Krótko o historii noszenia obrączek w Polsce

Jak się okazuje, nie zawsze nosiło się obrączkę tak samo, jak dzisiaj. Do powstania styczniowego w 1863 roku małżonkowie zakładali ją na lewą dłoń. To się zmieniło po klęsce powstania. W 1864 roku wdowy po poległych w bitwie mężach przełożyły obrączki na prawą rękę.

Na znak solidarności z nimi to samo zrobiły wszystkie kobiety, również mężatki. Ta tradycja na dobre utrwaliła się w naszym kraju i do dzisiaj w Polsce nosi się obrączkę na prawej dłoni. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Na jakim palcu nosi się obrączkę w Polsce?

Nie tylko dłoń ma znaczenie, ale również palec, na którym nosi się obrączkę. W Polsce jest to czwarty, czyli serdeczny palec prawej dłoni, zwany również obrączkowym. Symbolizuje on wieczną miłość oraz trwałość i pomyślność związku małżeńskiego.

Ciekawostką jest również fakt, że w starożytnym Egipcie wierzono, że od czwartego palca zarówno prawej, jak i lewej dłoni prowadzi żyła do samego serca. Z tego powodu nazywa się ją żyłą miłości, a czwarty palec serdecznym.

Na który palec i rękę zakłada się obrączkę w innych krajach?

Nie we wszystkich państwach obrączkę ślubną zakłada się na tę samą dłoń, co w Polsce. Na prawej ręce nosi się ją również m.in. w Austrii, Bułgarii, Chile, Danii, Grecji, Hiszpanii, Niemczech i Norwegii. Natomiast na lewej m.in. w Brazylii, Egipcie, Czechach, Turcji, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, we Włoszech i Francji.

Co ciekawe, o ile w różnych krajach nosi się obrączkę na różnych dłoniach, o tyle palec zawsze jest ten sam – czwarty, czyli serdeczny.

Czy nosi się obrączkę po śmierci męża?

Jeżeli ktoś decyduje się nosić obrączkę po śmierci swojego współmałżonka, to z reguły przekłada obrączkę z prawej na lewą dłoń. Jest to jasny sygnał dla innych osób, że kobieta jest wdową, a mężczyzna wdowcem. A czy w ogóle nosi się obrączkę po śmierci męża lub żony?

Nikt nie ma takiego obowiązku, ale jeśli ktoś zdecyduje się pozostawić ją na palcu, to dlatego, że traktuje ją jako symbol pamięci i wiecznej miłości do zmarłej żony lub męża. Jednak gdy wdowa lub wdowiec będą czuć się bardziej komfortowo bez tej wyjątkowej biżuterii po śmierci swojej drugiej połówki, warto by włożyli obrączkę do pięknej szkatułki przeznaczonej specjalnie dla niej.

Na który palec obrączka i pierścionek zaręczynowy?

Odrębną kwestię stanowi noszenie obrączki w parze z pierścionkiem zaręczynowym. No właśnie, czy zawsze w parze? Zacznijmy od tego, że zgodnie z zasadami savoir-vivre’u po ślubie pierścionek zaręczynowy powinno się przełożyć na lewą dłoń.

W rzeczywistości różne osoby wybierają różne rozwiązania, a każde z nich jest tak samo dobre. Najważniejsze, to by kobieta dobrze czuła się z tą wyjątkową biżuterią na palcach. Na jakim więc palcu i ręce nosi się obrączkę i pierścionek zaręczynowy?

  • Razem – wiele kobiet nosi obrączkę i pierścionek na palcu serdecznym prawej dłoni.
  • Razem, a jednak osobno – na prawej dłoni, ale na innych palcach. W takiej sytuacji obrączka znajduje swoje miejsce na serdecznym palcu, podczas gdy pierścionek zaręczynowy trafia na palec środkowy.
  • Osobno – zgodnie z etykietą obrączkę nosi się na palcu serdecznym prawej dłoni, a pierścionek zaręczynowy po ślubie przekłada się na palec serdeczny lewej dłoni.

Teraz już wiesz, gdzie nosi się obrączkę. Jesteśmy ciekawi, która opcja z pierścionkiem zaręczynowym najbardziej ci odpowiada. Po więcej porad zajrzyj na dział Moda.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock