Czy warto kupować tanie opony samochodowe?
Na rynku ogumienia samochodowego funkcjonują trzy główne segmenty produktowe – opony klasy premium, klasy średniej oraz klasy ekonomicznej, nazywanej także budżetową. To właśnie w tej ostatniej grupie znajdziemy tanie opony samochodowe. Wspomniany podział opiera się nie tylko o ceny, ale także o technologię produkcji. Opony klasy premium to modele tożsame z ogumieniem, dostarczanym przez wiodących producentów na pierwszy montaż do fabryk samochodowych – reprezentujące najnowsze osiągnięcia techniczne i spełniające najwyższe normy. Klasa średnia to również opony wysokiej jakości, bazujące na rozwiązaniach premium, jednak z zachowaniem proporcji pod względem ceny. W klasie opon budżetowych mieszczą się wszystkie pozostałe modele opon. Jest to zatem klasa zróżnicowana wewnętrznie, w której znajdziemy zarówno producentów aspirujących do zdobycia renomy i awansu do wyższych segmentów, jak i tych, którym zależy wyłącznie na sprzedaży jak największej liczby opon w krótkim czasie. Czy w segmencie budżetowym można znaleźć dobre opony, które zapewnią nam bezpieczeństwo jazdy i niezawodność? Oczywiście tak. Trzeba jednak szukać w odpowiedni sposób.
Tanie opony letnie, zimowe i całoroczne
Zanim zdecydujemy się na zakup opon segmentu budżetowego, powinniśmy rozważyć, w jaki sposób zamierzamy eksploatować nowy komplet ogumienia. Jeżeli pokonujemy samochodem dziesiątki tysięcy kilometrów rocznie, głównie po trasach szybkiego ruchu, a nasz styl jazdy można określić mianem "agresywnego”, opony budżetowe nie będą dla nas najlepszym rozwiązaniem. Użytkowane w takim trybie mogą stosunkowo szybciej ulec uszkodzeniu lub utracić swoje parametry za sprawą ścierania się bieżnika. Na tanie opony samochodowe powinni patrzeć raczej kierowcy preferujący umiarkowany styl jazdy, pokonujący standardowe lub niewielkie dystanse roczne.
Każdy, kto kupuje tanie opony musi mieć świadomość tego, że nie są to produkty zajmujące czołowe miejsca w testach bezpieczeństwa, wykonywanych przez niezależne instytucje. W czasie eksploatacji warto brać pod uwagę fakt, że oferowana przez nie droga hamowania czy też przyczepność na mokrej nawierzchni może nie być porównywalna z oponami premium. Duża część oszczędnych kierowców, wybierając opony decyduje się na zakup droższego kompletu wyższej klasy na zimę (kiedy warunki jazdy są trudniejsze) oraz taniego zestawu opon na lato. Kompromisowym rozwiązaniem są opony całoroczne. Ta grupa produktów również jest zróżnicowana – na rynku znajdziemy zarówno drogie jak i tanie opony wielosezonowe. Producenci przestrzegają jednak, że budżetowe opony całoroczne są przeznaczone do samochodów wykonujących bardzo małe przebiegi i rzadko eksploatowanych w skrajnych warunkach pogodowych. Podobne zalecenia spotkamy kupując tanie opony terenowe – nie nadają się one na najtrudniejsze wyprawy off-roadowe, lecz można z powodzeniem użytkować je w tzw. lekkim terenie – np. na górskich bezdrożach.
Producent, opinie, etykiety – co sprawdzić kupując tanie opony?
Wybierając opony z segmentu budżetowego warto kierować się kilkoma ważnymi kwestiami, takimi jak:
- renoma producenta opon
- opinie na temat produktu
- etykiety opon
Pewnym wyborem w przypadku tanich opon są marki budżetowe, należące do grup producenckich, zrzeszających także marki klas wyższych – średniej i premium. Możemy oczekiwać tu wyższej kontroli jakości ze względu na procedury wdrażane przez renomowanego producenta.
Tanie opony zimowe, letnie czy całoroczne to produkty popularne, chętnie kupowane przez właścicieli samochodów. Oznacza to, że na temat większości modeli, bez trudu znajdziemy wiarygodne opinie w Internecie. Kiedy wyszukamy interesujący nas model taniej opony, warto wpisać jego nazwę w wyszukiwarkę i sprawdzić, co piszą na jego temat internauci. Warto sprawdzić recenzję na kilku stronach – także tych zagranicznych (np. anglojęzycznych).
Zainteresował cię temat? Sprawdź nasze inne artykuły:
- Czy można jeździć na letnich oponach w zimie? Czym grozi taka jazda?
- Ciśnienie w oponach samochodowych - jakie jest prawidłowe?
- Opony całoroczne - czy warto z nich korzystać?
Tanie opony – jak sprawdzić parametry?
Od 2012 r. producenci są zobowiązani do umieszczania na oponach tzw. etykiet, zawierających podstawowe informacje o parametrach opony. Znajdziemy tam informację dotyczącą drogi hamowania samochodu wyposażonego w dany komplet opon na mokrej nawierzchni, informację na temat efektywności energetycznej (wpływu opon na zużycie paliwa przez pojazd) oraz głośności opony, czyli hałasu przez nią generowanego. Najwyższą oceną w tych kategoriach jest A, kolejne litery alfabetu oznaczają słabsze wyniki w testach. W przypadku poziomu głośności, podaje się dodatkowo liczbę decybeli, generowaną przez oponę.
W kategorii tanich opon samochodowych raczej nie spotkamy produktów posiadających najwyższe oceny parametrów na etykiecie. Zdecydowanie warto jednak dokonywać porównań tych wyników pomiędzy konkretnymi produktami. Lepiej unikać tanich opon otrzymujących najniższe oceny w zakresie hamowania na mokrej nawierzchni, które jest głównym parametrem dotyczącym bezpieczeństwa. Warto zwrócić także uwagę na głośność opon, która wprost przekłada się na komfort jazdy. Efektywność energetyczna jest istotna szczególnie dla osób wykonujących wysokie przebiegi (przypominamy, że nie są oni docelową grupą nabywców tanich opon). Różnica pod względem zużycia paliwa przez oponę posiadającą najwyższą klasę efektywności a tą posiadającą najniższą to ok. 0,6 l na 100 km.
W segmencie tanich opon samochodowych bez trudu znajdziemy dobrze oceniane i sprawdzone modele, charakteryzujące się przyzwoitymi parametrami w zakresie bezpieczeństwa, a także dobrą trwałością i niezawodnością. Mimo głównego przyjętego kryterium, przy zakupie nie sugerujmy się jednak wyłącznie ceną. W tym segmencie nawet kilkadziesiąt złotych na całym komplecie opon może przekładać się na dużą różnicę jakościową.
Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.
Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com
Komentarze (0)