Odpowiednia temperatura w pomieszczeniu pozwala zarówno na efektywną pracę, jak i odpoczynek. W sytuacji, gdy nie ma możliwości założenia klimatyzacji, warto sięgnąć po klimatory, które pozwalają na skuteczne ochłodzenie w upalne dni.
Jedną z głównych zalet klimatorów jest ich cena. W porównaniu do zakupu klimatyzatora jest kilkukrotnie niższa. Również porównując koszty związane z użytkowaniem sprzętu, które są odczuwalnie mniejsze. Klimatory przenośne dzięki swojej mobilności, są dobrym rozwiązaniem gdy potrzebne jest chłodzenie w konkretnym pomieszczeniu. W sytuacji gdy potrzebne jest chłodzenie w konkretnej strefie większego pokoju, bez najmniejszego problemu można ustawić sprzęt tak, aby strumień powietrza kierował się w odpowiednie miejsce.
Urządzenia cechują się również cichą pracą, co pozwala przyjemnie spędzać czas, pracować w spokojnym otoczeniu czy sprzyja dobremu snu, gdyż jego praca nie jest uciążliwa. Oprócz kwestii praktycznych dzięki swojemu eleganckiego designowi może pełnić rolę ciekawego dodatku, który ozdobi pokój.
Klimatory pokojowe poza podstawową funkcją, jaką jest chłodzenie, pełnią rolę nawilżacza powietrza. Dostępne modele posiadają regulację mocy strumienia chłodzącego, co pozwala dobrać go do własnych potrzeb. W zależności od potrzeb dostępne są urządzenia z kółkami, dzięki którym można w łatwy sposób zmienić jego położenie. Nasz asortyment to również modele o mniejszych rozmiarach, które sprawdzą się w niedużych przestrzeniach.
Bardzo istotną funkcją jest łatwość w obsłudze czy montażu. W przeciwieństwie do klimatyzatorów nie potrzebują rury odprowadzającej ciepłe powietrze, co pozwala ustawić je w dowolnym miejscu.
Sprawdź nasz asortyment, aby znaleźć odpowiednie urządzenie, które pozwoli schłodzić pomieszczenie w upalne dni.
Klimator jest urządzeniem działającym na zasadzie wymiany powietrza w najbliższym otoczeniu. Sprzęt zasysa powietrze i przepuszcza je przez filtr nasączony wodą, po czym wypuszcza je z powrotem do pomieszczenia. Oznacza to, że czynnikiem chłodzącym jest woda umieszczona w zbiorniku urządzenia. Niektóre modele w celu zwiększenia efektywności wykorzystują pojemniki na lód. Niemniej urządzenia tego typu nie są w stanie obniżyć temperatury pomieszczenia, a jedynie wywołują poczucie chłodu w najbliższym otoczeniu.
Klimatyzatory dzielą się na różne rodzaje, ale w każdym przypadku ich zasada działania pozostaje taka sama. Za pomocą chemicznego czynnika chłodzącego odbierają ciepło z powietrza w pomieszczeniu i wyprowadzają je na zewnątrz. Technologicznie są znacznie bardziej zaawansowanymi urządzeniami od klimatorów i bardziej wydajnymi, ponieważ kompleksowo obniżają temperaturę. Tymczasem klimatory działają punktowo, za to w przeciwieństwie do klimatyzacji nawilżają, a nie osuszają powietrze.
Klimatory spiszą się jako urządzenia dające chwilowe poczucie chłodu w niewielkich pomieszczeniach. Jedną z ich zalet jest niskie zużycie energii oraz stosunkowo niewielka i mobilna konstrukcja. Niemniej wymagają regularnej obsługi poprzez napełnianie zbiornika wodą. Klimatyzatory są kompleksowymi systemami chłodzącymi przeznaczonymi do długotrwałej i wydajnej pracy. Większość rodzajów to sprzęty stacjonarne wymagające skomplikowanego procesu montażu. Nawet modele przenośne pozostają większe od klimatorów i potrzebują w większości miejsca na umieszczenie przewodu odprowadzającego nagrzane powietrze z układu chłodzącego. Za to mogą się pochwalić niemal bezproblemową obsługą wymagającą jedynie okresowych przeglądów.
Klimator i klimatyzer są pojęciami określającymi to samo urządzenie i mogą być używane naprzemiennie. W obu przypadkach chodzi o sprzęt pośredni między wiatrakami i klimatyzatorami. Zdarza się jednak, że producenci lub sprzedawcy posługują się tylko jednym wybranym pojęciem.
Klimatory mogą posiadać różne kształty i konstrukcję zewnętrzną, ale ich zasada działania opiera się o jeden i ten sam proces wymiany i filtracji powietrza w pomieszczeniu. Urządzenia tego typu są wyposażone we wbudowane wiatraki, które zasysają powietrze z otoczenia. Zostaje ono przepuszczone przez nasączony zimną wodą filtr i wypuszczone z powrotem do pomieszczenia.
W zależności od modelu klimatora we wnętrzu może się znajdować pojemnik na wodę, z którego ciecz skapuje na filtr lub jest pompowana do filtra w celu jego nawilżania. W pojemniku oprócz wody można umieścić wkłady chłodzące lub kostki lodu, co zwiększa wydajność. Trzeba jednak zaznaczyć, że klimator nie jest w stanie obniżyć temperatury pomieszczenia, a jedynie wywołuje poczucie chłodu w swoim otoczeniu. Powietrze przechodzące przez filtr jest nie tylko schładzane i nawilżane, ale także oczyszczane z pyłków i drobinek kurzu. Dzięki temu urządzenie doskonale się spisze w suchych pomieszczeniach i zniweluje negatywny wpływ suchego powietrza na drogi oddechowe lokatorów.
Klimatory są urządzeniami wolnostojącymi, które wpina się poprzez gniazdko do sieci elektrycznej. Dzięki temu można je dość swobodnie przestawiać i transportować. Często na pokładzie znajduje się regulacja prędkości, co umożliwia dostosowanie wydajności sprzętu do pomieszczenia i wymagań użytkowników.
Przede wszystkim do klimatora należy wlewać zimną wodę, co faktycznie pozwala na schładzanie wydmuchiwanego powietrza. Teoretycznie zbiornik można uzupełnić wodą z kranu, ale należy w tym celu upewnić się, że w wodociągach nie ma zbyt twardej wody. Ciecz o dużej twardości może prowadzić nie tylko do osadzania się kamienia wewnątrz urządzenia, ale także może powodować osadzanie się drobinek kamienia na przedmiotach w pomieszczeniu. Warto rozważyć stosowanie destylowanej lub demineralizowanej wody, co wyeliminuje powyższy problem.