Nie rozmawiaj przez telefon
Dla wielu zapracowanych osób trening na siłowni to czas na wyciszenie, zebranie myśli, zatem słuchanie rozmów telefonicznych obcych ludzi jest ostatnią rzeczą, o której marzą. W przypadku kiedy obok jest prowadzony trening personalny, z całą pewnością takie rozmowy zwyczajnie przeszkadzają trenerowi i rozpraszają ćwiczącego. Jeżeli już ktoś zadzwoni, przeproś i wyjdź z sali.
Może warto spróbować w ogóle nie zabierać telefonu na trening? Dla samego siebie, aby nie odciągać swoich myśli od tego, co ważne w danej chwili i żeby móc skupić się w 100 procentach na technice wykonywanych ćwiczeń. Jeśli to póki co wydaje się wam zbyt trudne, spróbujcie metody stopniowania. Skoro zdaje egzamin w czasie wyrabiania formy, może sprawdzi się i w tym przypadku. Niektóre słuchawki Bluetooth pozwalają na pozostawienie aparatu w szatni i słuchanie muzyki bez konieczności zerkania w ekran. To może być krok pierwszy. Krok drugi to muzyka w trybie offline, a trzeci oczywiście całkowita rezygnacja z komórki.
Pomóż w zachowaniu porządku
Ogromnie ważne jest to, aby respektować obowiązek zmiany obuwia, nawet dla siebie samego, ponieważ nieprzyjemne okruchy z podeszwy mogą roznieść się po Sali i co gorsza ubrudzić przestrzeń do ćwiczeń na leżąco. Nie brzmi fajnie, prawda?
W szatni spróbujcie przebierać się w okolicy swojej szafki, aby pozostawić przestrzeń dla innych. W łazience, czy pod prysznicem starajcie się nie zostawiać „śladów” po sobie.
Na samej sali treningowej, po zakończonym treningu dezynfekujcie po sobie sprzęt. Jeżeli tego nie zrobicie, zwiększacie ryzyko przenoszenia miliona zarazków. Dezynfekujcie także matę na której ćwiczycie, lub po prostu przynoście swoją własną. No i co najważniejsze: odkładajcie sprzęt na miejsce, respektując podziały kilogramowe. Często hantle lub sztangi są ułożone zgodnie z wielkością obciążenia, zwróćcie na to uwagę.
Aby zachować czystość i higienę, przychodźcie ze swoim ręcznikiem, którym będziecie mogli otrzeć pot z czoła, ale także z podłogi – jeżeli będzie taka potrzeba.
Korzystaj z luster w konkretnym celu
Na salach treningowych jest zazwyczaj dużo luster. Służą one przede wszystkim do tego, aby kontrolować technikę wykonywanych ćwiczeń. Jeżeli chcecie się przejrzeć w lustrze celem poprawy fryzury czy strzelenia efektownego selfie, upewnijcie się, że nie cykniecie przy okazji fotki komuś, kto być może sobie tego nie życzy lub jest w trakcie ćwiczeń wymagających kontrolowania pozycji.
Nie rezerwuj maszyn
Nie ma czegoś takiego jak rezerwacja maszyn. Urządzenia na siłowni muszą być dostępne dla każdego w takim samym stopniu. Każdy ma prawo z nich korzystać, zatem nie zostawiajcie na nich swojego ręcznika, czy bluzy, aby nie wprowadzać nikogo w błąd, sugerując, że sprzęt jest zarezerwowany, czy użytkowany w tym czasie. Jeżeli macie przerwę, nie odpoczywajcie siedząc na maszynie – przejdźcie na bok, w tym czasie ktoś inny będzie miał szansę wykonać swoją serię ćwiczeń.
Pytaj
Nie musicie wszystkiego wiedzieć od razu, szczególnie jeżeli to wasz pierwszy raz na siłowni. Często słyszę, że ktoś rezygnuje z siłowni ponieważ czuje się nieswojo, nie wie jak się zachować. To normalne, każdy kiedyś zaczynał. Tutaj złotą będzie zasada „kto pyta nie błądzi”. Na dużych siłowniach pracują dyżurni trenerzy – są to osoby, które mają obowiązek odpowiedzieć na wasze pytania, także te dotyczące techniki wykonywanych ćwiczeń. Te osoby powinny także dopilnować przestrzegania wszystkich powyższych zasad, czyli savoir vivre na siłowni, a przede wszystkim – dawać dobry przykład. Pamiętajcie, że wy także możecie zwrócić komuś uwagę, oczywiście w uprzejmy sposób.
Bądź uprzejmy
Ta zasada dotyczy każdej sytuacji naszego życia. Bycie życzliwym i uprzejmym „robi dzień”! Bądźmy uprzejmi, nie tylko w stosunku do osób, z którymi dzielimy atlas czy regał z hantlami. Pamiętajmy o obsłudze siłowni: osobach pracujących na recepcji, sprzątających oraz trenerach.
Więcej porad dotyczących technik treningowych i nie tylko znajdziecie w dziale Trenuję.
Komentarze (0)