Prasowanie to jedna z kilku bardzo nielubianych prac domowych, której większość osób w miarę możliwości unika lub ogranicza do niezbędnego minimum. Tymczasem zakup odpowiedniego żelazka parowego znacznie ułatwiłby tę czynność, sprawiając, że stałaby się – jeśli nie przyjemna, to chociaż znośna.

 

Żelazko parowe RUSSELL HOBBS Supreme Steam Pro 23971-56

 

Żelazko parowe – jak działa?

Żelazka to bez wątpienia jedne ze sprzętów AGD, które niezwykle ułatwiają prowadzenie gospodarstwa domowego. Ich funkcjonalność oraz zastosowana technologia na przestrzeni lat uległy znacznej poprawie, przez co cały proces prasowania zabiera o wiele mniej czasu niż kiedyś. Najbardziej przyczyniła się do tego zmiana tradycyjnego żelazka na sprzęt parowy. Dlaczego jest on bardziej funkcjonalny?

Odpowiedź zawarta jest w działaniu pary wodnej. To jeden z najprostszych sposobów na wygładzenie wszelkich zgnieceń powstałych na ubraniach. Cały proces prasowania polega na tym, iż skroplona, gorąca woda wnika we włókna tkanin, powodując ich rozluźnienie. Jego dużą zaletą jest też możliwość dostosowania funkcji prasowania do różnych tkanin. To wszystko sprawia, że nielubiana dotąd czynność przebiega szybciej i sprawniej. Zastosowanie wspomnianej technologii jest także sposobem na ochronę ubrań przed przypaleniem. Co więcej, żelazka parowe doskonale radzą sobie z usuwaniem z tkanin wszelkich drobnoustrojów.

 

Żelazko parowe DST5030/20 - Philips

 

Dlaczego warto wybrać żelazko parowe?

Ręczne żelazko parowe zwykle posiada bardzo lekką konstrukcję. Dodatkowo jest wyposażone w pojemnik na wodę, którego pojemność najczęściej mieści się w granicach 300 ml. Dużą zaletą jest możliwość dostosowywania funkcji prasowania do różnych tkanin. Dobre żelazko parowe można kupić już za niecałe 200 zł, co sprawia, że sprzęt ten jest odpowiedni dla zwolenników ekonomicznych rozwiązań.

 

Żelazko parowe FV1739, 2000 W - Tefal

 

Najważniejsze funkcje żelazka parowego

Jeśli nie wiesz jakie żelazko kupić, przeanalizuj funkcje oraz najważniejsze parametry poszczególnych modeli, by wybrać sprzęt, który najlepiej sprawdzi się w twoim domu.

  • Przewód

Zastanawiając się nad wyborem żelazka przewodowego lub bezprzewodowego, warto przeanalizować swoje nawyki dotyczące prasowania. W pierwszym przypadku należy wziąć pod uwagę przede wszystkim konieczność ustawiania urządzenia tak, aby sięgało kontaktu. Ograniczona przestrzeń do rozstawienia żelazka może więc być wadą. Dlatego też dla niektórych lepsza będzie alternatywa, w postaci sprzętu bezprzewodowego. Przykładem takiego urządzenia jest funkcjonalne żelazko CLATRONIC DB 3706.

 

Żelazko bezprzewodowe DB 3706 - Clatronic

 

  • Stopa żelazka

Na szczególną uwagę zasługuje także stopa żelazka. W dużej mierze to właśnie ona stanowi podstawę całego urządzenia, determinując wygodę użytkowania oraz to, jak sprzęt będzie zachowywał się w trakcie kontaktu z tkaniną. Na rynku można spotkać żelazko do prasowania ze stopą, w skład której wchodzą stal, teflon, ceramika, szafir i tytan oraz granit.

W przypadku stalowej stopy, którą posiada np. żelazko parowe CLATRONIC DB 3703, można mówić o przeciętnym poślizgu. Co więcej, materiał ten trudno się czyści, a bardzo łatwo go zarysować. Teflonowa stopa zapewnia dobry poślizg i nie przywiera do prasowanych tkanin. Z kolei ceramiczna powłoka, która z roku na rok zyskuje na popularności, została wykorzystana w urządzeniach marki Philips czy Bosch.

Stopy szafirowe, tytanowe oraz granitowe charakteryzują się podobnymi właściwościami. Zapewniają one dobry poślizg i doskonałą odporność za zarysowania. Co więcej, są bardzo łatwe do wyczyszczenia.

 

Żelazko parowe DB 3703 - Clatronic

 

  • Kształt i budowa

Podczas wyboru żelazka istotny jest również kształt i budowa stopy. Osoby, które prasują dużo koszul – a co za tym idzie mankietów i kołnierzyków – powinny zainwestować w urządzenie o zwężonym przodzie. Model ten sprawdzi się również przy prasowaniu dziecięcych ubranek. W niektórych żelazkach jest tzw. stopa wielokierunkowa, która posiada zwężenie z tyłu i z przodu. Taki typ pozwoli na szybkie prasowanie bardzo pogniecionych materiałów.

Przyglądając się stopie żelazka, można również zauważyć różnice w rozłożeniu otworów, z których wydobywa się para. Warto zwrócić na to większą uwagę, bo znacznie wpływa to na komfort wykonywanej czynności. Najlepiej, by otwory układały się w dwa lub trzy rzędy, pokrywając całą długość stopy żelazka.

 

Żelazko GZE-3000 - Gotie

 

  • Moc

Decyzja o tym, jakie żelazko parowe kupić, powinna być uzależniona również od jego mocy. W tej sytuacji zasada jest dość prosta – im większa moc, tym sprzęt szybciej się nagrzeje, a co za tym idzie, sprawniej wyprasuje przygotowane ubrania. Najczęściej na rynku spotyka się urządzenia o mocy 2000 W, które są bardzo atrakcyjne cenowo.

Producenci starają się zwiększać moc oferowanych żelazek parowych, biorąc pod uwagę fakt, że nagrzaniu ulega nie tylko sama stopa, lecz również znajdująca się w środku woda.

 

Żelazko parowe AU3153 - Aurora

 

  • Para

Istotnym parametrem każdego żelazka parowego jest natężenie wytwarzania pary. Producenci podają je w gramach na minutę. Żelazka z najniższej półki cenowej zazwyczaj wytwarzają ok. 30 g/min, podczas gdy ich bardziej rozbudowane wersje aż 50 g/min. Takie natężenie można znaleźć w żelazku TexStyle 7 TS775ETP firmy Braun.

 

Żelazko parowe TexStyle 7 TS785ESTP - Braun

 

Dodatkowe funkcje

Żelazko parowe to zazwyczaj zakup na długie lata. Z tego też względu osoby, które prasują kilka razy w tygodniu, powinny pomyśleć o urządzeniach wyposażonych w dodatkowe funkcje. Wśród oferowanych żelazek znajdują się takie, które posiadają opcję samooczyszczenia. Niezwykłym udogodnieniem jest także blokada kapania.

 

Żelazko parowe SSI 8840GR - Sencor


Zainteresował cię temat? Przeczytaj nasze artykuły:


Więcej podobnych porad znajdziesz w pasji AGD.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock