Mafijne historie są na tyle różnorodne, że posłużyły twórcom wielu gatunków. Gangsterzy pojawiają się zarówno w klasycznych kryminałach, jak i powieściach obyczajowych, nierzadko z rozbudowanym wątkiem erotycznym. Nie zapominamy również o literaturze faktu, która dogłębnie badała polski półświatek.

„Prawo mafii. Pierwsza polska antologia mafijna” (opracowanie zbiorowe)

Mafijne historie najczęściej kojarzą się z silnymi mężczyznami i pięknymi kobietami. A stąd prosta droga do niebezpiecznych związków, które opierają się na intensywnych, często skrajnych emocjach. Życie poza prawem kusi wielu z nas, dlatego być może skusi was również „Prawo mafii”, czyli jedenaście opowiadań ze światem przestępczym w tle. Zbiór pod redakcją K.N. Haner, czyli Katarzyny Nowakowskiej, dostarczy wam wielu mrocznych i pełnych pasji opowieści. Pisarka znana z historii mafijnych również napisała opowiadanie specjalnie do antologii.

Prawo mafii antologia

Wojciech Chmielarz „Cienie”

Komisarz Jakub Mortka miał w książkach Chmielarza do czynienia z wszelkimi rodzajami działalności przestępczej. W ostatniej powieści z cyklu, czyli „Cieniach” fabuła toczy się wokół podwójnego zabójstwa. Ofiarami są córka oraz żona gangstera. Tak rozpoczyna się podróż głównego bohatera w świat gangsterskich porachunków, ściśle strzeżonych tajemnic i przekrętów na dużą skalę. Mafia pełni u Wojciecha Chmielarza rolę fascynującego i niebezpiecznego pola, na którym rozgrywa się akcja. Fabuła staje się tym bardziej wciągająca, kiedy druga sprawa przedstawiana w książce, okazuje się w pewien sposób powiązana z mafijną działalnością.

Wojciech Chmielarz cienie

Janusz Szostak „Słowik. Skazany na bycie gangsterem”

Janusz Szostak od lat zajmuje się tematem polskiej mafii. W ten sposób dotarł do najgroźniejszych postaci rodzimego półświatka. Efektem jest wyjątkowa rozmowa z jednym z bossów pruszkowskiej mafii – Andrzejem Z., pseudonim „Słowik”. Książka „Słowik. Skazany na bycie gangsterem” to zbiór rzetelnie przygotowanych informacji na temat mafii i jej przywódców, a także szczery wywiad, który uzupełniają wypowiedzi innych osób, które miały do czynienia z mafią z Pruszkowa. Wszystkich, których ciekawi funkcjonowanie przestępczości zorganizowanej w Polsce, polecamy także inne książki Szostaka, który należy do czołowych badaczy półświatka nad Wisłą.

Słowik mafia książka

Wojciech Sumliński, Tomasz Budzyński, Jarosław Sokołowski „To tylko mafia”

Czym byłoby zestawienie najlepszych książek o polskiej mafii bez rozmowy z najpopularniejszym polskim gangsterem, który zyskał w kraju miano celebryty. Masa, bo o nim mowa, wydał już sporo książek, w których zdradza tajemnice funkcjonowania polskiego półświatka. Kontrowersyjne historie wzbudzają sporo emocji, zarówno wśród zwykłych czytelników, jak i byłych współpracowników Masy. W rozmowie z Sumlińskim i Budzyńskim, skruszony gangster zdradza, jak duży wpływ na przełomie XX i XXI wieku miała mafia w Polsce. Skorumpowani politycy, gwiazdy showbiznesu – długa jest lista nazwisk, która korzystała ze znajomości z mafijnymi bossami. Po szczegóły odsyłamy do książki „To tylko mafia”.

To tylko mafia książka

Monika Nerc „Szept diabła. Dziedzic podziemia”

Cóż może być groźniejszego niż rosyjski gangster, który działa w Warszawie? Nieposkromiona, wschodnia dusza zaprowadza w stolicy własne porządki, lecz główną osią wydarzeń „Szeptu diabła” jest romans Catriony i tajemniczego zbrodniarza. „Szept diabła” to pierwsza część cyklu Moniki Nerc pt. „Dziedzic podziemia”, który doczekał się dotąd dwóch tomów. Idealna pozycja dla osób, które szukają tematyki niebezpiecznych związków, przed którymi matki ostrzegają swoje córki.

Szept Diabła Dziedzic podziemia

Ada Tulińska „Zależna od mafii. Bracia Vedetti”

„Bracia Vedetti” to kolejna obyczajowa saga, w której mafia i niebezpieczni gangsterzy przyciągają zarówno kłopoty, jak i piękne kobiety. Fabuła osadzona jest co prawda w Polsce, natomiast autorka ciekawie rozbudowuje mafijną siatkę na międzynarodową skalę. Główną bohaterką jest Julia, która wskutek działań ojca zostaje porwana przez Filipa Vedettiego, który w ten sposób domaga się spłaty długu. Dziewczynie nigdy nie brakowało zimnej krwi, nawet w niebezpiecznych sytuacjach, dlatego nawet porwanie przez gangstera nie łamie jej ducha. To z kolei podoba się członkowi mafii. „Zależna od mafii” to pierwszy tom serii, dostępna jest również druga część, zatytułowana „Skazana na mafię”.

Zależna od mafii

Mimo licznych wywiadów, reportaży, relacji policjantów i śledczych, funkcjonowanie mafii nadal dla większości z nas jest raczej zbiorem legend, które nierzadko sami gangsterzy roztaczali wokół swojej działalności. Przestępczość zorganizowana ma wiele twarzy, a przynajmniej część z nich możecie poznać dzięki książkom poświęconym mafii.

Więcej polecanych lektur znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam.

zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com