W naszym asortymencie można znaleźć słuchawki nauszne wielu znanych producentów, m.in. Philips, Sony, Apple, JBL czy Esperanza. Wśród nich znajdują się zarówno modele przewodowe, jak i bezprzewodowe – otwarte, zamknięte oraz półotwarte.
Słuchawki nauszne otwarte są najwygodniejsze, ponieważ dzięki znajdującym się w nich otworach, zapewniają odpowiedni przepływ powietrza. Są to modele przeznaczone zwłaszcza do długotrwałego użytkowania. Podczas korzystania z nich można bez trudu usłyszeć odgłosy z otoczenia, co zwiększa bezpieczeństwo.
Nauszne słuchawki zamknięte ściśle przylegają do uszu, dlatego skutecznie wygłuszają wszelkie odgłosy z zewnątrz. Dzięki temu dźwięk jest niesłyszalny dla innych osób, a jednocześnie użytkownikowi nie przeszkadza hałas otoczenia. Słuchawki nauszne zamknięte zapewniają wysoką jakość odtwarzanych dźwięków i mocne basy.
Pośrednie, najbardziej uniwersalne rozwiązanie stanowią słuchawki nauszne półotwarte, łączące zalety modeli otwartych i zamkniętych.
Bezprzewodowe modele, są to słuchawki Bluetooth nauszne, które można szybko sparować z telefonem, komputerem czy innym urządzeniem obsługującym tę technologię. Nie mają przewodów, które mogłyby się plątać. Są wygodne zwłaszcza podczas uprawiania sportu. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na czas pracy akumulatora. Przydatna jest również funkcja szybkiego ładowania.
Słuchawki nauszne przewodowe zapewniają wysoką jakość dźwięku, dlatego sprawdzają się dobrze do słuchania muzyki i gamingu. Ważną ich zaletą jest także brak konieczności ładowania.
Nauszne słuchawki z mikrofonem umożliwiają prowadzenie rozmów telefonicznych bez potrzeby wyjmowania telefonu. Połączenia można nawiązywać za pomocą pilota, przycisków na nauszniku lub komunikatów głosowych.
Nauszne słuchawki dla najmłodszych powinny być przede wszystkim odpowiednio dopasowane do uszu i wygodne. Warto w tym celu wybrać model wyposażony w miękkie poduszki na nausznikach. Niektóre słuchawki nauszne dla dzieci mogą mieć również funkcję ustawiania maksymalnej głośności czy czasowego limitu odtwarzania.
Porównaj cechy modeli dostępnych w naszym asortymencie i wybierz najlepsze słuchawki nauszne dla siebie lub bliskiej osoby.
Słuchawki nauszne – najczęściej zadawane pytania
Słuchawki nauszne są uznawane za najbezpieczniejszy rodzaj słuchawek. W przeciwieństwie do modeli dokanałowych, nie umieszcza się ich bezpośrednio w przewodzie słuchowym, dzięki czemu w znacznie mniejszym stopniu narażają na utratę słuchu. Podobnie jak w przypadku każdych innych słuchawek, nie należy słuchać muzyki zbyt głośno – szkodliwy może okazać się dźwięk o natężeniu powyżej 85 dB. Ważne jest również, aby ograniczać czas słuchania muzyki do maksymalnie kilku godzin dziennie.
Najmniej szkodliwe dla uszu są słuchawki nauszne otwarte. Korzystanie z nich jest bezpieczne, ponieważ odpowiednia wentylacja zapobiega wytworzeniu wysokiego ciśnienia akustycznego w przewodzie słuchowym. Jednocześnie takie modele nie narażają na ryzyko infekcji spowodowanych zaburzonym wydzielaniem i przepływem woskowiny czy namnażaniem się drobnoustrojów. Słuchawki nauszne otwarte nie blokują dopływu powietrza do kanału słuchowego, dzięki czemu nie tworzą się warunki sprzyjające rozwojowi bakterii czy grzybów.
Nie istnieje jeden uniwersalny model słuchawek nausznych, który pasowałyby dla każdego. Decydując się na zakup należy najpierw przemyśleć, do czego będą słuchawki będą używane. W zależności od częstotliwości użytkowania, miejsca, czy poziomu redukcji hałasu można wyróżnić kilka modeli. Słuchawki nauszne otwarte nie wygłuszają zbyt dobrze dźwięków otoczenia, tym samym jest większe prawdopodobieństwo, że osobom znajdującym się w pobliżu będzie przeszkadzać dźwięk słuchanej muzyki. Otwarte słuchawki nauszne zapewniają dobrą wentylację i przepływ powietrza, są wygodne i bezpieczne dla słuchu. Najlepiej sprawdzą się w miejscach wolnych od hałasu, m.in. w domu czy podczas odpoczynku w ogrodzie.
Słuchawki nauszne zamknięte świetnie tłumią zewnętrzne hałasy, dlatego umożliwiają komfortowe słuchanie muzyki czy prowadzenie rozmów w głośnych i zatłoczonych miejscach. Ich konstrukcja sprawia, że dźwięk nie jest słyszalny dla osób postronnych.
Do wyboru są słuchawki nauszne przewodowe i bezprzewodowe. Modele przewodowe zapewniają zwykle lepszą jakość dźwięku i nie wymagają ładowania. Sprawdzają się dobrze zwłaszcza w domu, np. do pracy czy gamingu. Ich wadą mogą być plączące się kable i ograniczenie działania do zasięgu długości kabla. Natomiast słuchawek bezprzewodowych nausznych można wygodnie używać w ruchu, np. podczas uprawiania sportu, bez konieczności zwracania uwagi na przewód zasilający. Najczęściej są to słuchawki Bluetooth, które można szybko sparować ze smartfonem, tabletem czy laptopem. Warto przy wyborze konkretnego modelu zwrócić uwagę na szybkość ładowania wybrać model umożliwiający szybkie ładowanie tym samym zapewniając długi, nieprzerwany czas pracy.
Słuchawki nauszne mogą mieć wbudowany lub dołączony mikrofon. Model wyposażony w mikrofon pozwala na komfortowe prowadzenie rozmów telefonicznych bez konieczności wyjmowania telefonu z kieszeni. Warto upewnić się, że połączenia można wygodnie odbierać, kończyć i odrzucać, np. przy użyciu przycisku na nauszniku, polecenia głosowego czy pilota.
Wybierając słuchawki nauszne dla dziecka warto zwrócić uwagę na to, aby były wyposażone w miękkie nauszniki, a także funkcję regulacji pałąka – jego skrócenia i wydłużenia. Pozwoli to odpowiednio dostosować słuchawki do obwodu głowy. Ważna jest też wielkość nauszników – na rynku można znaleźć małe słuchawki nauszne, odpowiednie nawet dla kilkuletniego dziecka.
W słuchawkach dla dzieci ważna jest regulacja głośności – niektóre modele mają ograniczone maksymalne natężenie dźwięku, np. do poziomu 85 dB. Jest to jeden z czynników wpływających na bezpieczeństwo układu słuchowego, szczególnie u dzieci.
Słuchawki nauszne skierowany do dzieci, powinny cechować się atrakcyjnym designem. Można zdecydować się np. na modele zaprojektowane w intensywnych barwach czy ozdobione świecącymi diodami. Niektóre dziecięce słuchawki nauszne mają nauszniki w nietypowym kształcie, np. uszu królika czy psa. Producenci wprowadzają również do swojego asortymentu modele w motywach bajkowych.