Pomimo upływu lat cykl książek o Harrym Potterze wciąż gromadzi wokół siebie olbrzymią grupę fanów i zachwyca kolejne pokolenia wychowane na przygodach młodego czarodzieja. To prawdziwy fenomen popkulturowy i kamień milowy w historii literatury dziecięcej. Zajrzyjmy razem do świata Harry’ego Pottera i poznajmy kilka ciekawostek, które mogły ominąć nawet największych znawców magii i czarodziejstwa!
Nie tylko Harry Potter!
Chociaż J.K. Rowling jest znana przede wszystkim ze swojego cyklu o przygodach młodego czarodzieja, ma na swoim koncie znacznie więcej powieści (także tych dla dorosłych!). Jest autorką powieści „Trafny wybór", a pod pseudonimem „Robert Galbraith” stworzyła cykl kryminałów o detektywie Cormoranie Strike'u. Do tego dochodzą także książki dla dzieci, jak „Ikabog". W tym roku J.K. Rowling powraca z bożonarodzeniową opowieściądla najmłodszych „Gwiazdkowy prosiaczek", którą oryginalnie stworzyła 10 lat temu dla swoich dzieci!
Więcej na ten temat przeczytacie w naszym artykule „Nie tylko „Harry Potter". Inne książki J.K. Rowling".
Letnie narodziny
Urodziny Harry'ego Pottera i jego autorki przypadają tego samego dnia – 31 lipca. Na dodatek odtwórca filmowej roli czarodzieja - Daniel Radcliffe - też urodził się w lipcu. Magiczny zbieg okoliczności! Może was to zdziwić, ale Harry Potter nie jest już młodzieniaszkiem. Według daty urodzenia z książki w 2020 roku najsłynniejszy czarodziej świata kończyłby… aż 40 lat!
Miotła nie musi latać!
Quidditch – ukochany sport czarodziejów – już od pierwszego tomu rozpalał wyobraźnię wszystkich miłośników Harry’ego Pottera. Wizja latania na miotle nad boiskiem i gonienia złotego znicza wywoływała tak duże emocje, że ta pierwotnie fikcyjna gra na dobre zagościła w naszym świecie. Turnieje mugolskiego quidditcha rozgrywane są na całym świecie, a zawodnicy biegają po boisku z miotłami trzymanymi między nogami. Istnieje również Polska Liga Quidditcha, która obecnie zrzesza około 8 zespołów!
Zakupy wprost z Pokątnej
Jednym z najciekawszym miejsce w świecie Harry’ego Pottera była bez wątpienia Ulica Pokątna. To właśnie tam przyszli czarodzieje i czarodziejki zaopatrywali się w niezbędne podręczniki i magiczne akcesoria, a nawet różdżki. Wszyscy pamiętamy nazwy najpopularniejszych lektur uczniów Howartu – „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”, „Potworna Księga Potworów” czy „Quidditch przez wieki”.
Nie trzeba wcale dostać sowy ze Szkoły Czarodziejów, żeby przeczytać te podręczniki. J.K. Rowling z czasem wydała książki inspirowane czarodziejskimi podręcznikami. To prawdziwa gratka dla wszystkich fanów Harry’ego Pottera, którzy chcą rozszerzać swoją wiedzę o magicznym świecie!
Książka warta miliardy
J.K. Rowling to pierwsza osoba na świecie, która weszła do elitarnego grona miliarderów dzięki pisarstwu. A jak sama wspomina - zanim wymyśliła nastoletniego czarodzieja - była na skraju ubóstwa. Samotna matka, bez środków na życie, która początki swojej kultowej sagi zaczęła spisywać... na serwetkach.
Hermiona jako alter ego pisarki
Joanne Rowling, jako dziecko, nie należała do najpopularniejszych w klasie, nie kolegowała się z dziewczynkami i bawiła się tylko z chłopakami, była też prymuską, a jej ulubione zwierzę to wydra. Przypomina Wam to kogoś? 😊
Pseudonim artystyczny
Pisarce nie było łatwo wydać pierwszej książki o Harrym Potterze. Wydawcy nie wierzyli w tę historię. Autorka musiała pójść na wiele kompromisów, między innymi zmieniła tytuł z „Harry Potter i Kamień Czarodziejów” na „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, a także zaczęła podpisywać się J.K., by... nie zdradzać swojej płci! Uważano wtedy, że książki, których autorami są mężczyźni lepiej się sprzedają.
Okropni jak Dursley'owie
Dursley, czyli nazwisko rodziny Pottera wzięło się od nazwy miasta w Anglii, do którego Rowling przyjeżdżała w dzieciństwie. Autorka nie znosiła tych wycieczek. Nic dziwnego, że to zainspirowało ją do nazwania tak negatywnych postaci z książki.
Fani Harry’ego Pottera stworzyli ciekawą teorię, która tłumaczy i nieco usprawiedliwia okropne zachowanie rodziny Dursley’ów (uwaga, spoilery poniżej!) Wszyscy czytelnicy wiedzą, że długie wystawienie na działanie horkruksa negatywnie wpływa na ludzkie zachowanie – wiemy to, obserwując zachowanie Rona w „Insygniach śmierci”. Skoro Harry był Horkruksem, Dursleyowie byli przez kilkanaście lat wystawieni na działanie zmieniającej charakter czarnej magii. Może to wina Voldemorta, że byli tak źli?
D jak Dementor, d jak depresja
Wszyscy wiemy, że Dementorami nie ma żartów. Te potworne zakapturzone istoty wysysają z nas całą radość, a gdy już nic nie zostanie, mogą nawet sięgnąć po duszę. Trudno o bardziej przerażające potwory w świecie Harry’ego Pottera – lepiej już stanąć do walki ze smokiem, niż dostać się w łapy przerażających strażników Azkabanu.
Ale czy wiecie, że za pomysłem Dementorów stoi coś więcej? Potworne postacie obrazują depresję, z którą brytyjska pisarka zmagała się, jako dwudziestolatka po śmierci mamy. Sposobem na zniwelowanie skutków spotkania z Dementorem jest... czekolada, która rzeczywiście stymuluje organizm do wydzielania endorfin - hormonów szczęścia.
Z miotłą jej do twarzy
Autorka Harry'ego Pottera nie przepada za oglądaniem samej siebie, dlatego długo opierała się przed wzięciem udziału w ekranizacji Harry’ego. Jednak w drugiej części przygód o młodym czarodzieju pisarka pojawia się na samym początku filmu, kiedy Potter przez przypadek trafia na ulicę Śmiertelnego Nokturnu. Trudno ją poznać, ponieważ jest ucharakteryzowana na starą wiedźmę.
Świat wykreowany przez J.K. Rowling to kopalnia sekretów i ciekawostek dla wszystkich domorosłych adeptów magii (młodszych i starszych!) Książki, filmy i gadżety ze świata Harry'ego Pottera znajdziecie w salonach Empik i na empik.com. Chcesz udowodnić, że Harry Potter nie ma przed tobą tajemnic? Sprawdź się w naszym quizie!
Komentarze (1)
Komentarze
Wow super ciekawostki polecam :D