Zasięg: do 65 km usuń
Moc urządzenia: 250 w usuń
Maksymalna prędkość: do 25 km/h usuń
najczęściej zadawane pytania
Na rynku dostępne są różnego rodzaju elektryczne rowery, które różnią się m.in. ze względu na przeznaczenie, geometrię ramy, wielkość kół, stylistykę czy komfort i szybkość jazdy. Do najpopularniejszych modeli e-bike zaliczają się rowery elektryczne MTB, czyli górskie. Cechują się one sporą uniwersalnością, gdyż mogą być używane zarówno do jazdy w mieście, jak i w trudnym terenie. Dzięki elektrycznemu wspomaganiu umożliwiają łatwe wjechanie na szczyt, aby móc podziwiać górskie widoki. Najczęściej mają sztywną ramę i amortyzowany widelec, co pozwala na stabilną i bezpieczną jazdę po przeszkodach. Rower elektryczny damski MTB zwykle ma ramę z obniżoną górną rurą, co ułatwia wchodzenie i schodzenie. W modelach dla kobiet można także znaleźć węższą kierownicę, szersze siodło oraz krótsze mostki kierownicy.
Sporą popularnością cieszą się również rowery elektryczne trekkingowe. Są one uniwersalne – umożliwiają rekreacyjną jazdę po drogach asfaltowych, leśnych czy polnych. Elektryczny napęd pozwala uniknąć nadmiernego zmęczenia i pocenia się, co będzie istotne np. podczas dojazdów do pracy. Pojazdy takie są przystosowane do długich wypraw rowerowych, dlatego zwykle cechują się długim zasięgiem na jednym naładowaniu. Umożliwiają jazdę w wygodnej, wyprostowanej pozycji, mają przednie amortyzatory pochłaniające drgania, a także kompletne wyposażenie, np. sakwy, dzwonek, stopkę, błotniki czy bagażnik.
Elektryczny rower miejski jest przeznaczony do rekreacyjnej jazdy po utwardzonych i dobrze przygotowanych drogach w mieście. Umożliwia wygodną jazdę przy zachowaniu prostej sylwetki. Damski rower elektryczny miejski może mieć koszyk na kierownicy. Na rynku są także dostępne szosowe rowery elektryczne terenowe, które mają zarówno przednie, jak i tylne amortyzatory. Dzięki temu świetnie pochłaniają drgania podczas jazdy na wymagającym terenie, np. po kamieniach, błocie czy korzeniach. Rower elektryczny składany można natomiast łatwo przewozić w autobusie czy pociągu, wnosić po schodach czy przechowywać w niedużym pomieszczeniu.
Przy wyborze roweru elektrycznego warto zwrócić uwagę na miejsce montażu silnika. Najlepszym rozwiązaniem jest jego umieszczenie w centralnej części pojazdu, w miejscu suportu i korby. Dzięki temu masa silnika będzie odpowiednio rozłożona, co umożliwia stabilną i komfortową jazdę. Łatwiejsza będzie również wymiana silnika, np. w celu jego serwisu. Silnik może być również montowany w tylnej lub przedniej piaście.
Rower elektryczny powinien mieć różne tryby jazdy. Do szybkiego przemieszczania się służy funkcja Turbo, tryb Eco pozwala zwiększyć zasięg przy średniej prędkości, natomiast opcja Off umożliwia całkowite wyłączenie wspomagania elektrycznego.
Rower elektrycznynajlepiej wyposażyć w akumulator litowo-jonowy. Ogniwa tego typu nie wymagają formatowania i są od razu gotowe do działania. Cechują się najlepszą wydajnością, najmniejszym ciężarem i małymi rozmiarami. Wybór akumulatora do roweru elektrycznego warto także uzależnić od żywotności ogniw – może ona wynosić od 300 do 1000 pełnych cykli ładowania.
Zasięg roweru typu e-bike jest w największym stopniu uzależniony od pojemności akumulatora, wyrażanej w jednostce Ah, a także mierzonej w watogodzinach (Wh) mocy. Im większa pojemność i moc, tym dalszy dystans można pokonać na jednym naładowaniu. Pojemność, napięcie i moc należy dobierać zgodnie z parametrami silnika w rowerze elektrycznym. Warto sprawdzić także czas pełnego ładowania baterii – nie powinien on przekraczać kilku godzin oraz zastosowane zabezpieczenia prądowe, zapobiegające eksplozji akumulatora. Istotnym kryterium wyboru powinna być także wielkość i waga ogniwa oraz zastosowany rodzaj wejścia – najpopularniejsze jest łącze 4-pinowe.