Co potrzebne do malowania ścian i sufitu? Lista

Aby malowanie ścian przebiegło szybko, sprawnie i bez niechcianych przygód, warto zaopatrzyć się w następujące akcesoria malarskie:

  • odpowiednie pędzle (różnych kształtów i rozmiarów),
  • wałek,
  • teleskopowy uchwyt do wałka,
  • farba w wybranym kolorze,
  • kuweta malarska,
  • taśmy i folie malarskie do zabezpieczenia powierzchni i przedmiotów,
  • drabina,
  • mieszadełko do farby,
  • szpachelka i papier ścierny (do zdrapania poprzedniej warstwy farby),
  • rękawiczki i strój roboczy,
  • rozpuszczalnik lub benzyna ekstrakcyjna.

folia malarska tesa

Najważniejsze rzeczy do malowania – wałki i pędzle

Zarówno wałki, jak i pędzle będą oczywiście niezbędne przy malowaniu pomieszczeń. Wałek posłuży do szybkiego i równomiernego pokrycia powierzchni ścian i sufitu. Jego użycie jest dużo łatwiejsze niż posługiwanie się pędzlem, zwłaszcza dla osób niewprawionych. Wałek zwiększa też wydajność malowania, co pozwala zaoszczędzić farbę. Do trudno dostępnych miejsc, narożników, kaloryferów, rur oraz miejsc na linii przecięcia powierzchni pionowych i poziomych (sufitu i ściany oraz sufitu i podłogi) potrzebne będą pędzle.

wałek malarski

Co jest potrzebne do malowania – pozostałe akcesoria

Kuweta do malowania służy do tego, aby móc łatwo i w odpowiedniej ilości nakładać farbę na wałek, bez zanurzania go w wiadrze, co może kończyć się nierównomiernym pokryciem wałka farbą i jej rozchlapaniem. Rozmiar kuwety powinien być dostosowany do rozmiaru wałka. Folia malarska pozwoli uchronić podłogę, meble i inne akcesoria przed plamami skapującej farby. Taśma służy do oklejenia listew przypodłogowych, ościeżnic drzwi, okien i kontaktów. Dzięki użyciu tych dwóch akcesoriów, w profesjonalny sposób zabezpieczysz powierzchnie przed zabrudzeniem. Jeśli jednak już do niego dojdzie, do czyszczenia przyda się benzyna ekstrakcyjna lub rozpuszczalnik.

topex wałek

Jakie pędzle wybrać do jakiej powierzchni?

Do malowania narożników i miejsc, gdzie ściana styka się z sufitem lub podłogą, najlepiej sprawdzą się pędzle angielskie. Są one wyposażone w dość krótki trzonek i mają płasko rozłożone włosie. Warto zaopatrzyć się w dwa takie pędzle – duży i mały. Ten drugi sprawdzi się w okolicy framugi okiennej lub drzwiowej. Kolejnym przydatnym rodzajem pędzla jest tzw. kaloryferowiec. To pędzel z charakterystyczną, zakrzywioną końcówką z włosiem. Jego kształt jest specjalnie przystosowany do malowania miejsc trudniej dostępnych. Jak sama nazwa wskazuje, sprawdzi się do pomalowania żeberek grzejnika oraz rur.

Włosie pędzla – naturalne czy syntetyczne?

Łatwiejsze w utrzymaniu są pędzle z włosiem syntetycznym. Polecane są szczególnie do farb, które rozcieńcza się wodą. Tego rodzaju pędzle łatwiej się czyści, są też trwalsze, niż te z włosiem naturalnym. Ich istotną zaletą, której nie mają naturalne odpowiedniki, jest również odporność na wilgoć. Do wyboru są tańsze pędzle z włosiem wykonanym z poliestru lub nieco droższe, z włosiem nylonowym.

taśma maskująca

Dobór pędzla do farby – pędzel uniwersalny

Pędzel powinno się wybierać nie tylko pod kątem jego kształtu i powierzchni, którą zamierzasz malować. Powinien być dopasowany również do rodzaju farby, której zamierzasz użyć. Pędzel płaski oznaczony jako uniwersalny jest przystosowany do każdego rodzaju farb. To dobry wybór dla osób, które nie mają rozeznania w temacie farb i ich rodzajów.

Kilka słów o wałkach malarskich

Wałki malarskie pokryte są tworzywem zwanym runem, które, podobnie jak w przypadku pędzli, może być naturalne lub syntetyczne. Runo może mieć różną długość. Jaką zatem wybrać? Najlepiej w tym względzie kierować się zaleceniami producenta farby, które podaje na opakowaniu. Do malowania dużych powierzchni, jak sufit i ściany, zwykle najlepiej wybrać wałek o średnicy 12-25 cm. W sklepach znajdują się wałki wyposażone dodatkowo w okapnik – w tym wypadku farba skapuje do nich, a nie w dół, na podłogę.

nefere

Kij teleskopowy do wałka – przydatne akcesorium

Teleskopowy uchwyt do wałka zdecydowanie ułatwi malowanie – szczególnie przyda się podczas malowania sufitu i ścian w jego pobliżu. Dzięki niemu będzie możliwe pomalowanie większego obszaru bez konieczności zmiany pozycji, co zwiększy wydajność pracy. Użycie uchwytu teleskopowego sprawi, że nie będzie potrzeby tak mocno wyciągać ręki, co mogłoby skończyć się nadmiernym obciążeniem i bólem.

Wskazówki dla początkującego malarza domowego

Na koniec kilka porad dotyczących malowania ścian i sufitów w domu:

  • Jeśli potrzebujesz usunąć starą, łuszczącą się warstwę farby, niezbędna będzie szpachla lub papier ścierny. Zdrapiesz nimi resztki oraz wygładzisz i wyrównasz powierzchnię, przygotowując ją pod malowanie.
  • Przed malowaniem, ścianę należy dokładnie odtłuścić i wyczyścić. Najlepiej wykorzystać do tego specjalne mydło malarskie.

pędzel angielski

  • Każda warstwa farby musi dokładnie wyschnąć, zanim nałożysz kolejną.
  • Przed pierwszym użyciem pędzla, warto potrzeć delikatnie jego końcówką o suchą i czystą powierzchnię, by pozbyć się naderwanego włosia.

Przede wszystkim należy pamiętać, by sprawdzić rozmiary wałka, kuwety, odpowiednio wyliczyć ilość farby i potrzebnej folii. Zobacz akcesoria do malowania, które mamy w naszym asortymencie i skompletuj swoją listę niezbędnych produktów.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock