Grill grillowi nierówny – w sprzedaży dostępnych jest wiele różnych modeli, a z każdym z nich należy obchodzić się nieco inaczej. Coraz większą popularnością cieszą się również paleniska, z których można korzystać na kilka różnych sposobów. Służą one jako źródło ciepła i światła, ale wyposażone są również w ruszt, więc możesz wykorzystać je również w funkcji grilla.

Jak rozpalać grilla? Praktyczne wskazówki 

Każdy z rodzajów grilli wymaga nieco innego traktowania. Mamy jednak dla ciebie kilka wskazówek, które są uniwersalne i ułatwią grillowanie zarówno w przypadku modeli tradycyjnych, jak i gazowych!

 

Rozpałka podpałka do grilla i kominka zagęszczona 1L

 

Wybierz odpowiednie stanowisko 

Wiatr może skutecznie utrudnić rozpalenie grilla, może też spowodować spore niebezpieczeństwo. Najlepiej więc ustawić grilla w osłoniętym miejscu. Odpowiednio kształt paleniska sprawi, że wiatr nie będzie rozwiewał żaru. Wyprofilowane, głębsze misy sprawdzą się idealnie.

Pamiętaj również o tym, by wybrać stanowisko, w którym nie ma zagrożenia pożaru. Grill powinien znajdować się z daleka od elementów drewnianych – najlepiej postawić go na betonie lub na trawie.

 

Grill gazowy ACTIVA Nevada 19751, 11,2 + 2,8 kW, czarny, 63x38 cm

 

Dokładnie wyczyść grilla 

Przed każdym użyciem usuń z rusztu wszelkie pozostałości po poprzednim grillowaniu. Używanie niedoczyszczonego rusztu może skutkować nie tylko niezbyt przyjemnym aromatem, ale również szkodzi zdrowiu. Spalanie takich pozostałości może spowodować uwalnianie substancji toksycznych dla człowieka.

 

Szczotka do czyszczenia grilla/rusztu LANDMANN 148, 18 cm

 

Czym rozpalić grilla – brykietem czy węglem drzewnym? 

Jeśli korzystasz z tradycyjnego grilla, wykorzystaj węgiel drzewny lub brykiet. Czy wybór ma znaczenie? Oba materiały nadadzą się do wykorzystania na grillu, jednak każdy z nich wykazuje inne właściwości. Jeśli priorytetem dla ciebie jest szybkie rozpalenie grilla, wybierz węgiel drzewny. Jeśli z kolei stawiasz przede wszystkim na wydajność, zdecyduj się na brykiet.

 

Brykiet węgla drzewnego ekologiczny BIONATURO, 2,2 kg

 

Aby rozpalić grilla wypełnionego węglem drzewnym lub brykietem, zastosuj rozpałkę. Bez niej rozniecenie ognia byłoby bardzo trudne. Możesz zastosować kostki lub rozpałkę w płynie. Obie są łatwe w zastosowaniu i znacząco ułatwiają rozpalenie grilla czy ogniska.

Oto instrukcja, jak rozpalić grilla krok po kroku:

  1. Umieść duże kawałki węgla lub brykietu w grillu.
  2. Umieść podpałkę na wierzchu.
  3. Rozpal ogień długą zapalniczką.
  4. Poczekaj, aż mocny płomień przygaśnie.
  5. Gdy zauważysz, że węgiel się spopielił, pogrzebaczem rozprowadź go na całej powierzchni grilla.

W przypadku grilla gazowego wystarczy odkręcić palniki (otwierając uprzednio pokrywę, aby gaz nie skumulował się w środku) i przytknąć do nich ogień z długiej zapalniczki. Pamiętaj o uzupełnieniu zapasu gazu!

 

Zapalarka grillowa VESUV, żółty

 

Jak grillować ekologicznie? 

Na rynku można znaleźć ekologiczne warianty brykietu i węgla drzewnego, pozbawione dodatku nafty i substancji ropopochodnych, a do tego wydajne dzięki wysokiej kaloryczności.

Świetnym rozwiązaniem może okazać się wybór brykietu kokosowego, kilka razy bardziej kalorycznego niż klasyczny węgiel drzewny. Wydziela on mniej szkodliwego dymu i pali się znacznie dłużej. Brykiet kokosowy pozbawiony jest również syntetycznych substancji i nie zanieczyszcza środowiska. Jeśli zależy ci na ekologicznym grillowaniu, warto zdecydować się na takie rozwiązanie.

 

Brykiet kokosowy ekologiczny LOTUSGRILL CocoHeat, 2 kg

 

Również rozpałka może być ekologiczna. Na rynku znajdziesz warianty biodegradowalne, o naturalnym składzie. Rozpałki tego typu najczęściej tworzone są na bazie produktów ubocznych powstałych w procesie przetwarzania drewna i roślinnych olejów. Przy zastosowaniu takiej podpałki nie musisz obawiać się o wydzielanie się toksycznych substancji.

 

Rozpałka do grilla eko, 32 kostki

 

Na rynku znajdziesz szeroki wybór produktów, dzięki którym grillowanie stanie się znacznie łatwiejsze. Dzięki naszym wskazówkom rozpalenie grilla nie będzie już problemem. Udanego grillowania!

Sprawdź także inne artykuły z kategorii Poradników.

 

Zdjęcie okładkowe – źródło: Shutterstock