- Książki Michała Śmielaka – kolejność poszczególnych serii
- Michał Śmielak – kolejność chronologiczna książek
Gdyby ktoś wiedzę na temat przestępczości w Polsce czerpał wyłączenie z popkultury, nie miałby wątpliwości, że najmroczniejszym miastem w kraju jest Sandomierz. Liczba zbrodni przypadających na mieszkańca w serialu „Ojciec Mateusz” przekracza wszelkie normy. Jeśli jednak kryminalne statystki mielibyśmy opierać na książkach rodowitego sandomierzanina Michała Śmielaka, okazałoby się, że ryzykujemy także wyjeżdżając w polskie góry. Bieszczady, Karkonosze, Beskidy –wszędzie czai się niebezpieczeństwo. A jeśli dodamy do tego wątek religijny, możemy być pewni kłopotów. W książkach Michała Śmielaka na pierwszy plan wybija się wartka akcja oraz intryga, przez którą trudno oderwać się od kolejnych rozdziałów. Oto kolejność czytania poszczególnych serii autora i lista chronologiczna jego tytułów!
Książki Michała Śmielaka – kolejność poszczególnych serii
Jak każdy rasowy autor kryminałów, Michał Śmielak książki łączy w serie. Jednocześnie ma też głowę pełną pomysłów, dlatego do niektórych bohaterów wraca po czasie. Które tytuły autorstwa pochodzącego z Sandomierza pisarza łączą się ze sobą? Jakie cykle zapoczątkował Michał Śmielak?
Michał Śmielak – kolejność – „Inkwizytor”
Debiutancki „Znachor” szybko zyskał sporą popularność, łącząc niecodzienny koncept z dobrze zaprojektowaną fabułą. Morderca, który obrał sobie na cel znanych w całym kraju uzdrowicieli, zabija ich w wyszukany sposób. Na wszystkich znachorów pada strach, że to właśni oni będą następną ofiarą.
„Znachor” rozpoczyna cykl inkwizytorski (nie mylić z książkami Piekary!), który dotąd zamyka się w dwóch tomach, gdyż do „Znachora” dołączył w 2022 roku „Inkwizytor”. Zarówno w tej serii, jak i chociażby w najnowszej książce „Osada” zauważalne jest także zainteresowanie Śmielaka historią. Szczegóły historyczne umieszczane w książkach pisarza są niezwykle precyzyjne i wierne faktom, natomiast poza literaturą sam autor chętnie angażuje się chociażby w historyczne rekonstrukcje, a także jako konferansjer wydarzeń o tematyce historycznej.
W chwili powstawania tego artykułu składa się z dwóch tomów:
- „Znachor”
- „Inkwizytor”
Michał Śmielak – kolejność – „Kosma Ejcherst”
Tuż po premierze „Znachora” Michał Śmielak zabrał się za „Wnyki” – osadzony w Karkonoszach kryminał z wątkiem religijnym w tle. Do serca niedużej społeczności trafia Kosma Ejcherst, który jest głównym bohaterem kolejnego cyklu Śmielaka. Autor niezwykle umiejętnie zderza bajkowe wręcz karkonoskie krajobrazy z legendami o Kościele Chrystusa Mściwego, które miejscowi łączą z tajemniczym zaginięciem księdza. Do rozwikłania zagadki Kosma zostaje desygnowany przez władze kościelne, co zresztą powtarza się w drugim tomie serii, zatytułowanej „Bielma”. Tym razem jednak przenosimy się w Bieszczady, gdzie ponoć objawił się sam Chrystus. Kosma Ejcherst ma jednak dość sceptycyzmu, żeby podejść do śledztwa z chłodną głową. Na serię składają się tomy:
- „Wnyki”
- „Bielma”
Michał Śmielak – kolejność – „Iga Ziemna”
Trzeci cykl zapoczątkowany przez Michała Śmielaka łączy postać głównej bohaterki – policjantka Iga Ziemna, znana jako Gleba, zostaje zaangażowana zarówno w sprawę zaginięć młodych kobiet w Warszawie („Postrach”), jak i morderstwo włóczęgi nazywanego Posejdonem w Stalowej Woli („Gleba”). Obie sprawy są bardziej złożone, niż mogłoby się wydawać, a osadzenie drugiego tomu w rodzinnych stronach pisarza dodaje historii Igi Ziemnej dodatkowego smaczku. Kolejność serii przedstawia się następująco:
- „Postrach”
- „Gleba”
Michał Śmielak – kolejność chronologiczna książek
Poza zaprezentowanymi cyklami, Śmielak ma też w dorobku zamknięte historie, które uzupełniają jego dorobek literacki. Dużą popularnością cieszy się najnowsze dzieło pisarza, czyli „Osada”. Znajdziemy tu motywy znane z poprzednich książek tego autora, czyli niewielka społeczność i łączące się ze sobą wątki historyczne. Nie brakuje miejscowych mitów i zabobonów, które nadają powieściom dreszczyku rodem z horroru. Jak zatem zabrać się za lekturę książek Michała Śmielaka? Kolejność serii już znacie, więc czas na chronologiczne zestawienie powieści pisarza z uwzględnieniem pojedynczych historii.
- „Znachor” (Inkwizytor, I tom, 2021)
- „Wnyki” (Kosma Ejcherst, I tom, 2021)
- „Inkwizytor” (Inkwizytor, II tom, 2022)
- „Pomruk” (2022)
- „Postrach” (Iga Ziemna, I tom, 2022)
- „Ucichły ptaki, przyszła śmierć” (2023)
- „Gleba” (Iga Ziemna, II tom, 2023)
- „Bielma” (Kosma Ejcherst, II tom, 2023)
- „Osada” (2023)
Michał Śmielak utrzymuje intensywne tempo, dlatego zapewne niebawem lista powieści jego autorstwa się powiększy. Informacji na temat bieżących premier szukajcie w sekcji Czytam.
Zdjęcie okładkowe: fot. Michał Śmielak / materiały wydawnictwa Initium
Komentarze (0)