Spis treści:

Zanim przejdziemy do bardziej szczegółowego omawiania psów z włosami, musimy sobie wyjaśnić jedną, ważną rzecz: psy z włosami nie istnieją. Tak naprawdę wszystkie psy mają sierść, a określenie „psy z włosami” jest ogromnym uproszczeniem.

Psy z włosami – czyli jakie?

Psy z włosami to potoczne określenie dla psów tych ras, których sierść w strukturze i dotyku przypomina ludzkie włosy – są one miękkie i jedwabiste oraz rosną bardzo długie. Te psy jednocześnie są pozbawione podszerstka, dzięki czemu nawet w okresie wzmożonego linienia sezonowego wypada im o wiele mniej sierści niż innym psom.

Brak podszerstka oraz długa sierść w dużej mierze sprawiają, że psy z włosami są tak atrakcyjne i chętnie wybierane na domowego pupila. Struktura ich sierści ma jednak również wady i musimy o nich pamiętać, decydując się na opiekę nad takim psem.

Jako że pies z włosami jest pozbawiony podszerstka, nie ma swojej naturalnej warstwy ochronnej, która izolowałaby go od niekorzystnych warunków atmosferycznych. W chłodne miesiące taki piesek może szybko zacząć marznąć na spacerach. W związku z tym warto go wyposażyć w wygodną kurteczkę, dzięki której nasze zimowe wędrówki będą mogły być dłuższe i komfortowe dla czworonoga.

Drugą niezwykle istotną kwestią, o której nie możemy zapominać, jest pielęgnacja psa z włosami. Pomimo że włos ten nie wypada w takiej ilości, jak u innych psów, i tak będzie wymagał regularnego czesania – a wszystko po to, aby uniknąć kołtunów czy filcowania się sierści. Być może konieczne będą również kąpiele w odpowiednim szamponie i odżywce, żeby ułatwiać rozczesywanie. Wizyty u groomera, który nada fryzurze zwierzęcia odpowiedni kształt, również mogą okazać się konieczne. Im dłuższą sierść będzie miał nasz pies, tym większą uwagę do jej pielęgnacji będziemy musieli przykładać.

Od niedawna mam pod swoją opieką pieska w typie shih tzu, czyli jednej z flagowych ras psów z włosami. Adoptowałam go od pani, która nie miała możliwości się nim należycie zająć. Jego sierść dawno nie widziała szczotki i faktycznie wyglądała jak mocno zaniedbane ludzkie włosy: była sztywna, cała w kołtunach, ciężko było cokolwiek z nią zrobić. Dopiero wizyta u groomerki i strzyżenie na krótko pomogły.

Lista ras psów z włosami

Ras psów z włosami wbrew pozorom wcale nie jest tak mało. Mamy spory wybór, jeśli interesują nas malutkie pieski z włosami, ale również amatorzy dużych ras psów z włosami będą mieli kilka opcji.

Małe rasy psów z włosami

Wśród nich znajdują się przede wszystkim pieski do towarzystwa.

  • Bischon frise

 

pies z włosami bichon frise

 

  • Yorkshire terrier

 

Yorkshire terrier - pies z włosami

 

  • West highland terrier

 

West highland terrier pies z włosami

 

  • Maltańczyk

 

Maltańczyk

 

  • Hawańczyk

 

Pies z włosami hawańczyk

 

  • Pudel miniaturowy oraz pudel toy

 

Pudel toy - pies z włosami

 

  • Bolończyk

 

Bolończyk

 

  • Lhasa apso

 

Lhasa apso

 

Duże rasy psów z włosami

Wśród średnich i dużych ras psów pozbawionych podszerstka wyróżniamy przede wszystkim pięć ras.

  • Pudel średni oraz duży

 

Pies z włosami czarny pudel duży

 

  • Lgotto romangolo

 

Lgotto romangolo

 

  • Chart afgański

 

Chart afgański

 

  • Portugalski pies dowodny

 

Portugalski pies dowodny

 

  • Owczarek staroangielski (bobtail)

 

Owczarek staroangielski (bobtail)

 

Wymienione przeze mnie rasy różnią się między sobą nie tylko wielkością czy długością sierści, ale również temperamentem i potrzebami. Dzięki temu każda osoba poszukująca psa z włosami, może wybrać taką rasę, która najbardziej będzie pasowała do jej stylu życia. Wśród psów z włosami swojego czworonożnego przyjaciela znajdzie alergik, który jest bardzo aktywny i większość dnia spędza na świeżym powietrzu, jak i miłośnik spokojnych wieczorów na kanapie.

Alergia na psa – co nas uczula?

Za alergię na psa jest odpowiedzialnych aż osiem różnych białek. Te białka znajdują się w psiej ślinie, nabłonku, naskórku, osoczu, a także w gruczole krokowym samców. Alergik może być uczulony na jedno lub kilka z tych białek, a od tego, na które ma reakcję alergiczną oraz od stopnia jej nasilenia zależy, czy może w ogóle myśleć o mieszkaniu z psem pod jednym dachem.

W przypadku uczulenia na białko produkowane w gruczole krokowym osoba uczulona może mieć pod swoją opieką suczkę. Jeżeli zaś chodzi o pozostałe alergeny, to najrozsądniejszą opcją jest przebadanie się u alergologa oraz kontakt z różnymi psami, żeby sprawdzić, jak będziemy na nie reagować. Absolutnie nie decydujmy się na psa, zanim nie upewnimy się, że jesteśmy w stanie poradzić sobie z alergią na niego! Jest to działanie lekkomyślne i tylko przysporzymy psu niepotrzebnego stresu.

Czy psy z włosami są najlepsze dla alergików?

Jeżeli nasza alergia okazuje się możliwa do ujarzmienia, to faktycznie psy z włosem mogą okazać się dla nas dobrym wyborem. Wynika to z faktu, że na sierści osiada najwięcej cząsteczek alergenów, pomimo że to nie przez nią są produkowane. W związku z tym od typu sierści w dużej mierze zależy, czy pies będzie nas uczulał, czy też nie. W przypadku gęstego podszerstka czy lekkiej sierści pojedyncze włoski z łatwością unoszą się w powietrzu po całym domu, osiadając nie tylko na dywanach i podłogach, ale także na wysokich meblach.

Pies z włosami nie traci ich w aż takim stopniu. Dodatkowo, jeżeli będzie regularnie kąpany (najlepiej przez osobę bez alergii), cząsteczki uczulających białek nie będą miały możliwości gromadzić się na jego sierści i roznosić po domu. Właśnie te dwa aspekty w największej mierze wpływają na fakt, że psy z włosem są dobre dla alergików.

Czy znacie inne rasy psów pozbawione podszerstka, które można dopisać do tego zestawienia? Dajcie znać w komentarzu! A po więcej ciekawych artykułów zajrzyjcie do działu Mam zwierzęta.

Zdjęcia w tekście: Shutterstock