom, którym szczególnie zależy na wysokim komforcie snu i wygodzie podczas odpoczynku, polecamy materace piankowe. Dzięki ich możliwości dopasowywania się do kształtu ciała oraz wspieraniu kręgosłupa sprawdzą się także w przypadku użytkowników, których układ kostny i układ krwionośny wymagają specjalnej troski.
Wybierając materace dziecięce należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, takich jak rozmiar, rodzaj wypełnienia, czy grubość.
Długość i szerokość materacy dla dzieci zależne są nie tylko od wieku i wysokości pociech, ale również od budżetu, jaki można przeznaczyć na zakup oraz od rozmiaru posiadanego już łóżka. Jeśli jest niewielkie, to należy postawić na model, który będzie można bez problemu umieścić na stelażu. Jeśli jednak nie jest się ograniczonym tymi czynnikami, to nawet w przypadku minimum siedmioletniego dziecka warto wybrać materac pełnowymiarowy, czyli np. 90x180, czy 120x200. Taki model pozwoli leżeć wygodnie maluchowi i opiekunowi jednocześnie, np. podczas czytania książek. Kolejnym argumentem, dla którego warto wybierać materace dla dzieci w standardowych wymiarach jest fakt, iż przeciętnie materace nadają się do użytku około 8-12 lat. To sprawia, że pełnowymiarowego materaca nie trzeba będzie tak szybko wymieniać i będzie on „rósł” razem z użytkownikiem.
Innym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest rodzaj wypełnienia. W przypadku dzieci i nastolatków szczególnie polecane są materace z pianki wysokoelastycznej. Są hipoalergiczne i zapewniają dobrą cyrkulację powietrza, która zapobiega rozbojowi drobnoustrojów. Jest to istotne szczególnie w przypadku dzieci z alergiami. Co więcej, modele te wspierają rozwój kostno-szkieletowy i nie pogłębiają wad kręgosłupa, dzięki właściwemu podparciu zapewnionemu przez swoją elastyczność punktową. Ponadto dopasowują się do kształtu ciała dziecka, zapewniając komfort na wysokim poziomie.
W przypadku dzieci zarówno tych kilkuletnich, jak i nastolatków, sprawdzą się też materace lateksowe. Modele te również są hipoalergiczne, a do tego odporne na roztocza, czy kurz. Podobnie jak inne piankowe warianty dopasowują się do kształtu ciała i wykazują bardzo wysoką odporność na odkształcenia. Dzięki stabilnemu podparciu wspierają rozwój kręgosłupa, a nawet wykazują właściwości rehabilitacyjne. Kolejną ich zaletą są specjalne, dodatkowe kanaliki wentylacyjne, dzięki którym materace lateksowe nie gromadzą wilgoci.
Innymi modelami, które sprawdzą się w łóżkach dziecięcych są też materace kieszeniowe oraz z pianką termoelastyczną, inaczej nazywaną memory, która dopasowuje się do kształtu ciała pod wpływem jego ciepła.
Materace dla dzieci nie muszą mieć grubości podobnej do modeli dla dorosłych, ale powinny być dopasowane do wagi pociechy. Dla dzieci do mniej więcej 12. roku życia można wybrać wariant około 10 centymetrowy. Jednak wraz ze wzrostem wysokości, a szczególnie wagi, warto postawić na twardsze i grubsze materace, np. 20 cm lub więcej.
Materace do spania mogą być wypełnione pianką, lateksem lub metalowymi sprężynami – w każdym przypadku mają inne właściwości. Materac sprężynowy cechuje się dużą sprężystością i odpornością na zapadanie się. Jest także trwały i wykazuje dobre właściwości wentylacyjne. Zastosowane w nim sprężyny mogą być zamknięte w kieszeniach i połączone woreczkiem tkaninowym. Zapewniają wtedy dobrą elastyczność punktową, dzięki czemu umożliwiają właściwe podparcie dla kręgosłupa, barków, bioder i innych części ciała.
Materace do łóżek starszego typu mają metalowe sprężyny, które układają się w kształt klepsydry i są ze sobą połączone drutem. Cechują się elastycznością powierzchniową, co oznacza, że stopień podparcia jest w każdym miejscu materaca taki sam. Tego typu modele wykazują dużą trwałość i nie zapadają się nawet pod dużym ciężarem. Są to przede wszystkim materace do łóżek jednoosobowych. Nie powinny na nich spać jednocześnie dwie osoby, ponieważ zmiana pozycji ciała przez jedną z nich jest odczuwalna przez drugą.
W sprzedaży są również materace wypełnione pianką z tworzyw syntetycznych. Takie modele cechują się elastycznością punktową, dlatego dobrze dopasowują się do budowy ciała każdego użytkownika i zapewniają właściwe warunki do odprężenia mięśni. Niektóre materace do spania tego rodzaju reagują nie tylko na nacisk ciała, lecz także na temperaturę – w zależności od niej stają się twardsze lub miększe.
Materac do łóżka może mieć także wypełnienie w postaci lateksu. Tego typu modele również zapewniają elastyczność punktową. Ich zaletą są dobre właściwości wentylacyjne, antybakteryjne i antyalergiczne. Dla osób ze schorzeniami kręgosłupa dobrze sprawdzają specjalne materace ortopedyczne, które mają status wyrobu medycznego.
Materac do spania warto dobrać w taki sposób, aby pozwalał przyjmować naturalną, anatomiczną pozycję ciała. Ważnym kryterium wyboru jest trwałość materaca – nie powinien on być ani za twardy, ani zbyt miękki. Zbyt duża twardość materaca utrudnia prawidłowe krążenie krwi i może narażać na drętwienie kończyn. Przesadnie miękki materac będzie miał natomiast skłonność do zapadania się, co powoduje nienaturalne wyginanie kręgosłupa i naraża na dolegliwości bólowe. Producenci najczęściej stosują oznaczenia twardości od H1 do H4. Im dana osoba więcej waży, tym twardszego materaca powinna używać.
Warto wybierać materace do łóżka także na podstawie przyjmowanej pozycji podczas snu. Dla osób, które śpią na boku, odpowiednie są niezbyt twarde modele o dużej elastyczności. Jeśli ktoś woli natomiast spać na plecach lub brzuchu, powinien wybierać twardsze materace do spania. Istotne jest, aby podczas snu śpiąca osoba mogła mieć rozluźnione mięśnie i nie odczuwała żadnego dyskomfortu.
Dobry materac zapewnia też odpowiednią wentylację, np. dzięki zastosowaniu przez producenta specjalnych kanałów wentylacyjnych. Dzięki temu nie powinien szybko się nagrzewać ani gromadzić wilgoci. Warto także zwrócić uwagę na dołączony do materaca pokrowiec. Najlepiej, aby przepuszczał powietrze oraz żeby można było łatwo go zdjąć i wyprać.
Materace do spania nie nadają się do prania w pralce – jeśli zbyt mocno nasiąkną wodą, ciężko będzie je później wysuszyć. Dlatego nie należy ich prać przy zastosowaniu dużej ilości wody. Dobrze sprawdzają się urządzenia parowe – myjka lub odkurzacz. Pod wpływem gorącej pary usuwają one skutecznie nie tylko zanieczyszczenia, lecz także pozwalają pozbyć się drobnoustrojów.
Materac można też wyczyścić punktowo – w miejscu, w którym powstały zabrudzenia. W tym celu wystarczy wymieszać wodę z sodą oczyszczoną, cytryną czy płynem do mycia naczyń. Mieszankę należy położyć na miejsce zabrudzenia, pozostawić na kilka minut, a następnie zetrzeć za pomocą wilgotnej ścierki lub gąbki. Aby pozbyć się plam potu, można użyć wody z dodatkiem amoniaku.
Jeśli nie da się wyprać plam domowymi sposobami, warto zastosować preparaty chemiczne do czyszczenia lub skorzystać z usług firmy, która oferuje specjalistyczne usługi czyszczenia materacy.
W przypadku bólów kręgosłupa najlepiej sprawdzają się materace ortopedyczne. Są to wyroby medyczne, których właściwości zostały potwierdzone badaniami. Skutecznie odciążają mięśnie, sprzyjają przyjmowaniu anatomicznej pozycji podczas snu i wspomagają rehabilitację.
Ważne jest, aby materac do spania na bolący kręgosłup był właściwie dopasowany pod względem twardości i elastyczności – najlepiej, żeby cechował się elastycznością punktową. Warto zdecydować się na materac z różnymi strefami twardości.