Marka: under armour usuń
Płeć: męskie usuń
najczęściej zadawane pytania
Uprawianie jakiejkolwiek aktywności fizycznej, czy to podczas treningów w pomieszczeniach zamkniętych, czy w trakcie sportów outdoorowych powoduje, że organizm ludzki reaguje adekwatnie do warunków, w jakich się znalazł. W przypadku gdy temperatura otoczenia jest za wysoka, wówczas, aby utrzymać swoją stałą ciepłotę, w trakcie aktywności na powierzchni skóry pojawia się pot, który parując, chłodzi organizm. Natomiast w chwili, gdy na zewnątrz panują mroźne warunki, wówczas organizm zużywa znacznie więcej energii, próbując się rozgrzać.
Bielizna termoaktywna to rodzaj odzieży, która wspomaga wyżej wymienione procesy. Jako warstwa ubioru znajdująca się najbliżej skóry, sprawia, że podczas uprawianej aktywności fizycznej, w zależności od panujących warunków, pozwala utrzymać optymalny komfort cieplny, czy to odprowadzając nadmiar ciepła na zewnątrz, czy stanowiąc dodatkową warstwę chroniącą użytkownika przed wychłodzeniem organizmu.
By móc odpowiedzieć na pytanie „jak działa bielizna termoaktywna?”, trzeba wiedzieć, że aby spełniła swoją funkcję, musi być odpowiednio dobrana. Nie chodzi o materiał, z jakiego została wykonana, chociaż to również jest bardzo istotny czynnik, ale o jej rozmiar. Jest to bowiem rodzaj odzieży, który ze względu na swój krój oraz stopień dopasowania często określa się mianem base layer lub second skin. Jest to ściśle związane z funkcją, jaką ma spełnić podczas aktywności fizycznej.
Jako warstwa ubioru znajdująca się najbliżej ciała jednocześnie odpowiada za odprowadzenie nadmiaru ciepła na zewnątrz ubrania, przy jednoczesnym utrzymaniu nadmiaru wilgoci z dala od skóry. Stanowi również dodatkową warstwę izolacyjną w chwili, gdy temperatura na zewnątrz, np. podczas aktywności zimą, wymusza nałożenie na siebie dodatkowej warstwy pozwalającej na utrzymanie odpowiedniej ciepłoty ciała.
I chociaż warunki panujące podczas letnich czy zimowych aktywności są od siebie skrajnie różne, to zastosowanie odpowiednio dobranej bielizny termoaktywnej pozwoli na zachowanie optymalnego komfortu cieplnego.
Decydując się na zakup bielizny termoaktywnej, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, ponieważ tylko świadomy wybór tego typu odzieży pozwoli na uzyskanie oczekiwanych efektów w trakcie jej użytkowania. Kluczowe jest dobranie bielizny do aktualnie panującej pory roku. Wiąże się to oczywiście z materiałem, z jakiego dany model został uszyty. Skład oraz grubość tkaniny ubrań przeznaczonych do korzystania w okresie wiosenno-letnim w znacznym stopniu różni się od bielizny zaprojektowanej do aktywności zimą. Im cieńszy materiał, tym szybciej będzie odprowadzał wilgoć na zewnątrz, co jest szczególnie przydatne latem. Grubsza tkanina natomiast ma właściwości izolacyjne, co pozwala na utrzymanie odpowiedniej ciepłoty ciała zwłaszcza w chłodniejsze dni.
Planując zakup konkretnego modelu bielizny, należałoby również sprawdzić skład materiału, z jakiej została uszyta. W przypadku osób podatnych na alergię, przeoczenie tej informacji może być przyczyną pojawienia się jej objawów.
Kolejną sprawą jest krój oraz sposób szycia. Bielizna termoaktywna męska, bielizna termoaktywna damska czy bielizna termoaktywna dla dzieci, niezależnie od jej rozmiaru różnią się od siebie ze względu na anatomiczną budowę obu płci oraz wieku osób, do których została skierowana. Wynika to z faktu, że ten typ odzieży w trakcie użytkowania musi być dopasowany i dość mocno przylegać do ciała. Tylko dzięki odpowiedniemu dobraniu rozmiaru będzie ona właściwie spełniała swoją funkcję.
Przeglądając ofertę sklepu, warto również sprawdzić, czy upatrzony model nie jest opisany jako bielizna termoaktywna męska komplet, czy bielizna termoaktywna damska komplet. Cena zestawu jest zazwyczaj nieco niższa niż kwota, jaką należałoby wydać za poszczególne produkty nabyte osobno. Co ważne, bielizna termoaktywna dziecięca również sprzedawana jest w kompletach.
Aby mieć pewność, że po praniu bielizna termoaktywna zachowa swoje właściwości, zawsze należy stosować się do zaleceń producenta umieszczonych na metkach poszczególnych elementów odzieży. Nie ma bowiem uniwersalnego sposobu, który pozwalałby na stosowanie tej samej temperatury czy korzystania z tych samych detergentów, niezależnie od materiałów, z jakich zostały uszyte.