Zabieg złuszczania skóry kwasami to w skrócie peeling chemiczny. Jest to niezwykle popularna metoda domowa i gabinetowa na szybką poprawę stanu skóry albo skuteczną kurację w przypadku przewlekłych problemów jak trądzik czy przebarwienia posłoneczne. Kwasy to substancje organiczne, które potrafią działać na różnych głębokościach naskórka, mają różną moc, stężenie, pochodzenie, a niektóre z nich zarezerwowane są wyłącznie dla profesjonalistów.
Rodzaje kwasów na twarz
Zanim przyjrzymy im się dokładniej, warto zrozumieć mechanizm działania kwasów na skórę. W większości rozluźniają one połączenia między keratynocytami czyli komórkami naskórka. To zwyczajnie ułatwia odrywanie się martwych komórek oraz przyspiesza tak zwane naskórkowanie, czyli proces, w którym powstają nowe, zdrowe keratynocyty. Dlatego nawet po jednym zastosowaniu, większość kwasów działa na skórę odświeżająco, a po dłuższej kuracji można liczyć na o wiele lepsze, trwalsze i głębsze efekty.
Z czasem kwasy poprawiają zdolność skóry do zatrzymywania wody, nawilżają i odmładzają dzięki pobudzaniu naszej fabryki kolagenu. Jednak każdy z kwasów ma też swoje indywidualne cechy oraz szczególne korzyści, na które warto zwrócić uwagę. Poza tym każdy z kwasów występuje w różnych stężeniach, a więc może mieć rożną szybkość i moc działania. Tym bardziej warto poznać je bliżej.
Zacznijmy od czterech znanych grup. Pierwszą są kwasy AHA czyli alfahydroksykwasy potoczenie nazywane owocowymi. Łatwo wnikają w skórę i mają działanie nawilżające, dezynfekujące oraz złuszczające. W tej grupie znajduje się kwas glikolowy, migdałowy oraz mlekowy.
Kolejna grupa to BHA – betahydroksykwasy, na przykład kwas salicylowy. Działa przeciwbakteryjnie i potrafi rozpuszczać się w tłuszczach, dlatego łatwo przenika przez warstwę sebum.
Trzecią grupą kwasów są PHA – polihydroksykwasy. Ich cząsteczka jest większa od cząsteczki AHA, dlatego wolniej wnikają w skórę i nie powodują podrażnienia. Wśród nich najbardziej znanymi przykładami są glukonolakton oraz kwas laktobionowy. Na koniec kwasy AKA – alfaketokwasy. Jednym ze znanych przykładów jest kwas pirogronowy. Występuje naturalnie w jabłkach i sfermentowanych owocach. Ma silne właściwości złuszczające i stymulujące. Poza tym są jeszcze inne kwasy organiczne jak kwas TCA, czyli trichlorooctowy oraz retinowy.
Kwasy na twarz w domu czy w gabinecie?
Uwaga, kwasy mogą mieć różną głębokość działania, dlatego zostały podzielone na:
- bardzo powierzchowne – złuszczają całą warstwę rogową naskórka na głębokość 0,06 mm. Tak działają kwasy AHA w stężeniu od 20 do 50%, TCA w stężeniu od 10 do 20% oraz BHA.
- powierzchowne – złuszczają cały naskórek aż do warstwy podstawnej, na głębokość poniżej 0,45 mm. Przykładem jest TCA w stężeniu 20-30% oraz kwas glikolowy w stężeniu 70%.
- średnio głębokie – złuszczają naskórek i górną warstwę skory właściwej na głębokość poniżej 0,6 mm. Tak działa kwas TCA stężony w przedziale 35-50%.
- głębokie – złuszczają naskórek i górną część skóry właściwej na głębokość powyżej 0,6 mm, na przykład kwas fenolowy.
By bezpiecznie korzystać z kosmetyków oraz przeprowadzać skuteczne kuracje domowe możemy korzystać tylko z pierwszej grupy kwasów, a więc tych bardzo powierzchownych. Im mocniejsza substancja, tym większe ryzyko, że coś może pójść nie tak.
Wyższe stężenia zostawiamy więc doświadczonym kosmetologom i dermatologom. Jednak „bardzo powierzchowne” wcale nie oznacza słabe albo nieskuteczne. Złuszczanie kwasami w stężeniach kosmetycznych, przynosi niezwykłe rezultaty, a skóra odzyskuje blask, gładkość i równy koloryt w szybkim tempie.
Kwasy na twarz a potrzeby skóry
Każda cera jest inna i każda ma swoje potrzeby, dlatego wśród ogromu dostępnych kwasów przeznaczonych do zabiegów domowego złuszczania warto postawić na ten, który najlepiej pasuje do rodzaju skóry.
Kwasy do cery suchej
W przypadku suchej cery, należy działać delikatnie, ponieważ ściągniętą i cienką skórę łatwo podrażnić. Dlatego w kosmetykach o działaniu złuszczającym, kuracjach i serum, warto wybierać kwas mlekowy. Jego niewielka cząsteczka łatwo wnika w skórę i nie drażni. Z czasem będzie zapobiegać utracie wody z naskórka, wygładzi szorstką powierzchnię oraz rozświetli szarą cerę.
Co ważne, w przypadku suchej cery zwykle jej płaszcz hydrolipidowy wymaga naprawy, a kwas mlekowy radzi z tym sobie najlepiej. Wśród najnowszych kosmetyków na bazie kwasów, są też złuszczające kuracje w formie żelu, które łączą działanie kwasu mlekowego z niezwykle nawilżającym kwasem hialuronowym.
Kwasy do cery mieszanej
Ten rodzaj skóry bywa problematyczny. Nos, czoło i broda mocniej się przetłuszczają, a na policzkach cera jest sucha. Do tego dochodzą rozszerzone pory i drobne stany zapalne w środkowej części twarzy. Na tego typu problemy najlepszym rozwiązaniem będzie kwas salicylowy. Dlaczego?
Po pierwsze rozpuszcza się w tłuszczach, więc nadmiar sebum nie będzie ograniczał jego działania. Po drugie kwas ten wnika w mieszki włosowe i świetnie oczyszcza pory. I na koniec ważne: jest łagodny w działaniu i nie powoduje pieczenia więc tam, gdzie cera jest sucha, zadziała delikatnie.
Kwasy do cery tłustej
Błyszcząca, zanieczyszczona i skłonna do zaczerwienień. Tłusta skóra na twarzy bardzo dobrze reaguje na działanie kwasu azelainowego. Przede wszystkim dlatego, że reguluje on wydzielanie sebum oraz regeneruje naskórek. Poza tym działa przeciwbakteryjnie i zapobiega przebarwieniom, które pojawiają się czasem na skórze jako pamiątka po drobnych stanach zapalnych.
Kwasy na trądzik
Często powtarzanym mitem związanym z cerą trądzikową, jest jej odporność. To znaczy, że cerę tę można traktować mocno wysuszającymi kosmetykami. Błąd! Właściwie można by powiedzieć, że jest dokładnie na odwrót. Stany zapalne, zaczerwienienie, zaskórniki to wskazania do jak najłagodniejszej terapii kosmetycznej.
Dlatego złuszczanie warto przeprowadzić z pomocą kwasu migdałowego. Jest niezwykle łagodny w działaniu, ale bezlitosny w walce ze stanami zapalnymi. Oczyszcza pory, łagodzi przetłuszczanie, neutralizuje bakterie i zapobiega powstawaniu blizn po głębszych krostkach i zmianach zapalnych.
Kwasy do cery wrażliwej
Jeśli masz cerę wrażliwą i jesteś minimalistką w sprawach pielęgnacji, nie oznacza to, że musisz rezygnować z zabiegów złuszczania kwasami. Owszem w przypadku nowego kosmetyku na bazie kwasów warto zrobić próbę uczuleniową. Posmaruj preparatem skórę tuż za uchem i poczekaj kilka minut. Sprawdź czy nie jest podrażniona i dokładnie zmyj kosmetyk. Jeśli wszystko będzie w porządku, możesz go stosować.
Ale wybierz niskie stężenie oraz formułę z kwasem laktobionowym lub glukonolaktonem. Właśnie te dwa kwasy znane są ze swojego łagodnego działania. Ryzyko podrażnienia jest minimalne. Za to wśród korzyści jest nawilżenie oraz odbudowa bariery ochronnej skóry.
Kwasy do skóry naczynkowej
Podobnie jak w przypadku bardzo wrażliwej skóry, rozszerzone naczynka trzeba traktować łagodnie. Dlatego w złuszczaniu cery naczynkowej sprawdza się również kwas laktobionowy oraz kosmetyki z glukonolaktonem. Działają delikatniej, wnikają w skórę wolniej i nie powodują zaczerwienienia. Poza wygładzeniem skóry, po kuracji pojawia się efekt rozświetlenia i wyrównania kolorytu, a naczynka stają się mocniejsze.
Kwasy na przebarwienia
Drobne plamki na czole, skroniach i policzkach to nic innego jak skupiska pigmentu, które pojawiają się na przykład pod wpływem słońca. By je rozjaśnić, trzeba sięgnąć po kwas kojowy, jeden z najskuteczniejszych składników pielęgnacji rozjaśniającej. Poza swoim podstawowym działaniem, kwas kojowy jest mocnym antyoksydantem, a więc ma wpływ na spowalnianie procesów starzenia.
Jak stosować kwasy na twarz krok po kroku
By nie popełnić błędu w stosowaniu kwasów na twarz, warto trzymać się zasad. Najważniejszą jest codzienne wklepywanie kremów z wysokim filtrem SPF, przez cały czas trwania kuracji i długo potem. Najlepiej po prostu na stałe włączyć krem ochronny lub bazę pod makijaż SPF 30 lub SPF 50. Jak powinno wyglądać stosowanie kwasów krok po kroku? Płynny kosmetyk zawsze nakładaj na oczyszczoną i osuszoną twarz.
Omijaj okolicę oczu i ust. Pozwól by kwasy zadziałały tak, jak radzi producent, zgodnie z informacją na ulotce. Zwykle to kilka do kilkunastu minut w zależności od stężenia. Jeśli jednak czujesz mocne pieczenie lub szczypanie, jak najszybciej zmyj kosmetyk wodą.
Warto zaopatrzyć się w kosmetyk neutralizujący, który błyskawicznie zatrzyma złuszczające działanie kwasu. Następnie można przejść do nakładania serum i kremu dobranego do skóry. Uwaga: kwasy stosuj tylko wieczorem. W ten sposób nocą skóra ma szansę na regenerację, a rano zobaczysz idealnie gładką cerę.
Efekty stosowania kwasów
Jest ich sporo, choć wszystko zależy od kosmetyku i kwasu, na który się zdecydujesz. Najogólniej rzecz ujmując kwasy AHA, BHA oraz PHA świetnie złuszczają martwy naskórek. Poza tym głęboko regenerują i wspierają odnowę komórek na różnych poziomach skóry. Co jeszcze?
Likwidują niedoskonałości, ujędrniają, poprawiają napięcie i elastyczność skóry. W odmładzaniu nie mają sobie równych, ponieważ spłycają zmarszczki, rozjaśniają przebarwienia. Dalej: zmniejszają blizny, świetnie kurują trądzik, rozświetlają i łagodzą stany zapalne.
Przeciwwskazania do stosowania kwasów na twarz
Jeśli rozważasz kurację z kwasami na twarz, upewnij się, że nie masz przeciwskazań. Wśród najważniejszych są alergie skórne, uszkodzona i otarta skóra, rany, opryszczka oraz choroby autoimmunologiczne oraz wcześniejsza kuracja retinolem. Poza tym specjaliści odradzają kuracje z kwasami w czasie ciąży i karmienia piersią.
Więcej artykułów i porad kosmetycznych znajdziesz w naszej pasji Dbam o urodę.
Zdjęcie okładkowe: źródło – Shutterstock.
Komentarze (0)