Marka: lazer usuń
Płeć: dziewczynka usuń
Kaski rowerowe – najczęściej zadawane pytania
Dobór właściwego kasku rowerowego jest niezwykle ważnym zadaniem. Od niego zależy komfort podczas jazdy, a także bezpieczeństwo rowerzysty. Dobrze dobrany kask rowerowy męski i damski to taki, którego nie czuć na głowie, co w praktyce oznacza, że jest on dobrze dopasowany do kształtu czaszki, ma właściwy rozmiar i jest na tyle lekki, że po włożeniu go na głowę jego ciężar jest ignorowany przez mięśnie karku.
Przed wyborem konkretnego modelu warto więc zacząć od pomiarów. Jak zmierzyć głowę? Miarkę przykładamy nad uchem, a uzyskany wynik zaokrąglamy w górę. Jeśli obwód naszej głowy to 57,5 cm, to zaokrąglamy go do 58 i zawężamy nasze poszukiwania do kasków w rozmiarze zgodnym z tą wartością. Drugą czynność, jaką koniecznie trzeba wykonać, to przymierzenie kasku rowerowego, które pozwoli nam sprawdzić czy dany model po prostu pasuje do kształtu naszej czaszki. Podczas przymiarki warto zapiąć wszystkie paski oraz dokręcić znajdujące się z tyłu pokrętło. Jeśli przymierzany wariant w jakimkolwiek, nawet minimalnym stopniu jest niewygodny, uwiera, zbyt mocno opada na uszy itp., szukamy innego. Podczas godzinnej jazdy na rowerze, nawet najdrobniejszy dyskomfort przemieni się poważny problem, a podczas kilkugodzinnej jazdy, ta początkowa, minimalna niedogodność objawi się bólem głowy, karku, otarciami i dużym dyskomfortem. Nie warto w tym zakresie iść na żaden kompromis i od początku szukać kasku rowerowego najlepiej pasującego do głowy.
Kolejną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę, jest wentylacja, odgrywająca szczególnie dużą rolę w słoneczne, ciepłe dni. Osoby, które podczas wysiłku i gorąca mocno się pocą, zdecydowanie powinny poszukiwać modeli dobrze wentylowanych, czyli tych, które posiadają liczne i duże otwory w skorupie kasku rowerowego. Wentylacja nie tylko zapobiegnie zalewaniu oczu przez pot, ale również przegrzaniu organizmu, które często rozpoczyna się właśnie od głowy.
Warto także zwrócić uwagę na rodzaj kasku i dostosować go do typu naszej jazdy. Opływowe, aerodynamiczne kaski rowerowe dobrze sprawdzają się oczywiście w przypadku osiągających wysokie prędkości szosowców. Kaski MTB, z charakterystycznym małym daszkiem, są bardziej uniwersalne i często korzystają z nich użytkownicy rowerów górskich, crossowych, trekkingowych czy turystycznych. Z kolei kaski rowerowe full face to wybór konieczny dla wszystkich downhillowców, trialowców czy endurowców, czyli rowerzystów, którzy podczas przygód na rowerze potrzebują ochrony nie tylko głowy, ale także całej twarzoczaszki.
Proces wyboru najlepszego kasku rowerowego dla dziecka nie różni się zasadniczo od wyboru kasku dla dorosłych. Najważniejszą kwestią jest dobranie właściwego rozmiaru, który będzie gwarantował wygodę oraz stabilne osadzenie na głowie dziecka w trakcie jazdy. Podczas przymierzania dziecięcego kasku rowerowego należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy dany model dobrze trzyma się na głowie dziecka jeszcze przed zapięciem pasków oraz na to, jak dobrze osłania część czołową, potyliczną oraz boki głowy nad uszami. Dobrze dobrany rowerowy kask dziecięcy to taki, który stabilnie trzyma się głowy i jednocześnie jest lekki, wygodny i nie sprawia dziecku żadnego dyskomfortu. W przypadku kasków rowerowych dla dzieci nie bez znaczenia jest także kolorystyka oraz ewentualne wzory i grafiki, jakie zdobią kaski rowerowe dziewczęce oraz chłopięce. Wybór ochraniacza w ulubionym kolorze lub ozdobionego postaciami z bajek czy filmów dla najmłodszych może sprawić, że dziecko dużo chętniej będzie chciało jeździć w kasku rowerowym i tym samym od najmłodszych kształtować ten bezpieczny nawyk.
W polskim prawie nie ma zapisów mówiących o obowiązku jazdy w kasku rowerowym. Mimo to, wiele osób decyduje się na jego zakup i każdorazowe wkładanie go podczas wyjść nawet na najkrótsze przejażdżki. Podejście takie jest w pełni uzasadnione, ponieważ korzyści wynikające z jazdy w kasku dalece przekraczają koszty jego zakupu.
Podczas ewentualnych upadków oraz różnego rodzaju kolizji kask rowerowy jest jedynym elementem, który będzie zabezpieczał, amortyzował i rozpraszał siłę uderzenia oraz minimalizował konsekwencje takiego zdarzenia.