Wskazówki przy wyborze wkrętarki akumulatorowej Makita 

Skoro w kręgu zainteresowań znajdują się jedynie modele zasilane bateryjnie, oznacza to, że użytkownik stawia przede wszystkim na mobilność i wszechstronność urządzenia. Urządzenia zasilane akumulatorowo nie mają pod tym względem konkurencji, bo zarówno sprzęty sieciowe, jak i pneumatyczne wymagają ciągnięcia za sobą przewodów. Są jednak parametry, które koniecznie należy uwzględnić, jeśli celem jest wkrętarka akumulatorowa Makita. Oto kilka podpowiedzi.

 

Dom i ogród: Wiertarki i wiertarkowkrętarki

 

Napięcie zasilania dobrej wkrętarki akumulatorowej 

To fundamentalny parametr mający liniowy wpływ na moc urządzenia. Na rynku wyróżnia się następujące przedziały woltażu w elektronarzędziach akumulatorowych:

  • 3.6-4.8 V – w tej kategorii znaleźć można absolutnie podstawowe egzemplarze do skręcania mebli lub drobnych prac domowych. Nie są zbyt mocne, jednak charakteryzują się niską ceną.
  • 6.5-10 V – przydatne szczególnie podczas majsterkowania, gdzie niewymagana jest spora moc. Bardzo użyteczne w lekkich pracach naprawczych sprzętów.
  • 10-14.4 V – elektronarzędzia przeznaczone do półprofesjonalnych zastosowań. Często występują jako wiertarko-wkrętarka i mają 2 biegi o różnych poziomach obrotów. Mogą posłużyć do okazjonalnego wiercenie w średnio twardych materiałach.
  • powyżej 14.4 V – najczęściej spotyka się urządzenia z baterią 18 V, jednak na rynku znajdą się też mocniejsze rozwiązania. Tego typu wiertarko-wkrętarka akumulatorowa Makita sprawdzi się w najtrudniejszych zadaniach. Dobre sprzęty z tej kategorii wyposażone są też w funkcję udaru, która pozwala na wiercenie w betonie zbrojonym.

Moment obrotowy w urządzeniach Makita 

Określa maksymalną siłę wkręcania, jaką posiada dany model. Rozsądnym wyborem do uniwersalnych prac jest egzemplarz posiadający dwa biegi i poziom momentu na poziomie przynajmniej 30 Nm. Oczywiście domorosły majsterkowicz, którzy używa wkrętarki do delikatniejszych robót, zadowoli się sprzętem o mniejszym momencie obrotowym. Z kolei specjaliści od zadań dekarskich nie używają w swoim fachu egzemplarzy o sile mniejszej niż 50 Nm.

Moment obrotowy może dotyczyć wkręcania miękkiego i twardego. Pierwszy polega na stałym przyroście siły podczas obróbki miękkich materiał, do jakich należy np. świeże drewno. Wkręcanie twarde charakteryzuje się skokowym przyrostem momentu w decydującej fazie wkręcania, co wymaga sporego nakładu mocy urządzenia.

Czas pracy na baterii i szybkość jej ładowania 

Do amatorskich i okazjonalnych prac parametr ten nie będzie aż tak kluczowy. Co innego w momencie długotrwałych czynności o wymagającej intensywności. Wiertarko-wkrętarka Makita, podobnie jak inne tego typu sprzęty, ma przedział pojemności baterii z zakresu.3-2 Ah, chociaż w topowych urządzeniach znajdą się tez takie o pojemności 5,0 Ah. Im lżejsza praca, tym dłużej będzie można jej używać na jednym cyklu ładowania. Dlatego kluczowe jest zaopatrzenie się w przynajmniej dwa akumulatory i szybką ładowarkę, a jeszcze lepiej mieć je w jednym zestawie z wkrętarką.

Zestawienie najpopularniejszych modeli wkrętarek Makita 

Poniżej zebrano kilka najciekawszych egzemplarzy, które przydadzą się podczas różnych prac.

Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa MAKITA DF012DSE, 7,2 V, 1,5 Ah 

Propozycja skierowana szczególnie dla osób wykonujących precyzyjne prace monterskie i naprawcze. Posiada regulowany kąt rękojeści, dzięki czemu świetnie sprawdza się w obróbce twardszych materiałów i dokładnym wkręcaniu drobnych elementów, jako elektryczny śrubokręt. 21-stopniowa regulacja momentu obrotowego sprzyja płynnej pracy i zabezpiecza przed przekręceniem gwintu.

 

Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa MAKITA DF012DSE, 7,2 V, 1,5 Ah

 

Wiertarko-wkrętarka MAKITA HP457DWE, 18 V, 1,3 Ah 

Niezwykle wszechstronne urządzenie wyposażone w dwa biegi i 16-stopniową regulacje sprzęgła. Wyróżnia dwa poziomy momentu obrotowego – 24 i 42 Nm, co pozwala na skuteczne przeprowadzanie prac w drewnie, metalu i betonie. Szczególnie do obróbki tego ostatniego przyda się skuteczna funkcja udaru o częstotliwości 6-21 tys. ud/min. Prezentowana wiertarka bezprzewodowa Makita wyposażona jest w zestaw dwóch akumulatorów, ładowarkę i zgrabną walizkę ułatwiającą transport i zachowanie porządku.

 

Wiertarko-wkrętarka MAKITA HP457DWE

 

Wiertarko-wkrętarka udarowa MAKITA DHP484Z 18 V 

Zdecydowanie jest to sprzęt dla najbardziej wymagającego specjalisty. Pracuje przy pomocy baterii 18 V i zapewnia imponujący moment obrotowy o wartości 54 Nm. Sprzęt wyposażony jest w bezszczotkowy silnik, co sprawia, że nie generuje iskier podczas pracy i jest zdecydowanie mocniejszy od wersji szczotkowych. Do prac budowlanych w betonie przyda się też funkcja udaru z możliwością aż 30 tys. uderzeń na minutę.

 

Wiertarko-wkrętarka udarowa MAKITA DHP484Z

 

Wiertarko-wkrętarka MAKITA MDDF453Z 18 V, 42 Nm 

Kolejna bardzo dobra propozycja do prac stolarskich, majsterkowania i naprawy sprzętu. 4 biegunowy silnik prądu stałego współpracuje z zasilaniem 18 V, co pozwala na osiąganie sporych mocy podczas pracy. Poziom obrotów na biegu 1 i 2 mieści się w przedziale 400-1300 obr/min. Ta wiertarko-wkrętarka Makita jest kompatybilna z akumulatorami LXT 18 V, co jest szczególnie istotne dla osób, które mają już sprzęty tej linii.

 

Wiertarko-wkrętarka MAKITA MDDF453Z

 

Wkrętarka MAKITA DF347DWE 14,4 V 1,3 Ah 

Ergonomiczny i niezwykle lekki typ wkrętarki wyposażony w dwa akumulatory, szybką ładowarkę (pełne naładowanie poniżej 60 minut) i walizkę. Przeznaczona jest do wielogodzinnej pracy, na co wpływa bardzo przyzwoity moment obrotowy (max. 30 Nm) i wyjątkowa lekkość urządzenia. Wyposażone jest w dwa biegi i 16 trybów sprzęgła. Znajdzie zwolenników wśród osób oczekujących lekkości i możliwości dotarcia do trudnodostępnych miejsc.

 

Wkrętarka MAKITA DF347DWE

 

Widoczne powyżej wkrętarki Makita stanowią interesującą propozycję dla zdecydowanej większości użytkowników. Zarówno majsterkowicze, jak i profesjonaliści mogą wybrać dla siebie świetne urządzenie sprawdzające się w najtrudniejszych warunkach.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock