Rower dla 8-latka – ile cali?
Planując zakup roweru dla 8-latka, najważniejszym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę, jest jego wzrost. Zdecydowana większość producentów udostępnia tabele rozmiarów, na podstawie których można wstępnie wybrać optymalną wielkość jednośladu. Co ważne, wartości te najczęściej wyrażone są w calach i nie dotyczą wielkości ramy, jak ma to miejsce w przypadku standardowych rowerów, a średnicy kół. Rowery dla 8-latków najczęściej mieszczą się w przedziale 20-24 cale.
Warto pamiętać, aby sugerowaną przez producenta wielkość roweru potraktować jedynie jako punkt odniesienia. Najlepiej, by dziecko usiadło na rowerze i zobaczyło, czy rozmiar jest odpowiedni, ale jeśli ma to być prezent dla 8-latka, można posiłkować się tabelą rozmiarów.
Kluczową kwestią przy wyborze jednośladu jest również pozycja na rowerze. Nie może być ona ani zbyt przykurczona, ani zbyt wyciągnięta. Dziecko powinno mieć pełną swobodę ruchów zarówno w trakcie jazdy, jak i podczas ruszania czy zsiadania z siodełka. Możliwość bezproblemowej obsługi manetek, klamek, a także uzyskanie pełnego promienia skrętu i dosięganie do pedałów ma tu kolosalne znaczenie.
Wspominamy o tym, ponieważ znaczna część rodziców popełnia błąd, którym jest zakup roweru „na wyrost”. Zbyt duży rower to nie tylko brak komfortu i nieprawidłowa pozycja na rowerze, ale również ograniczony zakres obsługi hamulców, manetek czy kierownicy. Jazda na takim jednośladzie jest niebezpieczna oraz niewygodna. Dlatego pamiętajmy, rower dla 8-latki czy 8-latka powinien być dobrany odpowiednio do aktualnego wzrostu.
Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając rower dla 8-latka?
Zakup roweru dla 8-latka, ze względu na kryteria wyboru, jakimi powinniśmy się kierować, mocno zbliżony jest do zakupu jednośladu dla osoby dorosłej. Zgodnie z tym, o czym pisaliśmy powyżej, kluczowe znaczenie ma jego rozmiar. Zakładając jednak, że ten jest już wybrany, kolejnymi aspektami są waga roweru oraz rodzaj zamontowanego osprzętu.
Rower dla dziecka 8-10 lat powinien być lekki. Oczywiście nie chodzi o zakup kosztownego jednośladu zbudowanego na bazie karbonowej ramy, ale o maszynę, która pozwoli na komfortową jazdę. Należy pamiętać, że młody cyklista z czasem będzie chciał pokonywać coraz dłuższe dystanse. Zbyt duża waga roweru wpłynie na przedwczesne zmęczenie, konsekwencją czego może być ogólne zniechęcenie do jazdy na dwóch kołach.
Nie bez znaczenia jest również rodzaj zamontowanego osprzętu oraz wyposażenie jednośladu. Tu podobnie jak w przypadku wagi, nie chodzi o zakup roweru w topowej konfiguracji, ale takiego, który pozwoliłby efektywnie i bezawaryjnie pokonywać kolejne kilometry.
Zakup dobrej klasy roweru to inwestycja, która zaprocentuje nie tylko zadowoleniem, komfortem i bezpieczeństwem dziecka, ale również zwróci się w przypadku odsprzedaży jednośladu. Rowery dla 8-latków, to zakup na 2-3 sezony.
Pomijając aspekty techniczne oraz ekonomiczne, równie ważny jest wygląd roweru. Musi on być ładny i spełniać oczekiwania młodego cyklisty. Bez tego ciężko będzie zachęcić dziecko do jazdy.
Rower dla 8-latka – ranking
Różnorodność dostępnych na rynku rowerów dla 8-latków jest ogromna. Chcąc ułatwić dokonanie wyboru, postanowiliśmy przygotować ranking jednośladów, które w naszej ocenie są godne polecenia.
Rower miejski dziewczęcy Goetze Mood 6b 24", błękit-róż
Goetze Mood to rower dla 8-latki utrzymany w miejskiej stylistyce. Stalowa wyprofilowana rama typu damka, 24-calowe koła uzbrojone w opony o szerokości 1,75 cala oraz osprzęt Shimano sprawiają, że jednoślad jest równie komfortowy co funkcjonalny. Dzięki wygodnej pozycji za kierownicą oraz dodatkowemu wyposażeniu w postaci błotników, lampek LED czy osłony łańcucha, doskonale sprawdzi się podczas pierwszych przejażdżek po mieście. Firma Goetze wyposażając swój produkt w skuteczne hamulce typu V-brake, funkcjonalną manetkę zmiany przełożeń RevoShift, 6-biegową przerzutkę czy wygodne sprężynowe siodełko, zadbała o to, aby rower swoją specyfikacją zbliżony był do klasycznych, pełnowymiarowych modeli.
Uroku całej konstrukcji nadaje stonowany, błękitno-różowy kolor oraz stylowy koszyczek, którego obecność doceni każda dziewczynka. Miłym dodatkiem jest również bagażnik do najpotrzebniejszych rzeczy.
Rower dla dzieci Goetze Style 24", błękitno-różowy
Rower dla 8-latki zbliżony specyfikacją do wyżej opisanego modelu. Prezentowany jednoślad to klasyczna stalowa damka, wyposażona w 24-calowe koła uzbrojone w opony o szerokości 1,75 cala. W odróżnieniu od poprzedniej pozycji, w tym produkcie zastosowano prosty, ale bezawaryjny jednorzędowy napęd oraz tylny hamulec typu torpedo. Jest to zestawienie, które doskonale sprawdzi się podczas jazdy po mieście. Dodatkowe akcesoria w postaci pełnych błotników, oświetlenia typu LED, osłony łańcucha, bagażnika czy stylowego koszyka na kierownicy, nie tylko wpływają na funkcjonalność jednośladu, ale również nadają mu charakteru. Jest to rower, który z pewnością przypadnie do gustu niejednej młodej cyklistce.
Rower MTB Kross Level Mini 3.0 Os (11') 20"
Kross Level Mini 3.0 to idealny rower dla 8-latka, który chciałby rozpocząć przygodę z jazdą w terenie. Sportowa geometria lekkiej aluminiowej ramy, 20-calowe koła wyposażone w opony o szerokości 1,9 cala, skuteczne hamulce typu V-brake oraz 6-stopniowy napęd Shimano, pozwolą małemu cykliście z impetem wejść w świat kolarstwa górskiego. Co równie ważne, jednoślad został wyposażony w ergonomiczne chwyty, klamki i manetki wielkością dostosowane do dłoni dziecka. Dzięki temu będzie ono mogło zachować pełną kontrolę nad rowerem w każdej sytuacji. Kross Level 3.0 Mini to przemyślana konstrukcja. Jest to rower do XC dla najmłodszych, dlatego nie znajdziemy tu zbędnego wyposażenia, które przy pierwszym wjechaniu w teren z pewnością by przeszkadzało. W zamian otrzymujemy lekką, bezpieczną i komfortową konstrukcję, która z pewnością przypadnie do gustu niejednemu dziecku.
Rower dziecięcy ACTIM XC240 LADY 24", biało-czarny
ACTIM XC 240 to pojad konstrukcyjnie zbliżony bardziej do rowerów dla dorosłych niż dla dzieci. Stalowa rama o sportowej geometrii, 24-calowe koła wyposażone w opony o szerokości 2,1 cala, napęd 3x7, mechaniczne hamulce tarczowe czy przedni amortyzator sprawiają, że jest to jednoślad przystosowany do nauki jazdy w terenie. Co więcej, wzmocnione dwukomorowe obręcze czy stery typu A-head sprawiają, że rower jest wytrzymały i bardzo dobrze się prowadzi.
ACTIM XC 240 to kompletna maszyna, pozwalająca dziecku doskonalić technikę zarówno w parku i na leśnych ścieżkach, a także na stromych podjazdach czy technicznych zjazdach.
Biorąc pod uwagę uniwersalność tego modelu, może być to zarówno rower dla 8-latki, jak i jednoślad idealny dla chłopców. Miłymi dodatkami są znajdujące się na kołach odblaski, nóżka czy osłona łańcucha. To elementy, które z pewnością wpłyną na komfort użytkowania.
Rower górski dla dzieci Kross Lea JR 1.0 24"
Przeglądając kolejne rowery dla 8-latki, nie można przejść obojętnie obok modelu Kross Lea JR 1.0. Ta nowoczesna konstrukcja zbudowana została na bazie lekkiej, aluminiowej ramy oraz 24-calowych kół wyposażonych w opony terenowe o szerokości 1.9 cala. Rower uzbrojony w napęd Shimano 1x8, hamulce typu V-brake oraz amortyzowany widelec o skoku 50 mm, równie dobrze sprawdzi się podczas przejażdżek pod domem, jak i dynamicznej jazdy po lesie. Dużym atutem jednośladu jest sportowa geometria ramy, która w newralgicznym miejscu została wyprofilowana w taki sposób, aby w przypadku nagłego zeskoczenia z siodełka, dziecko nie zrobiło sobie krzywdy.
Pod względem technologicznym Kross Lea JR 1.0 to konstrukcja, niewiele odbiegająca funkcjonalnością od modeli dla dorosłych. Natomiast wielkością ramy oraz ergonomią zastosowanych komponentów idealnie wpisuje się w potrzeby młodych cyklistów.
Rower dla dziewczynki Sun Baby Heart Bike 20”
Heart Bike marki Sun Baby to idealny rower dla 8-latki. Klasyczna stalowa rama typu damka, 20-calowe koła, wyprofilowana kierownica czy wygodne siodełko sprawiają, że model ten równie dobrze sprawdzi się w trakcie rodzinnych wycieczek, jak i podczas jazdy po mieście. Biorąc pod uwagę bogate wyposażenie w postaci długich błotników, osłony łańcucha, stopki czy bagażnika, można śmiało stwierdzić, że funkcjonalnością nie ustępuje swoim większym odpowiednikom. Potwierdzeniem tego faktu jest rodzaj zamontowanego osprzętu. Skuteczne hamulce typu V-brake, napęd Shimano w konfiguracji 1x6 czy manetka RevoShift to rozwiązania stosowane w pełnowymiarowych jednośladach. Poza aspektami technicznymi Heart Bike przykuwa uwagę kolorem oraz designem. Piękny miętowy kolor w połączeniu z białymi dodatkami sprawia, że żadna dziewczynka nie przejdzie obok niego obojętnie.
Rower górski Kross Lea Mini 3.0 SR 20", biały
Zastanawiając się nad tym, jaki rower dla 8-latka kupić, warto zwrócić uwagę na model Lea Mini 3.0 SR marki Kross. Ten zbudowany na bazie aluminiowej ramy jednoślad, wyposażony został w 20-calowe koła, skuteczne hamulce typu V-brake oraz napęd Shimano 1x6. Geometria, kształt ramy oraz klasa zamontowanego osprzętu sprawiają, że rower dobrze sprawdzi się zarówno podczas pierwszych rodzinnych wycieczek po parku, jak i dynamicznej jazdy w terenie. Jakość zastosowanych podzespołów, rozwiązania technologiczne oraz ergonomia poszczególnych komponentów, zdecydowanie wpływają na komfort podczas jazdy i bezpieczeństwo.
Rower górski MTB Tarnica 24”
Kolejną propozycją naszego zestawienia jest rower górski Tarnica. Jednoślad zbudowany na bazie solidnej aluminiowej ramy został wyposażony we wszystkie atrybuty niezbędne do jazdy w terenie. Koła o średnicy 24 cali, skuteczne hamulce V-brake, napęd w konfiguracji 3x8 oraz pełne zawieszenie przedniego i tylnego koła sprawiają, że rower doskonale poradzi sobie w każdej sytuacji. Sportowa geometria oraz intensywny pomarańczowy kolor sprawiają, że zdecydowana większość chłopców z pewnością zainteresuje się tym modelem. To idealna propozycja do szlifowania umiejętności podczas pokonywania pierwszych wzniesień czy trudniejszych technicznie zjazdów.
Rower dziecięcy Tiger Bike 20”
Ostatnią pozycją naszego rankingu rowerów dla 8-latków jest Tiger marki Sun Baby. Ten solidny jednoślad to przede wszystkim stalowa rama, 20-calowe koła wyposażone w bardzo szerokie opony terenowe oraz przedni amortyzator o skoku 50 mm. Osprzęt natomiast stanowi napęd Shimano 1x6 i skuteczne hamulce typu V-brake. Geometria ramy, a także zestawienie poszczególnych komponentów zapewnią doskonałe właściwości podczas jazdy po mieście czy mniej utartych ścieżkach. Warto również wspomnieć, że Tiger został wyposażony w światełka odblaskowe zwiększające widoczność na drodze oraz funkcjonalną solidną stopkę.
Tworząc powyższe zestawienie, staraliśmy się, aby pozycje w nim ujęte były urozmaicone zarówno jeśli chodzi o typ rowerów, jak i ich cenę. Ostateczny wybór jak zawsze będzie uzależniony od potrzeb oraz oczekiwań młodego cyklisty. Mamy jednak nadzieję, że nasz ranking pomoże w podjęciu najlepszej decyzji.
Więcej poradników znajdziesz w dziale Rowery i akcesoria.
Zdjęcie okładkowe: Shutterstock
Komentarze (0)