Płeć: dziewczynka usuń
Wyposażenie roweru: dzwonek usuń
Rowery dla dzieci - najczęściej zadawane pytania
Dziecko może rozpocząć naukę jazdy na rowerze już około 2 roku życia, pod warunkiem że potrafi już samodzielnie chodzić i prawidłowo koordynować ruchy. Wskazane jest, aby pierwszym rowerem malucha był rowerek biegowy. Cechuje się on prostą i lekką konstrukcją, pozbawioną pedałów, przerzutek i łańcucha. Tego typu rowery dziecięce składają się jedynie z ramy, kierownicy, kół o rozmiarze 12” i siodełka. Mają je w swojej ofercie m.in. następujące marki: Milly Mally, Kinderkraft, Lionelo, Ecotoys czy Sun Baby. Są to rowerki, które wymagają odpychania się przez dziecko od podłoża, a następnie unoszenia nóg po nabraniu prędkości. Korzystanie z nich uczy malca utrzymywania równowagi, kontroli kierunku jazdy oraz przyjmowania pionowej, wyprostowanej pozycji. Biegowy rower dziecięcy znacznie ułatwia i przyspiesza późniejszą naukę jazdy na rowerze z pedałami.
Kiedy dziecko ma już około 3-4 lata, może próbować przesiąść się na pojazd wyposażony w pedały. Do pierwszych lekcji najlepiej sprawdzają się rowery dla dzieci z dokręcanymi z tyłu bocznymi kołami. Są one niezbędne zwłaszcza wtedy, gdy dziecko nie korzystało wcześniej z rowerka biegowego. W każdej chwili możliwe jest ich odkręcenie, kiedy dziecko nabierze już większej pewności siebie. Do nauki warto wybrać także rower dziecięcy w zestawie z kijem asekuracyjnym dla rodzica.
Rower dziecięcy powinien być przede wszystkim lekki i bezpieczny. Warto zwrócić uwagę na ciężar, stabilność i wytrzymałość ramy. Najlepszym wyborem będzie zazwyczaj pojazd wykonany z aluminium. Rower należy odpowiednio dobrać do wzrostu swojej pociechy, zwracając uwagę na rozmiar kół oraz ramy. Poziom bezpieczeństwa zwiększy również hamulec ręczny lub umieszczony w pedałach, ochraniacz na kierownicę, antypoślizgowe rączki i nakładki oraz dzwonek. Można rozważyć wybór roweru dziecięcego z systemem blokady kierownicy. Rozwiązanie to uniemożliwia wykonanie gwałtownego skrętu, który może skutkować bolesnym upadkiem. Stosowanie blokady w pewnym stopniu zmniejsza jednak zwrotność pojazdu, dlatego są w nią wyposażane głównie modele dla najmłodszych.
Istotnym kryterium wyboru roweru dziecięcego powinien być także rodzaj kół. Do jazdy po nierównym terenie najlepiej sprawdzają się koła pompowane, które są przyczepne i odporne na wstrząsy. Koła piankowe można natomiast wybrać do jazdy na rowerze po płaskim, suchym i dobrze utwardzonym podłożu. Są one wyjątkowo lekkie, dlatego najczęściej znajdują zastosowanie w rowerkach biegowych.
Rower dziecięcy powinien również podobać się maluchowi, co pomoże zmotywować go do jazdy. Warto więc wybrać model zaprojektowany w ulubionym kolorze dziecka oraz stylu, który przypadnie mu do gustu. Rowery dla dziewczynek często mają jasne kolory, np. różowy, fioletowy, zielony czy biały. Można także znaleźć modele z dziewczęcymi wzorami – kwiatów, serduszek itp. Rowery dla chłopców mają natomiast bardziej agresywny design, a wśród najpopularniejszych kolorów znajdują się niebieski, czerwony i czarny. Można ponadto wziąć pod uwagę wybór roweru w zestawie z koszykiem na zabawki.
Rower dla dziecka nie może być ani za duży, ani za mały, aby umożliwiał komfortową i bezpieczną jazdę. Odpowiedni rozmiar kół będzie różnić się w zależności od marki pojazdu, ponieważ należy wziąć pod uwagę geometrię ramy oraz jej wymiary. Może się okazać, że tej samej wielkości koła będą idealnie dopasowane w przypadku jednego roweru, podczas gdy zupełnie nie sprawdzą się w innym. Dlatego producenci przygotowują specjalne tabele, które ułatwiają dobór odpowiedniego rozmiaru kół.
Nie warto zbytnio kierować się sugerowanymi wymiarami na podstawie wieku, ponieważ dzieci rozwijają się w różnym tempie. Znacznie bardziej przydatne są wskazania uzależniające rozmiar kół od wzrostu. Jednak i w tym przypadku należy traktować je jedynie jako podpowiedzi, które nie muszą się sprawdzić w przypadku każdego dziecka. Ważne jest, aby mogło ono po zajęciu miejsca na siodełku swobodnie stawiać stopę na podłożu.
Rowery dziecięce mają rozmiary kół od 12 cali do 24 cali. Koła 12-calowe zwykle są odpowiednie dla dzieci o wzroście 80-110 cm, 16-calowe 95-120 cm, 20-calowe 115-130 cm, a 24-calowe 125-145 cm. Istotna przy doborze wielkości kół jest również wewnętrzna długość nogi dziecka, mierzona w wyprostowanej pozycji stojącej od podłogi do krocza.