Cyrkulatory powietrza są niezwykle pomocnym urządzeniem, szczególnie w upalne dni. Jego proste działanie pomaga w szybki i skuteczny sposób stworzyć przyjemny klimat, który pozwala przyjemnie spędzić czas. Cyrkulator sprawdzi się zarówno w przestrzeni domowej, jak i w przestrzeniach użyteczności publicznej.
Cyrkulator powietrza bywa mylony z wentylatorem. Działanie obu urządzeń jest jednak bardzo zróżnicowane. Główną przewagą cyrkulatora jest to, że faktycznie prowadzi do wymiany powietrza w pokoju. Wentylator z kolei jedynie porusza powietrzem, które już znajduje się w danym pomieszczeniu. W efekcie wentylator daje tylko uczucie ochłodzenia. Z kolei cyrkulator powietrza wpływa na zmianę temperatury w pokoju.
Dzięki swojej zdolności do wymiany powietrza cyrkulatory powietrza korzystnie wpływają na zdrowie. Zbyt długie przebywanie w pomieszczeniach, które nie są wentylowane, może skutkować np. bólami głowy czy złym samopoczuciem.
W naszym asortymencie znajduje się również m.in. cyrkulator podłogowy. To, co go wyróżnia, to przede wszystkim mobilność. Dzięki swojej prostej budowie można go ustawić w dowolnym miejscu. Wbrew pozorom cyrkulatory sprawdzają się zarówno latem, jak i zimą. Wymiana powietrza doprowadza do wyrównania temperatury, dzięki czemu w okresie grzewczym, poprzez równomierne rozprowadzenie ciepłego powietrza można zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.
Jedną z najważniejszych rzeczy, które warto wziąć pod uwagę, wybierając cyrkulatory podłogowe, jest ich moc, która wpływa na efektywność pracy urządzenia. Szukając odpowiedniego sprzętu, należy sprawdzić, czy poziom hałasu, jaki emituje urządzenie, nie jest zbyt wysoki. Ważnym aspektem jest też możliwość regulacji natężenia pracy. Przed zakupem warto zwrócić uwagę w zależności od oczekiwań na: rozmiar, możliwość ustawienia kąta nachylenia nadmuchu czy obecność kółek.
Przejrzyj nasz asortyment, aby znaleźć odpowiedni sprzęt.
Cyrkulatory powietrza - najczęściej zadawane pytania
Cyrkulator powietrza to wielozadaniowe urządzenie podobne z wyglądu do wentylatora, jednak różniące się od niego funkcjonalnością. Cyrkulator nie tylko chłodzi pomieszczenie, w którym jest ustawiony, ale także może je ogrzewać. Służy również do cyrkulacji powietrza we wnętrzu. To oznacza, że może być używany zarówno latem, jak i zimą, a w zasadzie nawet przez cały rok. W upalne dni daje przyjemny chłód i ukojenie. W zimowe mrozy podwyższa temperaturę pomieszczenia zapewniając komfort cieplny.
Cyrkulatory powietrza przydatne są zarówno w domu, jak w przestrzeni publicznej. Świetnie sprawdzają się na większych powierzchniach, jak sklepy, lokale usługowe, warsztaty czy magazyny.
Budowa i zasada funkcjonowania cyrkulatora jest dość prosta. Podobnie, jak wiatrak urządzenie wyposażone jest w śmigło, które uruchomione wprawia powietrze w ruch. Obieg powietrza wyrównuje temperaturę w pomieszczeniu i zapewnia mu prawidłową cyrkulację. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza zimą, kiedy wnętrze nie jest odpowiednio wentylowane oraz działa w nim centralne ogrzewanie. Sprzęt wymienia powietrze w pomieszczeniu zachowując jego prawidłowy przepływ.
Prawidłowa wentylacja pomieszczeń to nie tylko kwestia komfortu, ale także dobrego samopoczucia. Brak odpowiedniej cyrkulacji może wywoływać wiele poważnych dolegliwości, np. bóle głowy, duszności, omdlenia lub infekcje dróg oddechowych. Urządzenie może okazać się przydatne zarówno w przestrzeni biurowej lub magazynowej, jak i prywatnej - do użytku domowego.
Odpowiednia cyrkulacja powietrza pozwala także zaoszczędzić energię i obniżyć koszty ogrzewania. Dzięki uruchomionemu urządzeniu gorące powietrze z grzejników nie ucieka pod sufit, ale zostaje równomiernie rozprowadzone po całym pomieszczeniu, zapewniając optymalną temperaturę.
Dostępne są różne rodzaje cyrkulatorów w wersji podłogowej, biurkowej, a nawet urządzenia kieszonkowe zasilane bateriami lub USB.
Cyrkulatory powietrza mogą różnić się wielkością oraz parametrami. Te o dużej mocy, 100-300 W doskonale przystosowane są do celów przemysłowych. Mniejsze urządzenia będą dobrze spełniać swoją funkcję na mniejszych przestrzeniach, np. w mieszkaniu.
Przy wyborze sprzętu ważna są także dodatkowe funkcjonalności, np. w postaci możliwości regulacji poziomu prędkości, która pozwala dostosować tryb pracy urządzenia do aktualnych potrzeb. Przyda się także uchwyt do przenoszenia sprzętu, dzięki któremu w łatwy i bezpieczny sposób można przestawić urządzenie w dowolne miejsce.
Wybierając cyrkulator warto również zwrócić uwagę na poziom głośności. Im większa moc i gabaryty, tym sprzęt będzie pracował głośniej. Wpływ wygenerowany hałas może mieć także tworzywo, z którego zostało wykonane śmigło oraz jego ułożenie w tarczy.
Cyrkulatory zwykle zasilane są sieciowo przez podłączenie do gniazda elektrycznego.
Najpopularniejsze modele podłogowe zwykle ustawia się na podłodze. Tarcza ze śmigłem umieszona jest na stabilnej podstawie, która niweluje hałas i drgania powstałe podczas pracy urządzenia. W większości cyrkulatorów można regulować kąt nachylenia tarczy. Warto wtedy skierować ją ku górze. Dzięki temu masy recyrkulowanego powietrza szybko zostaną rozprowadzone po całym pomieszczeniu.
Aby ogrzać pomieszczenie, sprzęt najlepiej ustawić w pobliżu innego źródła ciepła, np. grzejnika. Podobnie w przypadku, gdy istnieje potrzeba schłodzenia wnętrza. Wtedy urządzenie umieszcza się blisko klimatyzatora, przy otwartym oknie lub kratce wentylacyjnej.
W celach zachowania zasad bezpieczeństwa użytkowania, przed włączeniem urządzenia, należy pamiętać o dokładnym sprawdzeniu zamontowanych kratek ochronnych, które powinny być umieszczone zarówno z przodu, jak i z tyłu cyrkulatora.