Rodzaj skóry: mieszana/tłusta usuń
290,00 zł (-15%) - najniższa cena
290,00 zł (-15%) - cena regularna
Dermokosmetyki do twarzy - najczęściej zadawane pytania
Dermokosmetyki, zwane też kosmeceutykami (od połączenia słów „kosmetyki” i „farmaceutyki”) to kosmetyki do zaawansowanej pielęgnacji skóry wymagającej. Należy pamiętać, że „dermokosmetyki” to nie jest rodzaj produktów wyodrębniony w oficjalnym prawodawstwie, ale umowna kategoria rynkowa, obejmująca kosmetyki specjalistyczne, przeznaczone do konkretnego rodzaju cery, najczęściej cery problematycznej.
Osobisty zestaw dermokosmetyków może odpowiadać liście standardowych kosmetyków, zależnie od rodzaju cery. Wśród pielęgnacyjnych dermokosmetyków do twarzy znajdują się np.:
Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że właściwa pielęgnacja twarzy pozwala długo utrzymać dobrą kondycję i piękny wygląd cery. Szczególnie osoby z cerą wymagającą – naczynkową, suchą i atopową, wrażliwą, trądzikową, alergiczną czy łojotokową – chcą zapewnić swojej skórze pielęgnację, która pomoże utrzymać ich problemy pod kontrolą.
To zależy od składu dermokosmetyku i indywidualnej wrażliwości użytkownika lub użytkowniczki. Większość dermokosmetyków ma jednak skład tak dobrany, aby zminimalizować ryzyko reakcji alergicznej u większości osób z danym rodzajem cery. Jednak poza preparatami o bardzo prostym składzie trudno jest wyprodukować dermokosmetyk całkowicie eliminujący ryzyko alergii. Zawsze może zdarzyć się ktoś wyjątkowy, uczulony nawet na substancję uznawaną za hipoalergiczną.
Co do zasady, w dermokosmetykach można znaleźć wszystkie substancje dopuszczone do stosowania w kosmetykach. Jednak wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wymagających klientów, wielu producentów dermokosmetyków produkuje specjalne linie produktów nie zawierające parabenów, silikonów, SLS i SLES, bez olejów mineralnych, substancji pochodzenia zwierzęcego, barwników, dodatków zapachowych itd.
Jest to jednak kwestia konkretnego produktu lub serii produktów danego producenta. Nie ma jednej reguły, która określałaby, jakich substancji nie dodaje się do dermokosmetyków w ogóle.
Nie. Leki to odrębna kategoria produktów, których wytwarzanie, kontrola i sprzedaż podlega prawu farmaceutycznemu. Pomimo podobnej postaci niektórych leków do podawania na skórę i dermokosmetyków (kremy, maści, żele, szampony, płyny, pianki), dermokosmetyki to nie są produkty lecznicze. Służą one jedynie do pielęgnacji danego typu skóry, co jest wszak nie do przecenienia.
Właściwa, codzienna pielęgnacja cery problematycznej często poprawia skuteczność leczenia zaleconego przez dermatologa (np. leczenia przeciwtrądzikowego, leczenia AZS lub łojotoku) a nawet pozwala dłużej zachować efekty terapii.