Spis treści:
- Modne metody naturalnej pielęgnacji włosów
- Olejowanie włosów
- Pielęgnacja PEH
- Naturalny szampon do włosów
- Naturalna odżywka do włosów
- Naturalny peeling skóry głowy
Modne metody naturalnej pielęgnacji włosów
Świat kosmetyczny już dawno przestawił swoje tory na ekstrakty z roślin, oleje naturalne, wyciągi z ziół, kwiatów i substancje z morskich głębin. Wszystko dlatego, że zamiast stosować syntetyczne składniki, pragniemy sentymentalnego powrotu do dawnych czasów, kiedy włosy płukało się naparem z rumianku, a deszczówka była najlepszym sposobem na błyszczące pasma.
Coraz częściej i chętniej wybieramy więc naturalne formuły i najlepiej by powstawały w duchu ekologii oraz szacunku dla środowiska. Ta moda zmieniła się już w styl życia, dlatego dziś możemy wybierać wśród setek formuł przyjaznych dla włosów i środowiska. By znaleźć najlepszy sposób pielęgnacji, skupimy się na metodach, sposobach oraz kosmetykach naturalnych, które są teraz hitem.
Olejowanie włosów
Wśród najszerzej omawianych, opisywanych i dyskutowanych sposobów na gładkie i lśniące pasma jest olejowanie włosów. Najprościej rzecz ujmując, metoda ta polega na regularnym stosowaniu oleju naturalnego, dobranego w zgodzie ze stanem i potrzebami włosów.
Tu liczy się więc rodzaj skóry głowy (tłusta, przesuszona, wrażliwa) oraz porowatość włosów – czyli w jakim stopniu łuski keratyny pokrywające szczelnie włókno włosa są rozchylone. Im bardziej otwarte, tym włos jest mocniej przesuszony, kruchy lub uwrażliwiony zabiegami fryzjerskimi. Zamknięte łuski oznaczają włos o niskiej porowatości, a więc gładki.
By wybrać olej dla siebie, należy przyjrzeć się włosom i sprawdzić, czy są wysoko, średnio, czy niskoporowate. Dokładnie piszemy o tym w artykule poświęconym olejowaniu włosów.
A na czym polega sama metoda i jaką techniką olejować włosy? Otóż olejowanie należy przeprowadzać raz lub dwa razy w tygodniu aż do skutku, to znaczy momentu, w którym włosy odzyskają gładkość, elastyczność i blask.
Pierwszym sposobem jest olejowanie na sucho, czyli na włosy nieumyte (ale też nie za bardzo przetłuszczone). Olejek wylewamy w zagłębienie dłoni i rozprowadzamy bardzo cienką warstwę pasmo po paśmie.
Kolejną metodą jest olejowanie na mokro. Tu rozprowadzamy olejek tak samo, jak w przypadku suchych włosów, wmasowując odrobinę w kolejne pasma.
I na koniec trzecia prosta metoda, gdzie olejek wlewamy do miski z ciepłą wodą i zanurzamy w niej włosy, a potem delikatnie odsączamy. Niezależnie od techniki stosowania oleju, warto okryć głowę turbanem lub czepkiem i pozwolić by roślinne ekstrakty zadziałały przynajmniej przez pół godziny. Ideałem byłoby zostawić olej na dwie godziny, a nawet całą noc, jeśli włosy są bardzo kruche i wysuszone.
Dla wszystkich, którym trudno określić rodzaj włosów i wybrać ten jeden jedyny olejek, polecam skorzystać z uniwersalnych, wieloskładnikowych olejków ajurwedyjskich. Dobrym przykładem będzie ziołowy olejek Sesa, który przy okazji zadziała przeciw wypadaniu włosów.
Pielęgnacja PEH – nowy trend
Rutyna kosmetyczna włosów zgodna z naturą weszła na wyższy poziom. A to dlatego, że wprowadzenie w życie zasad pielęgnacji PEH wymaga od nas dość dobrej znajomości składników kosmetycznych oraz żonglowania nimi w zależności od własnych wymagań. Lekko nie będzie, ale warto, bo cel, czyli idealne włosy – wynagrodzi trudy. Szerzej piszemy o temacie tu.
Sam skrót PEH oznacza kolejno: proteiny, emolienty oraz humektanty. Każda grupa składników pielęgnacji włosów ma swoje konkretne zadania. Proteiny (na przykład keratyna i kolagen) regenerują strukturę włosa, emolienty (jak wosk i oleje roślinne) chronią, a także tworzą na włosie warstwę ochronną, z kolei humektanty (m.in. gliceryna i aloes) nawilżają.
By włosy zalśniły pełnią blasku, były gładkie i zdrowe potrzebne jest znalezienie równowagi trzech składników PEH. A to dla każdego może oznaczać zupełnie inną kombinację supertrójki. Warto więc próbować, by odnaleźć idealną równowagę PEH.
Trzeba szukać specjalnych kosmetyków, odżywek i szamponów oraz stosować je według prawidłowej kolejności. Na początek odbudowujące, proteinowe formuły, następnie nawilżające humektanty i na koniec ochronne emolienty. Odżywki, szampony i maski PEH przeznaczone są do stosowania w kuracji, a więc nie oznacza to, że codzienna mycie włosów zmieni się w kilkugodzinną operację specjalną. Kosmetykami można zarządzać po swojemu, stosując je rzadziej (jeśli włosy są niskoporowate) i częściej w przypadku wysokoporowatych.
A jak powinna wyglądać zwyczajna, codzienna pielęgnacja?
Naturalny szampon do włosów
Zacznijmy od pierwszego etapu: oczyszczania. Choć szampon pozostaje na włosach tylko przez kilka minut, warto wybrać łagodną i naturalną formułę, która nie naruszy bariery hydrolipidowej skóry, a jednocześnie delikatnie zmyje z włosów kurz, pot, drobinki zanieczyszczeń i resztki produktów do stylizacji.
W tej kategorii naturalne kosmetyki można wymieniać bez końca. Skupmy się więc na tych, które najlepiej dopasują się do rodzaju skóry głowy i włosów.
Szampon do włosów suchych
Jeśli masz włosy suche, najlepiej szukać naturalnego szamponu do włosów suchych, który w składzie ma ekstrakty roślinne oraz odbudowującą keratynę. Dobra, pozbawiona sztucznego silikonu receptura szamponu Yope z ekstraktami z róży, wanilii i drzewa sandałowego sprawdzi się na co dzień.
Szampon do włosów przetłuszczających się
Z kolei szampon do włosów przetłuszczających się, poza łagodnym detergentem, powinien zawierać składniki odświeżające skórę głowy, regulujące pracę gruczołów łojowych i tonizujące jak biotyna, witamina F, pantenol, ekstrakt z korzenia lukrecji, wyciąg z trawy cytrynowej i limonki. Znajdziemy to w szamponie Yope Świeża Trawa.
Szampon do włosów farbowanych
Innego składu wymagają szampony do włosów farbowanych, których ważnym zadaniem jest jak najdłuższe utrzymanie świeżego odcienia koloryzacji oraz łagodne mycie połączone z nawilżaniem. I tu sprawdzają się roślinne składniki jak nawilżające mleczko migdałowe, wygładzający ekstrakt z borówki amerykańskiej czy regenerujący ekstrakt z zielonej herbaty. Taką w 100 procentach wegańską kombinację zawiera naturalny szampon Bielenda.
Szampon do włosów puszących się
A jeśli szukasz szamponu do włosów puszących się, postaw na naturalne oleje roślinne, np. z pestek moreli i ze słodkich migdałów. Będą na tyle lekkie, że zamiast obciążać włosy, sprawią, że pasma staną się gładkie i lśniące.
Szampon do włosów kręconych
Podobnie w szamponie do włosów kręconych powinny się znaleźć olejki oraz mocno nawilżające składniki, na przykład olej kokosowy, miód czy olej cytrusowy jak w naturalnym szamponie Organix. Kręcone są z natury suche i sztywne przez swoją budowę oraz rozchylenie łusek keratyny.
Naturalna odżywka do włosów
Drugi etap rutynowej pielęgnacji to odżywka. Zwykle nakładamy ją na 2-3 minuty, tuż po umyciu włosów. Dobra odżywka naturalna działa szybko, zmiękczając, wygładzając i ułatwiając rozczesywanie. A jej skład zależy od tego, czego najbardziej potrzebują włosy.
Odżywka do włosów suchych
Jeśli są bardzo suche, łamliwe i cienkie, warto postawić na odżywki Only Bio oparte na biorafinowanym lewanie z rzepaku. Jest to składnik powstający w czasie fermentacji rośliny. Jak działa na włosy? Wzmacnia je, chroni przed środowiskiem i jednocześnie nawilża.
Odżywka do włosów przetłuszczających się, puszących, suchych i kręconych
Podobnie włosy kręcone i puszące się, te również wymagają nawilżania oraz wzmocnienia, ale tu przydadzą się kosmetyki jeszcze bogatsze w konsystencji i składzie, na przykład inspirowane domowym zabiegiem wykorzystującym olej lniany i siemię jak w odżywce Barwy. Dobrą i uniwersalną odżywką dla włosów przetłuszczających się, puszących, suchych i kręconych będzie Barwa - oparta na działaniu octu jabłkowego odżywka octowa. Dobrze znany, naturalny składnik nabłyszcza pięknie pasma, sprawia, że stają się sprężyste i gładkie.
Serum na końcówki włosów
Jednak, kiedy zmywamy z włosów odżywkę, pozostaje pytanie, jak poradzić sobie z rozdwojonymi końcówkami? Jeśli zapuszczasz włosy i każdy centymetr długości jest na wagę złota, spróbuj serum na końcówki włosów. Skoncentrowana formuła ma ważne zadanie: wzmocnić, zamknąć i pozostawić na włosach warstwę ochronną.
Tak działają naturalne masła, oleje roślinne z czarnego bzu, wiesiołka jak w serum Anwen. Wystarczy rozprowadzić na dłoniach, a potem wmasować kilka kropli serum w końcówki włosów i zabieg powtarzać po każdym myciu.
Peeling skóry głowy – po co to robić?
Dla wszystkich, którzy zastanawiają się, czy peeling skóry głowy to fanaberia, podpowiadamy: to świetny sposób na głębsze oczyszczenie skóry i włosów. A poza tym przygotowanie do kolejnego etapu pielęgnacji, czyli odżywki lub maski.
Peelingi do włosów dokładnie usuwają sebum, nadmiar martwego naskórka, pozostałości kosmetyków do stylizacji i odblokowują ujścia mieszków włosowych. Więc jeśli robisz peeling skóry głowy i włosów regularnie (raz w miesiącu) z czasem możesz zauważyć, że nowo odrastające włosy są mocniejsze.
Jaki kosmetyk wybrać dla siebie? Jeśli ma być naturalny, powinien mieć w składzie ekologiczne drobinki ścierające, na przykład kryształki soli albo kwasy owocowe, które delikatnie rozpuszczają zanieczyszczenia. Poza tym ważne są składniki zapobiegające wypadaniu i wzmacniające włosy jak wyciąg z korzeni bazylii w peelingu trychologicznym Element.
By prawidłowo zastosować peeling do skóry głowy i włosów, warto przeczytać ulotkę kosmetyku. Wśród nich są takie, które nakładamy na włosy przed myciem, albo formuły do rozprowadzania na czyste i wilgotne włosy. Tego rodzaju zaawansowana pielęgnacja sprawdzi się u wszystkich wielbicieli produktów do stylizacji oraz tych, którzy chcą wzmocnić włosy u nasady i sprawić, by rosły bez przeszkód.
Więcej porad pielęgnacyjnych znajdziesz w dziale Dbam o urodę.
Zdjęcie okładkowe: Shutterstock
Komentarze (0)